لاتاری آمریکا چیست

لاتاری : آسان ترین راه دریافت گرین کارت آمریکا

افراد زیادی در دنیا وجود دارند که با آرزوی مهاجرت به کانادا یا آمریکا زندگی می کنند. در شرایط عادی، انجام مراحل قانونی و دریافت ویزای آمریکا کار ساده ای نیست و علاوه بر آن هزینه های سنگینی را باید متحمل شد و همین امر باعث شده است تا بسیاری از افراد این رویا را همیشه به همراه داشته باشند. اما از سال 1990 تا به امروز دولت آمریکا این شانس را در اختیار این افراد قرار داده است تا بتوانند به صورت شانسی برای اقامت به این کشور اتخاب شوند. لاتاری ارزان ترین و کم دردسرترین راه برای گرفتن اقامت قانونی و دائمی آمریکاست که همه ساله در ماه اکتبرآغاز می شود و تا نوامبر ادامه خواهد داشت.

لاتاری برنامه ایست که برای حفظ تنوع نژادی در آمریکا درسال 1990 در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا درج شد و بعد از آن هر ساله 55000 ویزای مهاجرتی را به خود اختصاص داد. طی این برنامه مهاجرتی، آمریکا سعی کرده است فرهنگ خود را با ورود مردم از کشور های دیگر متنوع نگه دارد. از این رو آداب و رسوم و فرهنگ آمریکاییان تلفیقی از سنت های تمامی کشور هاست. طبق این برنامه که در آمریکا به DV معروف است، هر ساله مردم کشور هایی که میزان مهاجرت بالایی به آمریکا ندارند و تعداد ساکنین آن کشور در آمریکا که از هر طریقی مانند ویزای کار، تحصیلی و … بیشتر از 50 هزار نفر نباشد، می توانند در لاتاری شرکت کنند.

در ویزای لاتاری هر کشور حداکثر 7% از کل سهمیه را می تواند دریافت کند هرچند که غالبا هیچ کشوری به این حد نصاب نمی رسد. یکی از کشور هایی که بیش از 6% از این ویزا را دریافت می کند ایران است یعنی بیش از 3000 ویزای لاتاری در سال برای ایرانیان صادر می شود. با اینکه پس از ریاست جمهوری ترامپ این عدد کاهش یافته است اما هنوز هم یکی از برترین روش های مهاجرتی به حساب می آید. در حال حاضر ایرانیان می توانند در لاتاری ثبت نام کرده و شانس خود را امتحان کنند.

شرایط ثبت نام

شما باید شرایط زیر را برای شرکت در لاتاری گرین کارت داشته باشید:

  1. شما باید متولد یکی از کشورهای مجاز برای ثبت نام باشید. برخی از کشور ها به علت مهاجرت بالایی که به آمریکا دارند مجاز برای شرکت در لاتاری نیستند مثل چین یا انگلستان.
  2. حداقل تحصیلاتی که دارید باید دیپلم باشد. در ایران پیش دانشگاهی معادل دیپلم دبیرستان در آمریکا است. تحصیلات فنی حرفه ای مورد قبول نیست مگر اینکه به واسطه ی حضور در دانشگاه و تحصیلات آکادمیک بتوانید شرط شرکت در لاتاری را داشته باشید.
  3. اگر مدرک شما زیر دیپلم است می توانید دو سال سابقه کار در 5 سال گذشته را نشان دهید که از مشاغل خاصی باشد که در سایت اداره کار ایالات متحده امتیاز خاصی را احراز می کنند.

کسانی که در ازدواج کرده اند و ثبت نام می کنند می توانند در زیر مجموعه خود نام همسرشان را نیز قید نمایند. از این رو اگر یکی از زوج ها برنده شود، دیگری نیز می تواند همزمان با او برای ویزا اقدام نماید.

در این میان فرزندان بین 18 تا 21 سال علاوه بر اینکه می توانند به عنوان زیرگروه پدر و مادر خود فرم را تکمیل کنند، خود نیز به طور مجزا می توانند در لاتاری ثبت نام کنند. این گروه از افراد سه شانس برای پذیرش دارند. لازم به ذکر است افراد بالای 21 سال فقط به تنهایی و افراد زیر 18 سال فقط به همراه پدر و مادر، می توانند شرکت کنند.

زمان و سایت ثبت نام

زمان ثبت نام برای لاتاری از اواسط یا اوایل ماه مهر تا اوایل یا اواسط ماه آبان تنها در سایت رسمی www.dvlottery.state.gov انجام می شود و توجه داشته باشید که هیچ سایت دیگری دارای اعتبار نمی باشد. این سایتی است انگلیسی زبان و فقط یک ماه از سال را برای ثبت نام باز است و این ثبت نام کاملا رایگان می باشد. پس مراقب سایت های جعلی باشید.

نحوه ثبت نام لاتاری

برای ثبت نام در این سایت لازم است کمی زبان انگلیسی بلد باشید تا بتوانید به سوالات پاسخ داده و اطلاعات را به درستی وارد کنید. همچنین به یک عکس در سایز و فرمت مشخص شده احتیاج دارید. صفحه تایید و شماره تایید خود را تا پایان اعلام نتایج نزد خود نگه دارید. بهتر است آن ها را در یک فایل ذخیره کنید زیرا بدون این اطلاعات نمی توانید وارد حساب خود شوید و اگر برنده شوید نمی توانید از آن مطلع شوید. فرایند ثبت نام در لاتاری بسیار ساده است و هیچ هزینه ای ندارد. توصیه می کنیم اگر به حداقل دانش زبانی تسلط دارید، به جای پرداخت هزینه های بالا به موسسات مختلف، خود مراحل ثبت نام را پیگیری کنید.

دریافت گرین کارت آمریکا با لاتاری

مزایای برنده شدن در لاتاری

  • زندگی در آمریکا و تحت حمایت قوانین و دولت آمریکا قرار گرفتن.
  • دارنده ی گرین کارت می تواند بعد از کسب مجوز های مربوط در امریکا مشغول به کار شود و شغل خصوصی یا دولتی داشته باشد.
  • فرد برنده می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را با خود به آمریکا ببرد.
  • فرد دارنده ی گرین کارت می تواند اسپانسر افراد دیگر شود.
  • برنده ی لاتاری بعنوان مقیم دارای حق تحصیل و ذریافت کمک هزینه تحصیلی است.
  • این افراد از مزایای داشتن شماره ملی برخوردارند. این موضوع برای افراد که پیش از بازنشستگی دارای 10 سال سابقه کار در آمریکا باشند از مزایای بازنشستگی برخوردار خواهند بود.
  • دارندگان گرین کارت می توانند برای سیتیزن شیپ (شهروندی) شدن پس از 5 سال اقدام کنند. یعنی می توانند پاسپورت آمریکایی دریافت کنند.

شانس برنده شدن در لاتاری چقدر است؟

دولت آمریکا 55000 نفر را به صورت تصادفی انتخاب می کند. می توان گفت تقریبا شانس برنده شدن یک ایرانی در لاتاری آمریکا 0.61% است.

در حقیقت باید گفت که برای هر سال هر شخص حق یک ثبت نام در این قرعه کشی را دارد بنابراین هیچ راهی برای افزایش شانس وجود ندارد. تنها در یک صورت آن هم برای متاهلین این شانس دو برابر می شود و دلیل آن هم این است که هر کدام از آن ها که ثبت نام می کنند یک شانس برای کل خانواده محسوب می شود. هر فرد متاهل می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال را در صورت برنده شدن به آمریکا ببرد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments