ادغام اتریوم چیست؟ اهمیت به روز رسانی Merge به زبان ساده

ادغام اتریوم چیست؟ | اهمیت به روز رسانی مرج اتریوم به زبان ساده

چند سالی است که اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ فضای کریپتو است. با این حال، بلاک چین اتریوم با مشکلات فزاینده ای مانند افزایش هزینه های گاز، سرعت پایین تراکنش و مقیاس پذیری ضعیف دست و پنجه نرم می کند. اینها دلایلی است که ادغام اتریوم رخ می دهد. این مقاله همه چیز در مورد ادغام اتریوم با نام تبدیل مکانیسم اجماع اثبات کار به اثبات سهام است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد اهمیت ادغام اتریوم و تأثیر بالقوه آن را بر قیمت اتریوم و کل بازار کریپتو در اختیار شما قرار دهیم. 

ادغام اتریوم چیست؟

ادغام اتریوم چیست؟

ادغام اتریوم با همان Merge نشان‌دهنده تغییر مکانیسم اجماع برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام است. براساس گفته تیم توسعه دهنده، بلاک چین اتریوم پس از این ادغام باید سریعتر و کارآمدتر عمل کند. همچنین از طرفی مقیاس پذیری اتریوم و کارایی قراردادهای هوشمند آن باید به طور گسترده بهبود یابد.

مرج اتریوم یک فرآیند فوق العاده پیچیده می باشد که اکنون بیش از یک سال به طول انجامیده است. به این آپدیت یا بروز رسانی،  اتریوم 2.0 نیز گفته می شود. این به‌ روز رسانی شامل برخی اقدامات ساده برای انتقال کل شبکه به مکانیسم اثبات سهام (POS) است.

با انجام بروزرسانی “ادغام”، سرنوشت ماینرهای اتریوم چه می شود؟

چرا انجام به روز رسانی ادغام، اهمیت زیادی دارد؟

برخلاف رویکرد اثبات کار، که در آن کاربر با انجام مقدار مشخصی از عملکرد محاسباتی توسط دستگاه های ماینر، تراکنش‌ها را ایجاد می‌کند و بلاک‌های متمایز ایجاد می کند، اما روش اثبات سهام، کاربر را ملزم می‌کند تا با توجه به میزان توکن ETH که استیک کرده است تراکنش هایی را تایید کند. از این رو ایجاد کننده یک بلاک جدید در یک تراکنش تصادفی، با تکیه بر دارایی های کاربر، که به عنوان “سهام” نیز تعریف می شود، انتخاب می شود. در روش اثبات سهام، گفته می شود که بلاک ها ایجاد یا تولید میشوند، نه استخراج. از کاربرانی که در این روش تراکنش ایجاد می کنند و بلاک های جدید ایجاد می کنند به عنوان فورجر نام برده می شوند.

در بیشتر موارد اثبات سهام، بخش‌های ارزهای دیجیتال در زمان راه‌اندازی این ارز ایجاد می‌شوند و میزان آنها تعیین می‌شود. بنابراین، افرادی که دارایی خود را استیک می کنند، کارمزد تراکنش ها را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

⁉️اکنون اتریوم سال‌هاست که با مکانیزم اجماع POW کار می‌کند. این شبکه به پرکاربردترین پروتکل برای dApps تبدیل شده است و در صنعت توکن های غیر مثلی (NFT) و فضای دیفای پیشرو است. پس چرا تغییر مکانیسم اثبات کار به اثبات سهام ضروری است و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؟

متاسفانه، اثبات کار در چند ماه و سال گذشته مشکلاتی را ایجاد کرده است. در حالی که این مکانیسم اجماع ایمن و قابل اعتماد است، اما در مورد سرعت بخشیدن به تراکنش ها و در عین حال پایین نگه داشتن هزینه ها، محدودیت هایی دارد. بدین ترتیب، با گسترش شبکه ای مانند اتریوم، در سال های اخیر دستاوردهای زیادی در هزینه تراکنش ها حاصل شده است و سرعت آن ایده آل نیست.

بنابراین انتقال شبکه اقدامی ضروری بود و توسعه دهندگان اتریوم استفاده از این روش را مناسب دانستند. از این رو، مکانیسم اجماع در ادغام اتریوم باید اصلاح شود. تغییرات کوچک دیگری نیز در حال تکمیل هستند تا اتریوم کار آمدتر و ایمن تر شود.

اجزای اصلی ادغام اتریوم 

اجزای اصلی مرج اتریوم چیست؟

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، به عنوان یکی از حامیان اولیه مکانیسم اجماع اثبات سهام در نظر گرفته می شود. بنابراین، دور از انتظار نیست که اتریوم برای مدت طولانی به شدت بر روی انتقال کار می کند. در مقایسه با اثبات کار، گفته می‌شود که مکانیسم اجماع مصرف انرژی را تا 99.5 درصد کاهش می‌دهد.

در چند ماه گذشته، تیم توسعه دهنده اتریوم روی یک استراتژی پیاده سازی طولانی مدت و شدید کار کرده است. اگر اخبار اتریوم را دنبال کنید می دانید که در انجام به روز رسانی ادغام مکث و تاخیر وجود داشته است اما این فقط نشانه ای است که نیاز به اجرا و آزمایش بسیار دقیق دارد. بر این اساس، این تحول برای چندین ماه ادامه دارد. اجزای مرج اتریوم عبارتند از:

🔷زنجیره بیکن چین

🔷ادغام

🔷زنجیره شارد چین

کل فرآیند زمانی تکمیل می شود که زنجیره بیکن به طور کامل اجرا شود، زیرا این عنصری است که اثبات سهام را کنترل می کند. به گفته بوترین، این در نهایت باید در آگوست 2022 اتفاق بیفتد.

عناصر ذکر شده در بالا متعلق به ادغام اتریوم یا به روز رسانی اتریوم 2.0 هستند. ما می‌خواهیم این دامنه‌های فردی را به اختصار توضیح دهیم:

بیکن چین

بیکن چین یک زنجیره موازی است که از پایان سال 2020 در کنار شبکه اصلی فعالیت می کند. مکانیسم اجماع اثبات سهام بر روی آن ارائه و آزمایش شده است. با گذشت زمان، اعتبارسنجی های بیشتری وارد زنجیره شدند و به مکانیسم اجماع اثبات سهام اجازه دادند تا به طور موثر در اتریوم عمل کند. زنجیره بیکن چین نمی تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند. وظیفه آن ایجاد اثبات سهام و قرار دادن عملکرد از طریق سرعت آن است. برای پیاده سازی کامل در اتریوم، زنجیره بیکن باید با شبکه اصلی ادغام شود.

ادغام اتریوم

ارتقا Merge ادغام زنجیره بیکن با شبکه اصلی اتریوم را توصیف می کند. الگوریتم اثبات سهام در زنجیره بیکن چین راه اندازی شده است تا کل شبکه اتریوم از طریق ادغام منتقل شود. Merge یا به روز رسانی ادغام نیاز به آزمایش جامع از قبل دارد تا خطاها قبل از انجام پروسه نهایی از بین برود. 

زنجیره شاردچین

زنجیره‌های شارد چین برنامه‌ریزی شده‌اند تا تأیید کنند که مقیاس‌ پذیری اتریوم به طور گسترده بهبود یافته است. این زنجیره‌های اضافی بار تراکنش را بهتر در سراسر شبکه به گردش در می‌آورند و اجازه می‌دهند داده‌های بیشتری در شبکه نگهداری شود. زنجیره بیکن برای هماهنگ کردن شارد چین ها برنامه ریزی شده است.

زنجیره های شارد چین، ابتدا قرار بود در ارتباط با زنجیره بیکن اجرا شوند. اما کاربران اتریوم به این نتیجه رسیدند که ادغام اتریوم در کانون توجه قرار دارد. توسعه و اجرای شبکه ای از زنجیره های شارد چین اکنون پس از ادغام در سال 2023 ادامه خواهد یافت.

پس از انجام به روز رسانی ادغام چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام به روز رسانی ادغام چه اتفاقی می افتد؟

با انجام به روز رسانی ادغام، اتریوم 2.0 بالاخره در راه است. سپس اتریوم از Proof-of-Stake استفاده می کند که نشان می دهد این شبکه بسیار کارآمدتر و صرفه جویی در انرژی عمل می کند. با تغییر شبکه به اثبات سهام، هزینه های گاز می تواند به شدت کاهش یابد و سرعت تراکنش افزایش خواهد یافت.

اما پس از ادغام، روند هنوز به یکباره تمام نشده است. زنجیره های شارد چین به ویژه در ماه های بعد اجرا خواهد شد. بنابراین مقیاس پذیری اتریوم در ماه های آینده به طور مداوم رشد خواهد کرد.

پس از مرج اتریوم، قیمت توکن ETH قطعاً افزایش می یابد. این انفجار قیمت در حال حاضر امکان پذیر نیست اما در ماه های آینده، قیمت اتریوم باید به شدت رشد کند. بنابراین، سرمایه گذاری در اتریوم می تواند در مراحل اولیه مفید باشد.

جمع بندی

انتقال اتریوم به یک مدل اجماع PoS مزایای زیادی دارد. پس از ادغام، این شبکه به دارندگان ETH اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را به اشتراک بگذارند و با اعتبارسنجی تراکنش‌ها، پاداش دریافت کنند و درآمد کسب کنند. علاوه بر این، ادغام اتریوم را برای ارتقاهای آینده آماده می کند که ممکن است شبکه را مقیاس پذیرتر، ایمن تر و پایدارتر کند. در مجموع، ادغام بدون شک یکی از قابل توجه ترین لحظات در تاریخ ارزهای رمزنگاری شده است، زیرا یکی از بزرگترین پروتکل ها با یک تغییر عظیم روبرو خواهد شد. 

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
منوچهر توکلی
منوچهر توکلی
7 ماه قبل

استفاده از تکنولوژی شارد چین خیلی میتونه به سرعت تراکنش ها کمک کنه و امیدوارم زودتر پیاده سازی بشه . ممنون از مقاله خوبتون