ارز فلر (Flare) چیست؟ توزیع ایردراپ FLR و سرمایه گذاری در این پروژه

ارز فلر (Flare) چیست؟ توزیع ایردراپ FLR و سرمایه گذاری در این پروژه

ارز فلر یک بلاک چین سازگار با EVM است که کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌ها را بین چندین شبکه منتقل کنند. پروژه رمزنگاری Flare با استفاده از فناوری‌های غیرمتمرکز مانند Flare Time Series Oracle، F-assets و State Connector، ارتباطات بین زنجیره‌ای را ارتقا می‌دهد. کاربران برای این خدمات با استفاده از توکن بومی FLR پرداخت می کنند. علاوه بر این، شبکه سانگ برد که Canary Network است، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌ها و به‌ روزرسانی‌ها را قبل از اجرای آن‌ها در Flare آزمایش کنند. همچنین، توکن SGB، ارز دیجیتال بومی شبکه Songbird است. این توکن در کنار توکن FLR کار می کند و نقش مهمی در مدیریت غیرمتمرکز بلاک چین گسترده تر Flare Network ایفا می کند. بنابراین، اگر می‌پرسید شبکه فلر چیست یا تاریخ راه اندازی شبکه Flare چه زمانی است؟

♦️در این مقاله، ما عمیقاً به بلاک چین شبکه Flare می پردازیم و به سوالات متداول شما مانند ایردراپ توکن FLR به دارندگان ریپل پاسخ خواهیم داد. علاوه بر این، شبکه سانگ برد، توکن SGB و نقش آن در حاکمیت را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با ارز فلر (Flare)

فلر نتورک چیست؟ شبکه Flare یک بلاک چین سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) با لایه 1 است. این برنامه برای ارتقای قابلیت همکاری و اتصال متقابل در سراسر اکوسیستم Web3 با اجازه دادن به کاربران برای ایجاد انتقال دارایی های رمزنگاری بین شبکه ها طراحی شده است. این پروژه دارای دو پروتکل اصلی State Connector و Flare Time Series Oracle است. همچنین، از EVM برای اجرای قراردادهای هوشمند و ارائه عملکردهای قرارداد هوشمند برای توکن XRP و سایر توکن های غیرقابل برنامه ریزی استفاده می کند.

علاوه بر این، پروژه کریپتو Flare از نسخه اصلاح شده مکانیسم اجماع جدید “آوالانچ” با توافق نامه فدرال بیزانس (FBA) مانند آنچه توسط XRPL و Stellar استفاده می شود، بهره می برد. به جای استفاده از الگوریتم اثبات سهام مانند بسیاری از پلتفرم‌های قرارداد هوشمند دیگر، اجماع Flare اجازه می‌دهد تا توکن FLR بومی برای فعالیت‌های بدون شرط‌بندی در دسترس باشد. بر این اساس، امنیت شبکه به تعداد توکن‌های بومی که مانند بسیاری از زنجیره‌های PoS به اشتراک گذاشته شده است، بستگی ندارد. به گفته این تیم، این مدل موارد استفاده بیشتری را برای توکن FLR ایجاد می‌کند و به کاربران در هنگام مشارکت در اجماع بدون به خطر انداختن امنیت شبکه، انعطاف‌ پذیری بالاتری می‌دهد.

توکن FLR چیست؟

توکن FLR چیست؟

بنابراین، توکن FLR چیست؟ توکن فلر رمز ارز بومی اکوسیستم Flare است. قبلاً با نام Spark Token شناخته می شد. با این حال، این توکن پس از اعلامیه اکتبر 2022 تغییر نام داد. مانند بسیاری از توکن های بومی دیگر، توکن FLR برای تعامل با قراردادهای هوشمند و پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود. همچنین، کاربران می‌توانند FLR را در WFLR به رپد توکن تبدیل کنند، که اجازه می‌دهد از دارایی برای واگذاری اوراکل و به عنوان وثیقه در پروتکل‌های مختلف مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده شود.

تاریخ راه اندازی شبکه Flare چه زمانی است؟

بنابراین، تاریخ راه اندازی شبکه فلر چه زمانی است و چه معنایی برای جامعه دارد؟ این پروژه در 14 جولای 2022 در حالت مشاهده خصوصی راه اندازی شد. تاریخ راه اندازی شبکه Flare برای مرحله رصد عمومی 30 سپتامبر همان سال بود. این پروژه در سال 2019 تاسیس شد. پس از دو سال انتظار، ایردراپ شبکه Flare در ساعت 23:59 UTC در 9 ژانویه 2022 انجام شد.

ایردراپ شبکه فلر و توکن FLR

ایردراپ شبکه فلر و توکن FLR

در ایردراپ ارز فلر 15 درصد از توکن جدید FLR بین کسانی که برای خرید ریپل اقدام کرده بودند، توزیع شد. با این حال، ایردراپ قبل از یک اصلاح قیمت قابل توجه بود که بیش از 70 درصد از ارزش بازار توکن را در حدود دو روز از بین برد. همچنین، اسنپ شات گرفته شده از موجودی کیف پول XRP دو سال قبل گرفته شده است که باعث ناامیدی بسیاری از دارندگان شد.

🛑با این وجود، ایردراپ ارز فلر، 4.279B توکن‌های FLR  را در میلیون‌ها آدرس کیف پول و صرافی‌های متمرکز مانند بایننس، اوکی اکس و کراکن توزیع کرد. این یکی از مهم‌ ترین توزیع‌های توکن تا به امروز بود و در سرتاسر پلتفرم‌های رسانه‌ای اصلی خبرساز شد.

85 درصد باقیمانده توکن‌های FLR طی 36 ماه وارد گردش می‌شوند. جزئیات این توزیع منوط به رای حکومتی خواهد بود. علاوه بر این، Airdrop شبکه Flare نشان دهنده راه اندازی State Connector و Flare Time Series Oracle است که توسعه دهندگان اکنون می توانند با استفاده از توکن FLR به آن دسترسی داشته باشند.

آیا تاریخ راه اندازی شبکه Flare موفقیت آمیز بود؟

راه اندازی شبکه Flare مشتاقانه در سراسر جامعه پیش بینی می شد. ایردراپ ارز فلر به دارندگان ریپل در مراحل مختلف اجرا شد تا از فروش گسترده جلوگیری شود. با این حال، قیمت توکن FLR دو روز پس از عرضه حدود 70 درصد کاهش یافت. Trail of Bits، شرکت ممیزی برجسته بلاک چین، ممیزی از بلاک چین Flare را قبل از راه اندازی انجام داد. اگرچه Trail of Bits هیچ مشکلی پیدا نکرد و راه اندازی طبق برنامه انجام شد، اقدامات انجام شده برای جلوگیری از فروش در تاریخ راه اندازی شبکه Flare نتوانست از کاهش شدید قیمت توکن FLR جلوگیری کند.

پروتکل FTSO چیست؟

پروتکل FTSO چیست؟

پروتکل Flare Time Series Oracle یک اوراکل غیرمتمرکز لایه 1 است که روی Flare اجرا می شود. FTSO داده‌های بلادرنگ مانند قیمت‌های ارز، رویدادها و داده‌های تراکنش را به برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف (dapps) در سراسر اکوسیستم رمزنگاری Flare متصل می‌کند. همچنین، می تواند داده ها را از چندین شبکه بلاک چین و اینترنت جمع آوری کند.

FTSO به توسعه دهندگان dapp اجازه می دهد تا داده های دنیای واقعی را بدون اتکا به خدمات متمرکز روی زنجیره بیاورند. این شبکه دارای یک شبکه غیرمتمرکز از حدود 100 ارائه دهنده داده است که داده های با کیفیت بالا را به شیوه ای غیرقابل اعتماد به بلاک چین Flare تحویل می دهد. علاوه بر این، هدف FTSO ایجاد مدل‌های جدید کسب درآمد برای ارائه دهندگان داده در ارتباط با پروتکل State Connector این رمز ارز و مشوق‌های توکن FLR است.

پروتکل State Connector چیست؟

State Connector ارز فلر، یک قرارداد هوشمند است که بر روی بلاکچین Flare اجرا می شود. شرکت‌کنندگان شبکه از سایر بلاک چین‌ها می‌توانند به طور ایمن و بدون واسطه از State Connector پرس و جو کنند و فرصت‌های جدیدی را برای قابلیت همکاری بین شبکه‌ها ایجاد کنند. این امر با استفاده از ارائه دهندگان گواهی مستقل که داده ها را قبل از انتشار در بلاک چین Flare جمع آوری و تایید می کنند، به دست می آورد. در نتیجه، شبکه رمزنگاری Flare موارد استفاده جدیدی را برای ارتباطات متقابل زنجیره ای ایجاد می کند.

علاوه بر این، گواهی‌ دهنده‌های State Connector با یک پروتکل فورک شده تعامل دارند که شبکه را قادر می‌سازد تا اکثریت مخرب را به چالش بکشد. این سیستمی است که بلاک چین Flare را به جای مکانیزم اجماع سنتی مانند PoS ایمن می کند.

پروتکل F-assets

F-assets یک چارچوب وثیقه غیرقابل اعتماد برای استخراج توکن ها در شبکه فلر از زنجیره های دیگر است. برای ضرب دارایی های F، کاربران باید توکن های FLR را با نسبت وثیقه 250 درصدی نسبت به دارایی هایی که می خواهند ضرب کنند استیک کنند. برای مثال، ضرب کردن 10000 توکن XRP در Flare به ارزش معادل 25000 XRP به عنوان وثیقه در توکن‌های FLR نیاز دارد. این توکن‌های FLR وارد مجموعه‌هایی می‌شوند که شرکت‌کنندگان را تشویق می‌کند تا وثیقه F-asset را حفظ کنند. همچنین ضرابخانه 5 درصد هزینه دارد که به کسانی که استخرهای وثیقه را نگهداری میکنند پرداخت می شود.

علاوه بر این، دارایی‌های F توسعه‌ دهندگان را قادر می‌سازد تا قراردادهای هوشمند را با بلاک چین‌هایی مانند XRPL و Litecoin متصل کنند. این مکانیسم جدید با هدف ارائه ابزار بیشتر به اکوسیستم Web3 است و به جوامع توسعه‌ دهنده اجازه می‌دهد تا موانع بین پروتکل‌ها را بشکنند.

شبکه سانگ برد چیست؟ (Canary Network ارز فلر)

شبکه سانگ برد چیست؟ (Canary Network ارز فلر)

شبکه سانگ برد (Songbird) محل آزمایش ارز Flare است. این یک بلاک چین سازگار با EVM است که رابطه ای مشابه با Flare مانند شبکه کوساما و پولکادات دارد. همچنین، شبکه Songbird به تیم توسعه اجازه می‌دهد تا ویژگی‌ها و به‌ روزرسانی‌های کلیدی را قبل از اجرای آن‌ها در بلاک چین Flare، از جمله FTSO، State Connector و F-assets تست کنند.

معرفی ارز SGB

توکن SGB دارایی اصلی شبکه Songbird است و نقش اساسی در اداره اکوسیستم ارز فلر و آزمایش عناصر معماری حاکمیتی در حال تکامل ایفا می کند. شبکه Flare از یک مدل حاکمیت غیرمتمرکز استفاده می کند که به دارندگان توکن SGB اجازه می دهد تا در مورد پیشنهادات رای دهند و تغییراتی در شبکه Songbird، بلاک چین Flare و اکوسیستم رمزنگاری گسترده تر این پلتفرم ایجاد کنند.

بنیاد Flare یک سازمان غیر انتفاعی است که بر حاکمیت پروتکل در مراحل اولیه پروژه قبل از اجرای حکمرانی اجتماعی نظارت می کند. در حال حاضر، بنیاد Flare تنها نهادی است که می‌تواند بهبودهایی را برای شبکه سانگ برد پیشنهاد دهد. با این حال، دارندگان توکن SGB می توانند تغییراتی را در Flare پیشنهاد دهند. همچنین، پیشنهادات حاکمیتی که بر روی Flare اثر می‌گذارند، به‌طور خودکار در شبکه Songbird پیاده‌سازی می‌شوند. همچنین، تمام حکومت‌های زنجیره‌ای در بلاک چین Flare اتفاق می‌افتد، حتی زمانی که برای سانگ برد اعمال شود.

علاوه بر این، توکن SGB واحد اولیه حساب برای تعامل با قراردادهای هوشمند در شبکه Songbird است. توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند dapp‌های خود را در Songbird آزمایش کنند، باید توکن SGB را برای پرداخت هزینه‌های تراکنش نگه دارند. علاوه بر این، دارندگان توکن SGB می‌توانند دارایی‌ها را به یک ارائه‌ دهنده داده تفویض کنند و سهمی از درآمدی که تولید می‌کنند به دست آورند.

شبکه سانگ برد و توکن SGB چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

همه دارندگان توکن SGB می توانند با رای دادن به پیشنهادات تست سانگ برد (STP) در حکمرانی شرکت کنند. یک توکن SGB به دارندگان یک رأی اعطا می کند و اکثریت برای تایید STP کافی است. در حال حاضر، STP ها تنها نوع پیشنهاد حاکمیتی موجود هستند. با این حال، پیشنهادات جامعه در اولویت مراحل آینده نقشه راه است. علاوه بر این، دارندگان توکن SGB باید توکن‌های خود را قبل از رأی‌گیری در مورد پیشنهادهای حاکمیتی به رپد توکن WSGB تبدیل کنند.

چرا باید از پلتفرم فلر استفاده کنیم؟

هدف به روز رسانی های اخیر پروژه تشویق قابلیت همکاری متمرکز است. پل های ارتباطی رمزنگاری و خدمات بسته بندی اغلب به واسطه ها و متولیان متکی هستند. این واسطه ها آسیب پذیری هایی ایجاد می کنند که بهره برداری از آن را برای هکرها آسان می کند. پلتفرم کریپتو Flare با اجازه دادن به dapps ها برای برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری ارزش بین شبکه ها در یک محیط امن، این موضوع را برطرف می کند.

علیرغم فروش پس از تاریخ راه‌اندازی شبکه Flare، این پلتفرم همچنان به تشویق توسعه‌دهندگان از طریق برنامه Grant Ecosystem Flare ادامه می‌دهد. این پلتفرم با EVM سازگار است، بنابراین توسعه دهندگان قرارداد هوشمند اتریوم می توانند به راحتی dapp های خود را به Flare منتقل کنند. علاوه بر این، بلاک چین Flare دارای یک شبکه به نام سانگ برد است که به عنوان یک شبکه آزمایشی عمل می کند و رابطه ای مشابه با Polkadot و Kusama ایجاد می کند.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments