شناسایی هویت مشتری یا KYC

شناسایی هویت مشتری یا KYC

Know Your Customer یا KYC فرایندی برای شناسایی و تایید هویت مشتریان توسط بیزینس ها می باشد. از اصطلاح KYC معمولا برای اشاره به مقررات دولتی ضد پولشویی در فعالیت های بانکی، مالی و بازار سهام استفاده می شود.

KYC از چهار عنصر اصلی شامل می شود : پذیرش سیاست ها، مراحل شناسایی، نظارت بر تراکنش ها و مدیریت ریسک را شامل می شود.

نگرانی های فزاینده در خصوص استفاده از ارز های دیجیتال برای پولشویی باعث شد که مقامات و ارگان های مربوطه از شناسایی هویت مشتری در تمامی زمینه های مربوط به ارز دیجیتال، استفاده کنند. در بسیاری از پلتفرم ها کاربران برای استفاده از خدمات بایستی مراحل مربوط به KYC را بگذرانند.

مزایای KYC چیست؟

شناسایی هویت مشتریان ساده ترین راهی است که موسسات و شرکت های تجاری می توانند با استفاده از آن به آخرین اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشند. به طور خلاصه از مزایای KYC می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش اعتماد در فرایند های تجاری
  • کاهش هزینه جمع آوری اطلاعات ( حدود 25 تا 50 درصد)
  • تسریع در مراحل جمع آوری اطلاعات
  • ایمنی بیشتر محیط تراکنش ها

KYT چیست و چه تفاوتی با KYC دارد؟

KYT مخفف عبارت Know Your Transaction است. این روش به شناسایی ارز های دیجیتالی می پردازد که از روش های قانونی بدست نیامده باشد.

برخی از نهادهایی که پیوسته در خصوص پیشینه تراکنش های ارز دیجیتال تحقیق می کنند معتقدند KYC به تنهایی برای حفظ امنیت محیط تراکنش های ارز های دیجیتال کافی نیست. چرا که این روش تنها به شناسایی هویت مشتریان در یک زمان خاص اشاره می کند و اگر همین فرد در بازه زمانی دیگری به عنون مالک دارایی های سیاه معرفی شد، سیستم قادر به تشخیص آن نیست.

در KYT شرکت ها به دنبال منبع پول در بلاک چین هستند. اما این موضوع با ضبط و پیگیری تمامی تراکنش ها متفاوت است. یکی از شرکت هایی که بر روی KYT کار می کند، chainalysis است. این شرکت بر روی منابعی که توکن ها کجا به وجود آمده اند، تحقیق می کند.

به عنوان مثالی از فعالیت های این شرکت می توان به ردیابی ارز های دزدیده شده از صرافی Mt Gox اشاره کرد. و یا ماجرای دزدیده شدن 400 میلیون دلار ارز NEM از صرافی کوین چک؛ که البته اعلام شد که این مقدار پول سیاه است.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments