تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد و هر آنچه باید در این باره بدانید

سوئد یکی از بهترین کشور های اروپایی برای مهاجرت است. هزینه زندگی پایین، کیفیت بالای زندگی و … همگی سبب شده اند به مقصد مهمی برای مهاجران تبدیل شود. تحصیل در سوئد یکی از آسان ترین و سریع ترین روش های مهاجرت به سوئد است. در این مقاله به طور جزیی و دقیق تمام آنچه شما برای تحصیل در سوئد نیاز دارید، بیان می کنیم. در پایان، در بخش دیدگاه ها شما می توانید، نظر و یا سوالات احتمالی خود را در این خصوص مطرح کنید تا بتوانیم پاسخی مناسب در جهت افزایش آگاهی شما، ارسال نماییم. پس با ما در همراه باشید!

نظام آموزشی سوئد

پیش دبستانی

در سوئد förskola (پیش دبستانی) توسط شهرداری ها برای کودکان یک تا پنج ساله ایجاد شده است. هشت کودک از هر ده کودک، روزهایی از هفته را در پیش دبستانی می گذراند. میزان شهریه برای هر کودک وابسته به سن متفاوت است و عواملی چون تحصیل و شغل والدین در میزان هزینه ای که باید پرداخت شود، تاثیر دارد.

پیش دبستانی ها در سوئد بر اهمیت بازی در رشد کودکان تاکید دارند و سعی می شود با یک برنامه درسی کامل نیاز ها و علایق فردی کودکان تامین شود. پیش دبستانی ها در سوئد تلاش می کنند بدون در نظر گرفتن جنسیت، فرصت های یکسانی را در اختیار کودکان قرار دهند.

مهد کودک

تمام کودکان 6 ساله موظف به حضور در förskoleklass یا مهدکودک هستند که در اوایل پاییز شروع می شود. مهدکودک برای پیشرفت و یادگیری بیشتر کودک طراحی شده است و بستری برای تحصیلات آینده آنها فراهم می کند.

مدرسه اجباری

این دوران شامل دوران ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان است. این مدارس یا زیر نظر شهرداری ها اداره می شوند، یعنی بودجه عمومی دارند (مدارس رایگان) یا مدارس شبانه روزی مرسوم به مدارس خصوص هستند که با دریافت شهریه از والدین اداره می شوند.

بعد از دوره مدارس اجباری

دوره Senior high school اختیاری و رایگان است. برنامه های این دوره در طول سه سال ارائه می شود. تقریبا تمام دانش آموزان این دوره را نیز می گذرانند. برای پذیرش در برنامه های ملی، دانش آموزان باید نمرات قبولی سوئدی یا سوئدی به عنوان زبان دوم، ریاضی و انگلیسی دریافت کنند. در این دوره دانش آموزان باید در 9 موضوع از 12 موضوع نمره قبولی کسب کنند.

دانشگاه های سوئد

سیستم آموزش عالی سوئد بین universitet و högskola (به ترتیب دانشگاه و کالج دانشگاهی) تفاوت قائل است. دانشگاه ها دارای محوریت پژوهشی هستند و در بسیاری از رشته ها مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان اعطا می شود. در حالی که درhögskola بیشتر روی علوم کاربردی متمرکز است و در رشته های محدودی دارای مدرک دکترا است. کالج های دانشگاهی به نسبت از دانشگاه ها کوچک تر هستند. توجه داشته باشید که با این حال بعضی از دانشگاه ها در سوئد خود را högskola می نامند که عمدتا موسسات تخصصی قدیمی تر در مهندسی و پزشکی هستند. ( به عنوان مثال موسسه فناوری KTH به نام Kungliga Tekniska Högskolan و دانشگاه صنعتی چالمرز که Chalmers Tekniska Högskola نامیده می شود.) با این حال هر دو نوع این موسسات نام خود را در انگلیسی به دانشگاه ترجمه می کنند که البته برای نوع دوم استفاده از کالج دانشگاهی صحیح تر است.

دانشگاه Uppsala (تاسیس شده در سال 1477) و دانشگاه Lund (تاسیس شده در سال 1666) به عنوان “دانشگاه” تاسیس شدند. بقیه دانشگاه ها ابتدا به عنوان کالج دانشگاهی و سپس به عنوان دانشگاه تبدیل شدند.

رتبه بندی دانشگاه های سوئد در سال 2020

یکی از بهترین سیستم رتبه بندی جهانی، رنکینگ QS است که هر ساله دانشگاه های مختلف دنیا را بر اساس فاکتور های متنوعی، رتبه بندی می کند. در ادامه رتبه بندی جهانی دانشگاه های سوئد از دیدگاه این سیستم رنکینگ را برای شما قرار می دهیم.

نام دانشگاهجایگاه در رتبه بندی QSسایت دانشگاه
Lund University 92lunduniversity.lu.se
KTH, Royal Institute of Technology98kth.se
Uppsala University 116uu.se
Chalmers University of Technology125chalmers.se
Stockholm University 191su.se
university of Gothenburg256gu.se
Linköping University324liu.se
Umea University340umu.se

هزینه تحصیل در سوئد

یکی از اصلی ترین پارامتر ها در پروسه مهاجرت، هزینه هاست. بسیاری از منابع فارسی از اطلاعات قدیمی برای بیان میزان هزینه مورد نیاز برای تحصیل و مهاجرت استفاده می کنند. ما در این بخش از آمار ارائه شده در سایت Masterportal استفاده می کنیم که در دسامبر 2019 آپدیت شده است.

آموزش عالی در سوئد جزو بهترین های جهان است. این کشور به مطالعه گروهی و مستقل بیشتر از ارائه سخنرانی تمرکز دارد.آزادی و مسئولیت پذیری از اصلی ترین ارزش هایی است که وجود آن برای دانش آموزان بسیار مهم در نظر گرفته شده است.

تعداد دانشجویان بین المللی که در دانشگاه ها و کالج های سوئد ثبت نام می کنند دائما در حال افزایش است و بیشتر از نیمی از افراد در دانشگاه ها و کالج ها پذیرفته می شوند. اما هزینه های بعد از پذیرش چگونه است؟

شهریه دانشگاه ها در سوئد

شهریه دانشجویان اتحادیه اروپا (EU/EEA)

در دانشگاه های دولتی سوئد، دانشجویانی که تابعیت اتحادیه اروپا و سایر کشورهای نوردیک و سوئیس را دارند، لزومی به پرداخت شهریه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نخواهند داشت. دوره دکترا برای تمامی دانشجویان صرف نظر از کشور مبدا رایگان است.

شهریه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا (Non-EU/EEA)

دانشجویان ایرانی ملزم به پرداخت شهریه هستند. هزینه های آنها وابسته به برنامه تحصیلی و دانشگاه بین 80000 تا 271000 کرون در سال است. بیزینس و معماری از گران ترین دوره ها محسوب می شود. شهروندان غیر اروپایی باید هزینه ای به نام application fee بپردازند. این هزینه برای بررسی مدارک از سوی دانشگاه گرفته می شود که حدود 900 کرون است. این عدد در خصوص دانشگاه های مختلف متفاوت است.

هزینه زندگی دانشجویان در سوئد

هزینه زندگی دانشجویان در سوئد بالاتر از حد متوسط اروپاست. مثلا اگر انتظار دارید بین 700 تا 1200 یورو در ماه هزینه کنید، باید بگوییم این گونه نیست.

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در شهر های دانشجویی سوئد به این شرح است:

  • گوتنبرگ و استکهلم : حدود 1250 یورو در ماه
  • لینشوپینگ و لوند : حدود 850 یورو در ماه
  • اوپسالا : بین 750 تا 1200 یورو در ماه

هزینه های اقامت

بهترین مکان برای شروع اسکانی است که دانشگاه شما در اختیار شما قرار می دهد. نه لزوما استفاده از خوابگاه ها بلکه وبسایت های معرفی شده از سوی دانشگاه ها و یا سازمان هایی که مکان های اقامت دانشجویان را مدیریت می کنند، می تواند به شما کمک کند.

خوابگاه ها گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند برای کسانی که دوست دارند با دیگر دانشجویان محلی و یا بین المللی آشنا شوند. در این خوابگاه ها پیدا کردن افرادی با علاقه مشابه بسیار آسان است. قیمت خوابگاه ها بین 2600 تا 6600 کرون در ماه است.

گزینه دوم که دانشجویان دارند اجاره یا اشتراک آپارتمان است. هزینه اجاره خانه وابسته به محل اجاره و متراژ واقعا متفاوت است. علاوه بر اینکه در سوئد اجاره خانه هایی که صاحب خانه آنها را اجاره می دهد، کم است. اغلب شما باید خانه هایی را بگیرید که دست دوم است. این خانه ها اندکی گران تر هستند و برای مدت محدود (نهایت یک سال) اجاره داده می شوند.

در این خصوص برای شما مثالی میزنیم تا بتوانید دید بهتری در خصوص آگهی های اجاره خانه داشته باشید.

اجاره خانه در سوئد

این آگهی اجاره یک خانه در استکهلم برای دانشجویان است که اخیرا منتشر شده است. اجاره خانه 550 یورو (5853 کرون) است و هزینه های آب، برق،گاز و اینترنت را نیز شامل می شود. مشخصات این خانه بدین شرح است:

  • یک اتاق مبله
  • استفاده از آشپزخانه، سرویس بهداشتی به صورت مشترک
  • وسایل آشپزخانه به صورت مشترک

شما در این خانه با سه نفر دیگر، شریک هستید.

پیدا کردن این چنین خانه هایی در وبسایت های انگلیسی زبان زیاد سخت نیست. البته قیمت ها هم خیلی پایین نیستند. بهتر است در ابتدای ورود به سوئد به جای پرداخت ماهانه چندین هزار کرون به یک اپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، با چند نفر در اجاره خانه شریک شوید.

هزینه غذا

هزینه غذا به سبک زندگی شما بسیار بستگی دارد. اینکه بیشتر ترجیح می دهید خودتان آشپزی کنید و یا اینکه وعده های غذایی را در رستوران میل کنید. با خرید مواد اولیه غذایی از فروشگاه های ارزان قیمت مانن Willy و سایر فروشگاه های حومه شهر، می توانید هزینه های خود را کاهش دهید.

به طور متوسط هر دانشجو حدودا 2800 تا 2900 کرون در ماه هزینه دارد. البته این ها هزینه های تقریبی هستند. می توانید برای بررسی جزییات در خصوص هزینه های زندگی در سوئد تحقیق کنید.

هزینه حمل و نقل

وسائل نقلیه عمومی بسیار در بین دانشجویان محبوب است. 40 درصد از دانشجویان برای حمل و نقل خود از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند. حمل و نقل عمومی برای دانشجویان حدود 550 تا 750 کرون هزینه خواهد داشت. البته دوچرخه نیز وسیله حمل و نقل پر کاربری در سوئد است و 27 درصد دانشجویان از دوچرخه استفاده می کنند.

توجه داشته باشید شما در هرترم هزینه هایی در خصوص تهیه کتاب نیز دارید که در حدود 850 کرون در ماه خواهد بود.

بورسیه های تحصیلی کشور سوئد

همانند سایر کشور ها در سوئد نیز بورسیه های تحصیلی متفاوتی وجود دارد. البته این بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و بیشتر دکترا وجود دارند. نمره زبان (آیلتس یا تافل) یکی از مهم ترین فاکتور های تعیین کننده در دریافت بورسیه است. با مراجعه به وب سایت دانشگاه های مختلف و جست و جو در بخش Scholarship and Program می توانید بورسیه های تحصیلی مختلف و حداقل های مورد نیاز را ببینید.

یکی از سایت هایی که به طور جامع به بررسی موقعیت تحصیلی دانشگاه های مختلف می پردازد، سایت universityadmissions.se است. در این سایت شما می توانید با انتخاب نیم سال مور نظر، و مقطعه تحصیلی و هم چنین رشته تحصیلی خود، فرصت های تحصیلی همراه با جزییات (از جمله طول دوره، شهریه و …) را مشاهده کنید.

بورسیه ورزشی سوئد

مثلا در تصویر بالا مشاهده می کنید که ما برای علوم ورزشی جست و جو کرده و 7 نتیجه در مقطع کارشناسی ارشد برای ترم پاییز 2020 نشان داده شده است. در هر مورد اطلاعات تکمیلی نیز قید شده و شما می توانید با کلیک بر روی لینک های مربوطه به سایت دانشگاه رفته و جزییات بیشتری را مطالعه کنید.

کار دانشجویی همزمان با تحصیل

در سوئد مانند بسیاری از کشور ها محدودیتی برای کار دانشجویی وجود ندارد و شما می توانید هر چه قدر دوست دارید، کار کنید. اما دقت داشته باشید که باید حتما 40 ساعت در هفته به درس و دانشگاه و ارائه مطلب بپردازید. در خصوص کسانی که ویزای تحصیل دارند، این موضوع بررسی می شود. نکته مهم دیگری که در خصوص کار کردن همزمان با تحصیل در سوئد وجود دارد، آن است که شما باید به زبان سوئدی تسلط داشته باشید. اگر چه دانشجویان و محیط دانشگاه (آکادمیک) اغلب با زبان انگلیسی آشنا هستند اما در سوئد کارفرما ترجیح می دهد، متقاضی کار به زبان سوئدی مسلط باشد چرا که در روزمه مردم انگلیسی صحبت نمی کنند.

سوالات متداول

آیا تحصیل در سوئد رایگان است؟

خیر ، تحصیل در سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا رایگان است و باقی افراد موظف پرداخت شهریه هستند. مگر اینکه شما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه تحصیلی از سوی دانشگاه و استاد دریافت کنید.

آیا کار کردن در سوئد همزمان با تحصیل آسان است؟

خیر ، به علت تایم زیادی که در دانشگاه می گذرانید و زبان غیر انگلیسی مردم بومی، کار کردن در سوئد دشوار است. شرط کار پیدا کردن در سوئد، تسلط به زبان سوئدی است.

آیا سوئد برای تحصیل گران است؟

سوئد کشور گرانی نیست و با در مقایسه با سایر کشور های اروپایی مانند نروژ یا استرالیا، سیستم آموزشی و هزینه های زندگی کمتری دارد.

هر کرون سوئد چند تومان است؟

در زمان نگارش این مقاله هر کرون سوئد برابر 1426 تومان است.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments