بازی های play-2-earn

بازی کن درآمد کسب کن! همه چیز درباره بازی های Play-to-Earn

بازی های Play-to-Earn (بازی برای کسب درآمد) به مفهوم بازی اشاره دارد که در آن یک پلتفرم به بازیکنان خود این امکان را میدهد تا شکل های مختلف از دارایی های درون بازی را که می تواند به عنوان یک دارایی ارزشمند به دنیای واقعی منتقل شود ، بدست آورند.
با دسترسی بیشتر عموم مردم به فناوری، مدل های تجاری بازی های ویدئویی به سطح کاملاً جدیدی توسعه یافته است. پیش از این، بازی ها فقط در دستگاه های بازی مخصوص قابل انجام بود که گیمر ها باید برای دریافت امتیاز بیشتر یا رسیدن به مراحل بعدی تلاش میکردند، اما با گذشت زمان کسب درآمد از بازی ها روز به روز بیشتر توسعه یافت.

مدل تجاری Play-to-Earn چیست؟

مدل کسب و کار Play-to-Earn جدیدترین پیشرفت در صنعت بازی است. این یک مدل تجاری است که مفهوم اقتصاد باز را در بر می گیرد و مزایای مالی را برای همه بازیکنان با مشارکت در دنیای بازی فراهم می کند. 

در حال حاضر ، جهان شاهد یک مدل بازی جدید معروف به بازی play2earn است، که به ویژه در جهان بلاک چین و با رونق بازی های مبتنی بر توکن های غیر مثلی توجه بسیاری از کاربران و گیمر ها را به خود جلب کرده است. 

بازی های مبتنی بر بلاک چین یا play2earn  به بازیکنان فرصتی می دهد تا با شرکت در بازی ها درآمد کسب کنند. بازیکنان با مشارکت در اکوسیستم درون بازی برای سایر گیمرها و توسعه دهندگان ارزش ایجاد می کنند و در ازای مشارکت خود دارایی کسب می کنند.

این دارایی های دیجیتالی ممکن است از کوین ها یا توکن ها تا لوازم جانبی که در بلاک چین توکن شده اند متغیر باشد. در نتیجه، مدل کسب و کار بازی برای کسب درآمد به خوبی با بازی های بلاک چین جفت می شود.

اعطای مالکیت به گیمرها برای دارایی های درون بازی و اجازه دادن به آنها برای افزایش ارزش خود با انجام بازی به صورت فعالانه، اجزای کلیدی مدل کسب و کار بازی برای کسب درآمد هستند.

بازی های play-2-earn

جزئیات فنی بازی های play2earn

در بازی های play2earn، دارایی های درون بازی به عنوان توکن های غیر قابل تعویض (NFT) ایجاد می شوند. 

از زمانی که بازی کریپتوکیتیز (CryptoKitties) سر و صدای زیادی در بازار ارزهای رمزپایه ایحاد کرد توجه ها به بازی‌های NFT افزایش یافت و این منجر به توسعه استفاده از مدل Play to Earn در بازی های ویدئویی شد.

بازی های play2earn مبتنی بر بلاک چین ترکیبی از گیمینگ و امور مالی هستند و روشی برای کسب درآمد کاربران را فراهم میکنند. 

توکن های NFT بر روی بلاک چین ذخیره می شوند و مربوط به یک دارایی دیجیتالی خاص هستند. در حالی که ویژگی ها و نحوه کار آنها پیچیده است ، نکته اصلی این است که می توان آنها را به عنوان اثبات مالکیت برای یک دارایی دیجیتالی خاص مورد استفاده قرار داد.

NFT ها به شیوه ای رایج در فروش هنرهای دیجیتال تبدیل شده اند و به افراد اجازه می دهند ادعای مالکیت نسخه اصلی یک عکس ، گبف، نوشته، آهنگ یا ویدیو را داشته باشند.

بنابراین تبدیل اقلام درون بازی به توکن های NFT به گیمر ها اطمینان از مالکیت را می دهد به طوری که هر مورد در بازی به معنای واقعی منحصر به فرد است (حتی اگر از نظر عملکرد شبیه به موارد یا شخصیت های دیگر باشد).

قوانین و شرایط بازی ها در مورد دارایی هایی در بازی که می توان  آنها را معامله کرد و نحوه معامله دارایی ها متفاوت است.

در بازی های play2earn هر چه بیشتر بازی کنید، درآمد بیشتری کسب می کنید.

برای شرکت در بازی های Play-to-Earn به چه چیزهایی نیاز است؟

برای شرکت در بازی‌های Play to Earn و آغاز کسب درآمد از این بازی ها به دو چیز اصلی نیاز خواهید داشت:

🟣 یک کیف پول ارز دیجیتال: برای ذخیره ارزهای دیجیتال و NFTهای بازی‌ها و ارسال تراکنش‌های درون بازی، به کیف پول نیاز داریم. این ولت باید متناسب با شبکه بلاک‌چینی باشد که بازی بر روی آن پیاده‌سازی شده است. مثلا کیف پول متامسک از بازی‌هایی که بر روی شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین و پالی گان هستند، پشتیبانی می‌کند.

🟣 خریداری آیتم‌های مورد نیاز: تمام بازی‌های Gamefi برای دانلود رایگان هستند؛ اما بسیاری از آنها از کاربران می‌خواهند که آیتم‌هایی مانند کاراکترها، توکن‌های بومی و غیره را برای شروع بازی خریداری کنند. برای همین باید یک کیف پول آماده داشته باشید؛ برای مثال، بازی CryptoBlades از بازیکنان می‌خواهد که ولت متامسک را دانلود کنند، کوین BNB خریداری کنند و با آن توکن بومی این بازی یعنی SKILL را خریداری کنند. 

مثال بازی های کسب درآمد

مثال های از بازی برای کسب درآمد

یک مثال عالی از بازی های play2earn بازی اکسی اینفینیتی است. در این بازی اکسی ها کاراکترهای بازی هستند که بازیکنان آنها را بدست می آورند ، پرورش می دهند و برای کسب پاداش می جنگند. هر اکسی یک توکن غیر مثلی (NFT) است ، به این معنی که یک مجموعه دیجیتالی منحصر به فرد است.

در مدل کسب و کار بازی برای کسب درآمد ، بازی سازان و توسعه دهندگان به بازیکنان برای زمان و تلاش برای بازی پاداش می دهند. به عنوان مثال ، در بازی اکسی اینفینیتی بازیکنان توکن های اسمال لاو پوشن (SLP) را دریافت می کنند. بازیکنان برای تولید اکسی های جدید به این توکن ها نیاز دارند ، اما علاوه بر این می توانند این توکن ها را در بازار آزاد به سایر بازیکنان بفروشند.

نمونه دیگر بازی zed run است که در آن بازیکنان اسب ها با نژاد های مختلف را پرورش میدهند و با شرکت در مسابقات اسب دوانی برنده می شوند. در این بازی نیز اسب ها قابل پرورش و زاد و ولد هستند و به شکل توکن های NFT خرید و فروش می شوند.

بازی فوتبال سوریر Sorare یک بازی فوتبال فانتزی است که بازیکنان دنیای واقعی فوتبال را به صورت کارت‌های قابل جمع‌آوری و قابل مبادله ایجاد کرده است.

گیمرها در بازی Alien Worlds به جهان بیگانگان سیارات مختلف وارد می‌شوند؛ جایی که باید برای به دست آوردن منابع کمیاب و استخراج رمز ارز بومی این بازی یعنی تریلیوم (TLM)، بجنگند. پلیرها با یکدیگر نیز می‌جنگند، به ماموریت‌های مختلف می‌روند و با اجاره دادن زمین‌های خود به دیگران، درآمد اضافی به دست می‌آورند. 

بازی های مبتنی بر سیستم کسب درآمد ، در حال حاضر به مردم سراسر جهان به خصوص کاربران کشور هایی که در آنها فقر بیشتر است کمک می کنند تا مقدار زیادی پول به دست آورند و درآمد پسیو داشته باشند. 

داده ها نشان میدهد بسیاری از مردم در کشور هایی مانند ویتنام و فیلیپین شغل های تمام وقت خود را برای کسب درآمد از بازی های مبتنی بر بلاک چین رها کرده اند.

ریسک بازی های Play-to-Earn

اگرچه بازی های رمزنگاری راه جالب توجهی برای به دست آوردن ارزهای دیجیتال است، اما ریسک هایی وجود دارد که کاربران باید آنها را در نظر داشته باشند.

ریسک از دست دادن NFT 

یک ترس رایج برای گیمرهای رمزنگاری این است که توکن ها یا NFT های خود را هنگام بازی از دست بدهند. چندین سناریو ممکن است که ممکن است رخ دهد:

  • تلاش برای ارسال توکن به کیف پولی که از نوع NFT شما پشتیبانی نمی کند.
  • قربانی شدن در یک پروژه کلاهبرداری  تحت عنوان بازی NFT 
  • دسترسی دادن به یک قرارداد هوشمند به صورت ندانسته و غیر عمدی

برای جلوگیری از این ریسک ها، مطمئن شوید که انواع توکن های پشتیبانی شده توسط کیف پول خود را می شناسید و همیشه مطمئن شوید که آنها را به آدرس صحیح ارسال می کنید.

فقط با قراردادهای هوشمند پروژه های معتبر ارتباط برقرار کنید و مراقب باشید که قربانی کلاهبرداری نشوید.

نوسانات بازار

این ریسک مطابق با ماهیت بی ثبات بازار ارزهای رمزنگاری شده است، بازاری که رکود در آن بی معنی است. اگر ارزش توکن یک بازی رمزنگاری مانند AXS و SLP در بازی اکسی اینفینیتی ناگهان کاهش یابد، ممکن است بازیکنان وقت نداشته باشند ضررهای خود را کنترل کنند. چرا که این بازی به کاربران این امکان را می دهد که هر 14 روز یکبار پول برداشت کنند.

مقررات و قانون گذاری ها

شفافیت و ماهیت غیر متمرکز بلاک چین به این معنی است که اشخاص ثالث ملزم به بررسی و تایید تراکنش ها نیستند. اپراتورهای بازی های Play-to-Earn معمولاً ملزم به رعایت استانداردهای نظارتی مانند AML (مبارزه با پولشویی) و KYC (مشتری خود را بشناسید) نیستند. این امر خطر کلاهبرداری را افزایش می دهد.

جمع بندی

بازی های Play-to-Earn جدیدترین نوآوری در صنعت بازی های بلاک چین محسوب می شود. با افزایش علاقه سرمایه گذاران میلیاردر و معامله گران خرده فروشی ، پروژه های جدید بازی های رمزنگاری بدون شک مورد توجه قرار میگیرد. همانطور که در ماه های اخیر شاهد موفقیت و رشد قیمت توکن های پروژه های مبتنی بر گیمینگ بوده ایم.

تحلیلگران به دو فاکتور مهم برای رشد ترند این بازی ها اشاره می کنند:

  • مخاطبان جوان بازار ارزهای رمزپایه که به گیمینگ علاقه مند هستند
  • توسعه و رشد صنعت بازی به طور کلی 

نکته ای که باید در نظر داشت این است که به هر حال ، ارزش دارایی های درون بازی بستگی به محبوبیت خود بازی دارد و تعداد کمی از بازی های ویدئویی هستند که تا کنون توانسته اند بازیکنان خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کنند و در عین حال کاربران جدید را نیز تشویق به شرکت نمایند.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حسین
حسین
2 سال قبل

بازی genopets که move to earn هم هست میتونه آینده خوبی داشته باشه که اواسط نوامبر نسخه بتاش قراره لانچ بشه