توضیح مراحل و شرایط مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق های مختلف و هر آنچه در این باره باید بدانید!

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، نکاتی در این باره و درباره این کشور وجود دارد که باید درباره آن ها بدانید. خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا روش درستی را برای شروع یک زندگی کانادایی انتخاب کنید و با برخی مسائل مهم در این باره آشنا شوید. پیش از این درباره شرایط تحصیل در کانادا و مواردی که لازم است بدانید توضیح دادیم و در این مقاله به طریق های مختلف برای دریافت اقامت (ویزا) کانادا می پردازیم.

مهاجرت به کانادا چگونه امکان پذیر است؟

سالیانه حدودا 250 هزار نفر به کانادا مهاجرت می کنند. روش های زیادی برای مهاجرت قانونی به کانادا وجود دارد و در ادامه قصد داریم درباره روش های مهاجرت و مراحلی که پیش رو دارید، توضیح خواهیم داد.

شرایط کلی برای ورود به کانادا

پیش از این که بتوانید برای ورود خود به کانادا طرح ریزی کنید، می بایست بررسی کنید که آیا شرایط ورود به کانادا را دارید؟ بنا به یک سری دلایل ممکن است اجازه ورود به کانادا را نداشته باشید، این دلایل شامل موارد زیر هستند.

  • نقض حقوق بشر یا حقوق بین الملل
  • سابقه کیفری
  • مشکات در سلامتی
  • مشکلات مالی
  • ارائه اطلاعات نادرست
  • شرایط ناسازگار با IRPA (قانون حفاظت از پناهندگان مهاجر)
  • داشتن یک عضو خانواده غیرقابل پذیرش برای اقامت

طریق های دریافت اقامت کانادا

این که برای دریافت اجازه ورود به کانادا از طریق های قانونی اقدام کنید، مهم است. در غیر این صورت شما قانونی شکنی کرده اید و دیپورت می شوید. طریق های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

دریافت ویزا
دریافت ویزا

پذیرش سیستمی افراد دارای مهارت – از این روش به عنوان یکی از موثر ترین روش های دریافت اقامت کانادا و مهاجرت به این کشور یاد می شود. افرادی با دارا بودن حداقل 12 ماه سابقه مدیریتی، کار تخصصی یا تجارت حرفه ای می توانند در این دسته از افراد متقاضی مهاجرت به کانادا قرار گیرند. زمانی که قصد ورود به کانادا از این روش را داشته باشید، مقامات سن، تجربه کاری، تحصیلات و زمینه کاری شما را مورد بررسی قرار می دهند.

آغاز کننده کسب و کار یا سرمایه گذار – این نوع از ویزا ها برای افراد کارآفرین، دارای کسب و کار مخصوص به خود یا سرمایه گذاران حرفه ای صادر می شود. سرمایه گذارانی که قصد دارند از این طریق به کانادا مهاجرت کنند می بایست حداقل 10 میلیون دلار کانادا سرمایه داشته باشند.

پذیرش استانی – این نوع از اقامت زمانی رخ می دهد که یک استان یا ایالت خاص کانادا شما را برای اقامت گزیدن در آن جا انتخاب کند. این نوع از اقامت به ندرت اتفاق می افتد.

حمایت خانوادگی – در کلاس خانواده، اعضای خانواده شما که در حال حاضر در کانادا زندگی می کنند می توانند برای ورود شما به کشور کانادا اعلام حمایت کنند.

انتخاب توسط ایالت کبک – انتخاب شدن توسط استان کبک هم مانند روش پذیزش استانی است با این تفاوت که دولت استان شما را از طرف دولت فدرال انتخاب می کند. این روش برای دانش آموزان و تاجران است و شامل برنامه دریافت ویزای افراد مهم سرمایه گذار کبک، کارکنان موقت، خانواده ها و پناهندگانی که فقط می خواهند به کبک مهاجرت کنند نیز می شود.

پذیرش بین المللی – در کلاس پذیرش بین المللی، شهروندان فعلی کانادا که نوزاد یا کودکی را از کشوری دیگر به فرزند خواندگی گرفته باشند می تواند اقامت آن فرزند را تضمین کند.

مراقب – اگر هدف شما از مهاجرت به کانادا مراقبت از یک مقیم یا شهروند کانادایی است، می توانید برای ویزای مراقب اقدام کنید.

صاحب کاری – اگر شما برای خودتان کار می کنید، می توانید به صورت انفرادی و شخصی که برای خودش کار می کند ویزا بگیرید. به یاد داشته باشید که در این روش می بایست بتوانید اثبات کنید که حداقل 40,000 دلار در سال درآمد دارید و می توانید به اندازه ای که در کانادا زندگی می کنید به همین شیوه ادامه دهید.

ازدواج – داشتن یک همسر کانادایی می تواند ساده ترین روش برای راهیابی به کانادا باشد. البته کانادا با ازدواج های سوری به شکل سختگیرانه ای برخورد می کند و زمانی که دو نفر برای دریافت اقامت یکی از افراد ازدواج می کنند، تا دو سال IRCC وضعیت ازدواج شما و زندگی تان را بررسی می کند تا مطمئن شود که آن ازدواج واقعی است.

تکمیل مراحل پذیرش

شیوه پذیرشی که دلخواه شماست و با شرایط شما سازگار است را انتخاب کنید. برای مثال اگر خودتان صاحب کار هستید و می خواهید از این روش وارد کانادا شوید، می بایست اپلیکیشن متفاوتی را نسبت به روش دریافت ویزا برای مراقبت پر کنید.

افرادی که مهارت یا حرفه ای دارند می توانند از طریق تکمیل مراحل Express Entry که به صورت آنلاین انجام می شود برای ویزا درخواست کنند که روند پردازش درخواست شما به این روش سریع تر است. این پروفایلی که باید آن را تکمیل کنید شامل اطلاعاتی درباره شما، مهارت های زبانی و مدارک تحصیلی شماست.

پس از تکمیل پروفایل Express Entry خود باید در بانک مشاغل دولت کانادا ثبت نام کنید، مگر این که در حال حاضر یک پیشنهاد شغلی در کانادا داشته باشید.

پرداخت هزینه های پذیرش

هزینه قابل پرداخت برای پذیرش می تواند بسیار سنگین باشد، به ویژه اگر درخواست ویزای شما برای همسرتان باشد. برای مثال هزینه پذیرش از طریق Express Entry برای یک شخص می تواند 550 دلار کانادا باشد. هر چه تعداد افرادی که قصد آوردن به کشور دارید بیشتر شود هزینه هم به همین تعداد بالا می رود.

اما چگونه می توان هزینه پذیرش را پرداخت کرد؟ با استفاده از خدمات پرداخت هزینه پذیرش با پی پال از طریق وبسایت Pay98 می توانید با کارت های عضو شتاب و در کمترین زمان هزینه های مربوط به مهاجرت به کانادا را پرداخت کنید.

دریافت ویزای کانادا

به یاد داشته باشید که ممکن است زمانی زیادی برای دریافت پاسخ درخواست خود نیاز باشد. حتی اگر از طریق فرم آنلاین Express Entry درخواست دهید، ممکن است نیاز باشد تا 6 ماه برای دریافت پاسخ منتظر بمانید. بنابراین پس از این که از تمایل خود برای مهاجرت به کانادا مطمئن شدید، برای دریافت ویزا اقدام کنید و کار را به یک ماه مانده به سفر خود نگذارید!

اگر درخواست پذیرش شما رد شد، می توانید دوباره درخواست پذیرش دهید اما باید شرایط شما نسبت به درخواست قبلی تان خیلی متفاوت تر شده باشد؛ به عبارتی ساده تر، شما نمی تواند تصمیم آن ها را عوض کنید مگر این که تغییر زیادی کرده باشید.

آماده سازی مدارک مهاجرت به کانادا

زمانی که قصد رفتن دارید، می بایست یک سری از مدارک رسمی را با خود برای ورود به کانادا به همراه داشته باشید.

  • ویزا مهاجرت به کانادا و تایید اقامت دائم برای هر یک از اعضای خانواده که به همراه شما سفر می کنند.
  • یک پاسپورت معتبر یا مدرک مسافرتی دیگری برای هر یک از اعضای خانواده که به همراه شما سفر می کنند.
  • دو کپی از فهرست جز به جز اشیا شخصی یا خانگی که با خود به همراه خواهید داشت.

محلی برای زندگی

پیش از این که به کانادا مهاجرت کنید، برای زندگی به مکانی ایمن نیاز دارید. با توجه به سطح درآمد خود، مکانی را برای زندگی انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که برای ورود به کانادا هزینه های حاشیه دیگری نیز وجود دارد که باید به فکر آن ها نیز باشید.

اگر ممکن است به فردی که در آنجا آشنای شماست بسپارید که به دنبال محلی برای زندگی باشد.

خرید بیمه سلامت شخصی

اگر چه کانادا به مقیمان و شهروندانش بیمه سلامت رایگان ارائه می کند، ولی پس از رسیدن به کانادا برای پوشش تا 4 ماه نیاز است که یک بیمه سلامت شخصی خریداری کنید. وابسته به این که در کدام ایالت کانادا هستید، ارائه دهندگان بیمه متفاوت هستند.

تقویت مهارت های زبانی

مهارت بالا در برقراری ارتباط به شما کمک می کند که خیلی زود در خانه جدید خود جا بیافتید. از آن جایی که یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی زبان مادری شما نیست، بنابراین باید برای تقویت مهارت های زبانی خود کمی وقت بگذارید. به دنبال کلاس های زبان باشید.

در برخی از ایالت ها مردم بیشتر به زبان فرانسوی حرف می زنند. بررسی کنید که زبان محبوب و مورد استفاده در ایالتی که زندگی می کنید، چیست.

پیدا کردن شغل مناسب

اگر بدون این که به فکر شغل آینده خود در کانادا باشید به این کشور سفر کرده اید، باید بخش زیادی از زمان و انرژی خود را برای پیدا کردن شغل مناسب صرف کنید. مطمئن شوید که خود را در بانک مشاغل کانادا ثبت نام کرده باشید.

مهاجران تازه وارد به کانادا برای پیدا کردن شغل با یک سری مشکلات روبرو می شوند. چرا که مدارک تحصیلی آن ها شناخته شده نیست، مهارت زبانی معمولا ناکافی است یا حتی ممکن است نیاز باشد که برای انجام یک سری کار ها نیاز به سابقه کار کانادایی داشته باشید.

درخواست شهروندی کانادا

اگر انتخاب کردید که در کانادا بمانید و می خواهید که از حق و حقوق شهروندی کانادا لذت ببرید، گام بعدی شما درخواست شهروندی کانادا خواهد بود. بعد از گذشت 4 سال از اقامت در کانادا، می توانید برای تبدیل شدن به شهروند قانونی کانادا درخواست بدید. علاوه بر این که باید 3 سال در این کشور زندگی کرده باشید، می بایست حداقل 18 سال سن داشته باشید و بتوانید به انگلیسی یا فرانسوی صحبت کنید و با قوانین اجتماعی کانادا آشنایی داشته باشید و در نهایت آزمون سیاست و حکومت کانادا را قبول شوید.

پس از این که این شرایط را فراهم کردید، شما مجاز به تبدیل شدن به شهروند قانونی کانادا هستید. در این صورت دعوت نامه ای برای شرکت در مراسم شهروندی دریافت می کنید که در این مراسم به شما گواهی داده می شود که نشانگر شهروندی شماست.

نکاتی درباره زندگی در کانادا

زندگی در کانادا
زندگی در کانادا

آب و هوای کانادا

در کانادا تنوع آب و هوایی وجود دارد اما باید طاقت سرمایه تلخ زمستان را هم داشته باشید. سخت است که بخواهیم سرمایه -25 درجه را توصیف کنیم ولی خبر خوب این است که می توانید مجهز بیرون بیاید 🙂

نکته دیگر این است که اکثر کانادایی ها دل خوش به تابستان نیستند و می دانند که چطور باید زمستان را بگذرانند.

تنوع

کانادا مقدم مهاجران را گرامی می دارد! چند فرهنگی بخشی از خوی کانادا و سیاست های ملیتی آن است.

بیش از 40 نماینده پارلمان کشور کانادا خارج از کشور به دنیا آمده اند. در اکثر شهر ها و روستا ها با هزاران زبان، مذهب و فرهنگ مختلف روبرو خواهید شد.

نیازی نیست که بعد از مهاجرت به کانادا فرهنگ و عقاید خود را فراموش کنید ولی به جای می بایست با دیگران خو بگیرید و در کنار عقاید خوب به خوبی با دیگر عقاید زندگی کنید.

انعام

البته در ایران هم علاوه بر دستمزد و مزایایی که در ازای کار دریافت می کنید، در بسیاری از مشاغل بحث انعام وجود دارد، اما این فرهنگ در کانادا بسیار جا افتاده است. اگر چه افرادی که در کانادا کار می کنند به اندازه ای که باید حقوق دریافت می کنند و وابسته به انعام نیستند ولی این یک فرهنگ است که اگر از کار شخصی راضی هستید به او انعام می دهید و مبلغ این انعام معمولا 15 درصد از کل مبلغ (یا برای کار های بسیار قوی و حرفه ای تا 20 درصد) است.

هزینه زندگی

اگر می خواهید خوش آمدگویی کانادا پاسخ خشمگینی از سوی شما نداشته باشد، حتما درباره خرج و مخارج زندگی در آن تحقیق کنید. وقتی که وارد شوید متوجه هزینه سنگین اجاره و وسابل نقلیه خواهید شد و این نقصیر شهر نیست بلکه کوتاهی از شماست.

تورنتو و ونکور در بخش پایین شهر معمولا گران قیمت هستند. اجاره ها در ایالت مونترال کنترل شده است، ارزش ساختمان ها پایین و اجاره نیز کم می باشد ولی در عوض حقوق ها نیز در این ایالت پایین تر است.

کشیدن سیگار

کشیدن سیگار در مکانهای عمومی کانادا مانند رستوران، فروشگاه، ادارات، بیمارستان و دیگر مکان های کارمندی غیر قانونی است. این قانون حتی شامل ساختمان های آپارتمانی و خانه های اجاره ای نیز می شود.

اگر قصد کشیدن سیگار داشته باشید فقط می توانید در محیط زندگی خود (خانه) داخل خودروی خود (مگر این که کسی همراه شما باشد) یا محیط بسیار وسیع باز سیگار بکشید.

گواهینامه رانندگی

بسیاری از آزمون هایی که در ایران قبول می شوید در کانادا معتبر نیست یا برای تبدیل آن نیاز به کاغذ بازی های اداری دارید.

اوضاع برای گواهینامه های رانندگی به دو دلیل کمی پیچیده می شود.

اول این که گواهینامه ها توسط ایالت ها و نه حکومت فدرال ارائه می شود و هر ایالت هم قوانین خاص خود را داراست.

دوم این که کشور های مختلف توافقنامه های خاصی بین ایالت ها دارند.

بنابراین پیش از مهاجرت به کانادا مطمئن شوید که مدارک مورد نیاز برای ایالتی که قصد زندگی در آن را دارید، به همراه داشته باشید.

حقوق و آزادی

پس از مهاجرت به کانادا، مهم است که از حقوق و آزادی های خود مطلع باشید.

منشور حقوق و آزادی های کانادا یک سری حقوق ها را برای شهروندان و ساکنان کانادا را مشخص می کند.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments