اعلام نرخ تورم آمریکا چه تاثیری بر قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارد؟

اعلام نرخ تورم آمریکا چه تاثیری بر قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارد؟

بیت کوین (BTC) اغلب به عنوان پوششی در برابر تورم با این فرض که ارزش پول فیات در نهایت به دلیل چاپ پول بانک مرکزی کاهش می یابد، تبلیغ می شود. در مقابل، بیت کوین دارای عرضه ثابت 21 میلیون سکه است. این محدودیت به بیت کوین در برابر تورم برتری می دهد. اما آیا تورم بیت کوین اثبات می شود؟

همه‌ گیری کووید-19 باعث شد بسیاری از کشورها پول بیشتری چاپ کنند تا شرایط محرک برای شهروندان مربوطه خود را فراهم کنند و در نتیجه ارزش پول را پایین بیاورند. مک‌کینزی گلوبال گزارش داد که دولت‌های سراسر جهان تا ژوئن 2020، 10 تریلیون دلار برای کاهش ویرانی اقتصادی ناشی از بحران جهانی فراهم کرده‌اند.

با کاهش ارزش پول فیات، ارزش دارایی هایی با عرضه محدود مانند سهام، املاک، سهام و بیت کوین افزایش یافت. بدین ترتیب با وجود بیکاری گسترده و نا آرامی های اقتصادی در سطح جهان، قیمت این دارایی ها به طور پیوسته افزایش یافت. خرید بیت‌ کوین (BTC) توسط سرمایه‌ گذاران سنتی که پتانسیل ارز دیجیتال را به عنوان محافظی در برابر تورم می‌دیدند، باعث افزایش قیمت تاریخی شد که شاهد افزایش بیش از 250 درصدی ارز دیجیتال غیر متمرکز بود.

تورم به چه معناست؟

تورم به چه معناست؟

تورم به طور کلی با از دست دادن ارزش ارزها در طول زمان و افزایش قیمت کالاهای مصرفی مشخص می شود. به دلیل عرضه محدود، ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین معمولاً نرخ تورم پایینی را تجربه می کنند.

تورم معمولاً به عنوان یک روند صعودی پایدار در قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد شناسایی می شود. همچنین با کاهش قدرت خرید ارز در اقتصاد مطابقت دارد – به این معنی که با ادامه تورم، برای خرید مقدار معینی کالا و خدمات به واحدهای ارزی بیشتری نیاز است.

تورم بر هر محصول یا خدماتی از جمله آب و برق، خودرو، غذا، مراقبت های پزشکی و مسکن تاثیر می گذارد. شیوع تورم در یک اقتصاد بر مصرف کنندگان و مشاغل فردی تاثیر می گذارد زیرا به طور مؤثر پول را با ارزش تر می کند. به طور خلاصه، تورم قدرت خرید مصرف کننده را کاهش می دهد، پس انداز را کم ارزش می کند و بازنشستگی را به تاخیر می اندازد. بانک های مرکزی در سراسر جهان تورم را رصد می کنند تا بتوانند به طور موثر پاسخ دهند. به عنوان مثال، فدرال رزرو ایالات متحده یک هدف تورم 2 درصدی دارد. اگر نرخ تورم فراتر از هدف مورد نظر افزایش یابد، سیستم سیاست پولی خود را بر این اساس برای مبارزه با تورم تنظیم می کند.

آیا تورم ماندگار است؟

تورم اخیراً بیش از آنکه یک پدیده گذرا باشد، یک پدیده پایدار بوده است. بازارهای مالی که عمدتاً ناشی از واکنش جهانی به همه‌ گیری است، شاهد افزایش مداوم نرخ تورم در سراسر جهان هستند.

در حالی که نرخ تورم بالا ممکن است در نهایت کاهش یابد، Yahoo استدلال می کند که تورم به سه دلیل زیر باقی می ماند:

🌀عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار کار

🌀افزایش قیمت در املاک و مستغلات

🌀قیمت‌های ورودی که انتظار می‌رود افزایش نیز داشته باشند

آیا تورم برای اقتصاد خوب است یا بد؟

آیا تورم برای اقتصاد خوب است یا بد؟

تورم قدرت خرید ارز را کاهش می دهد. پس آیا این بدان معناست که تورم بد است؟ خیر. اکثر اقتصاد دانان معتقدند که سطوح متوسط تورم می تواند به نفع اقتصاد باشد. چطور؟

نرخ تورم متوسط هزینه مصرف کننده را هدایت می کند. این برای رشد هر اقتصادی بسیار مهم است و همچنین به همین دلیل است که فدرال رزرو ایالات متحده نرخ تورم 2 درصدی را در تلاش برای تثبیت قیمت ها هدف قرار داده است.

در یک اقتصاد سالم، نرخ تورم با ثبات و متوسط قابل انتظار است. رشد اقتصادی با افزایش مخارج کالاها و خدمات توسط مصرف کنندگان و مشاغل و تقاضای بیش از عرضه مشخص می شود. از آنجایی که تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد، تولید کنندگان قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و باعث تورم می‌شوند. در این زمینه تورم را می توان یک اتفاق خوب در نظر گرفت.

با این حال، هر افزایش یا کاهش قیمت ها که خیلی سریع اتفاق می افتد، معمولاً نشانه خوبی نیست. افزایش سریع قیمت‌ها، مصرف‌ کنندگان را به پیش‌ بینی افزایش بیشتر در آینده سوق می‌دهد. پس از آن مصرف کنندگان ممکن است به احتکار یا خرید کالاها و خدمات بیشتر در حال حاضر با پیش بینی قیمت های بالاتر در آینده متوسل شوند. این رفتار باعث افزایش تقاضا می شود و در نتیجه تولید کنندگان را به افزایش قیمت ها سوق می دهد. این پدیده معمولاً به عنوان «تورم فوق العاده» یا «تورم فراری» شناخته می شود.

از سوی دیگر، تورم با کاهش مداوم قیمت ها مشخص می شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، مصرف‌ کنندگان به‌ دلیل انتظار کاهش قیمت‌ها، خرید خود را متوقف می‌کنند. با ادامه روند کاهشی تقاضا، تولیدکنندگان نیز برای جذب خریداران، قیمت ها را پایین می آورند.

به این دلایل، تورم متوسط به طور کلی برای اقتصاد خوب است زیرا باعث تشویق هزینه ها و تقویت رشد اقتصادی می شود.

بیت کوین و تورم

بیت کوین و تورم

در حالی که اقتصاد پیرامون بازار بیت کوین پیچیده است، برخی از ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین، برای مقاومت در برابر تورم یا تجربه نرخ های تورم قابل پیش بینی و پایین طراحی شده اند.  در حالی که بیت کوین به طور کلی به عنوان یک محافظ در برابر تورم معرفی می شود، تحولات اقتصادی اخیر نشان داده است که آن به عنوان یک محافظ خالص کمتر عمل می کند.

بیت کوین چه نقشی در تورم دارد؟

این ارز دیجیتال که عمدتاً توسط سرمایه‌ گذاری‌ های نهادی هدایت می‌شود و به طور فزاینده‌ای با حرکات عمومی بازار همسو شده است. این بدان معنی است که وقتی بازار کاهش می یابد، بیت کوین نیز احتمالاً کاهش می یابد.

در نتیجه، هنگامی که اخبار مربوط به تورم به گوش می رسد، فدرال رزرو احتمالاً یک دستور دوگانه را تصویب خواهد کرد. نرخ بهره سیاست افزایش خواهد یافت و انقباض پولی وجود خواهد داشت. در نتیجه، دارایی های ریسک پذیر (از جمله رمز ارزهایی مانند بیت کوین) و قیمت ارزهای دیجیتال کاهش قیمت خواهند داشت.

آیا ارزهای دیجیتال تورم را تجربه می کنند؟

بله، ارزهای دیجیتال تورم را تجربه می کنند – حتی بیت کوین که اغلب به عنوان «مقاوم در برابر تورم» دیده می شود. بیت کوین نیز مانند طلا، تورم را تجربه می کند زیرا مقدار بیشتری از آن استخراج می شود. با این حال، با توجه به اینکه استخراج بیت کوین هر چهار سال به طور خودکار 50 درصد کاهش می یابد، نرخ تورم نیز در نهایت کاهش می یابد.

تا زمانی که ارزش بیت کوین در برابر ارزهای فیات به افزایش خود ادامه دهد، نرخ تورم معمولی سالانه بیت کوین معمولاً برای سرمایه گذاران نگران کننده نیست. با این حال، سایر ارزهای دیجیتال ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشند. 

برای مثال، استیبل کوین‌ها به پول فیات متصل می‌شوند و می‌توانند به عنوان یک ارز دیجیتال با نوسان کم برای پس‌انداز پول در نظر گرفته شوند. با این حال، استیبل کوین ها نیز در معرض تورم هستند و ممکن است در طول زمان ارزش خود را از دست بدهند. همانطور که ارز رزرو شده آنها ارزش خود را از دست می دهد، استیبل کوین ها نیز ارزش خود را از دست می دهند.

بیت کوین تورم زا است یا تورمی؟

بیت کوین از نظر فنی یک ارز تورمی است. این به این دلیل است که برای تقلید از نرخ تورم پایدار طلا طراحی شده است. در حالی که تعریف رایج از کاهش قیمت ممکن است به این معنا باشد که بیت کوین تورم زا است زیرا قدرت خرید آن در طول زمان افزایش می یابد، کاهش قیمت به کاهش عرضه پول (یا جایگزین های آن) اشاره دارد.

برای روشن بودن، کاهش تورم فقط کاهش قیمت نیست، اگرچه در محاوره به این صورت تعریف می شود. تورم یک پدیده پولی است که باعث چنین کاهش قیمت می شود. پس بیت کوین نمی تواند تورم زا باشد زیرا عرضه آن کاهش نمی یابد. در عوض، عرضه آن به طور پیوسته افزایش می یابد تا زمانی که به سقف سختی 21 میلیون سکه برسد. (پیش بینی می شود که این اتفاق در سال 2140 رخ دهد.)

وقتی به این سقف رسید، بیت کوین نه تورمی خواهد بود و نه تورم زا. درعوض، همان طور که برنامه ریزی شده بود، تورم زدایی خواهد شد – که به یک پایه پولی ثابت و عرضه بدون تغییر ختم می شود.

آیا بیت کوین محافظ خوبی در برابر تورم است؟

آیا بیت کوین محافظ خوبی در برابر تورم است؟

بنابراین، سوال این است که “آیا بیت کوین محافظ خوبی در برابر تورم است؟” در حالی که طلا برای مدت طولانی به عنوان محافظ در برابر تورم در نظر گرفته شده است، ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین نیز جایگزین های خوبی را ارائه می دهند.

بیت کوین به جای «ضد تورم» که نشان دهنده نفوذ ناپذیری کامل در برابر هرگونه تغییر خارجی است، می تواند بیشتر به عنوان یک دارایی «مقاوم در برابر تورم» در نظر گرفته شود. همچنین این رمز ارز به‌عنوان بزرگ‌ ترین و شناخته‌ شده‌ ترین ارز رمزنگاری‌ شده، عموماً به‌عنوان یک محافظ تورم خوب در نظر گرفته می‌شود. حتی ممکن است عملکرد بهتری نسبت به طلا داشته باشد. 

اگرچه بیت کوین نوسانات بیشتری نسبت به طلا دارد، اما چشم انداز رشد بلندمدت بهتری را ارائه می دهد و بنابراین از تورم محافظت می کند. چطور؟

عرضه محدود

عرضه ثابت بیت کوین آن را به یک پوشش تورمی خوب تبدیل می کند. وقتی عرضه یک دارایی ثابت و محدود است، به این معنی است که سکه‌های جدید نمی‌ توانند وارد گردش شوند و در نتیجه ریسک تورم از بین می‌رود.

عدم وابستگی به اقتصاد یا ارز خاصی

بیت کوین، مانند طلا، به هیچ نهاد، اقتصاد یا ارز خاصی تعلق ندارد. این یک طبقه دارایی بین المللی است که منعکس کننده تقاضای جهانی می باشد. بیت کوین گزینه بهتری نسبت به سهام است زیرا نیازی به مقابله با ریسک های اقتصادی و سیاسی زیاد مرتبط با بازارهای سهام ندارد.

سهولت در انتقال بیت کوین

مانند طلا، بیت کوین بادوام، به راحتی قابل تعویض، کمیاب و امن است. بیت کوین نسبت به طلا برتری دارد، زیرا قابل حمل، غیرمتمرکز و قابل انتقال است. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن، هر کسی می تواند بیت کوین را در مقایسه با طلایی که عرضه کنترل شده در کشورهای مستقل دارد، ذخیره کند.

چرا تورم برای کریپتو مهم است؟

چرا تورم برای کریپتو مهم است؟

نرخ تورم بالا برای پول فیات ممکن است منجر به سرمایه گذاری بیشتر در ارزهای دیجیتال شود تا ترس از دست دادن ارزش فیات آنها در طول زمان کاهش یابد. ارزهای رمزپایه مانند اتریوم و بیت کوین یک جایگزین عالی برای سرمایه گذارانی هستند که می خواهند پرتفوی سرمایه گذاری خود را متنوع کنند.

مزایای عرضه ثابت بیت کوین

یکی از کلیدهای مقاوم سازی دارایی در برابر تورم، کمبود است. از آنجایی که بیت کوین عرضه محدودی دارد، کمیاب می ماند و در نتیجه تضمین می کند که ارزش آن در طول زمان ثابت می ماند و به همین دلیل است که به آن «طلای دیجیتال» می گویند.

خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، در نظر داشت که هر واحد بیت کوین در طول زمان افزایش یابد. این امر از طریق حداکثر عرضه محدود آن و همچنین سرعت پایین استخراج بیت کوین جدید تضمین شد.

وقتی به حداکثر تعداد بیت کوین رسید، دیگر نمی توان بیت کوین جدیدی ایجاد کرد. معاملات طبق معمول انجام خواهد شد و ماینرها همچنان پاداش خواهند داشت، اما فقط با کارمزد پردازش.

چه اتفاقی برای بیت کوین در شرایط رکود خواهد افتاد؟

بیت کوین از خاکستر بحران مالی 2007-2008 ساخته شد که به آن «رکود بزرگ» نیز می‌گویند. در پاسخ به ورشکستگی گسترده بانک ها، ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را ساخت تا ارزی را برای مردم فراهم کند که نیازی به اشخاص ثالث یا مقامات مرکزی نداشته باشد. نتیجه یک ارز دیجیتال مستقل از هر نهاد یا کشور بود.

در یک رکود، اثرات نامطلوب اقتصادی می تواند در کشورهای دارای روابط اقتصادی موج بزند. از آنجایی که بیت کوین نیز ذاتاً متنوع است، می تواند به عنوان یک دارایی مقاوم در برابر رکود عمل کند. در حالی که دلار آمریکا تابع مزایا و محدودیت‌های اقتصاد ایالات متحده است – مانند تولید ناخالص داخلی، قیمت‌های صادرات، سیاست‌های پولی و تقاضای ارز – بیت‌کوین به ضرر یا سود یک کشور محدود نمی‌شود.

همچنین، بیت کوین بدون توجه به عملکرد یک اقتصاد ارزش دارد. به این دلیل است که دارایی کمیاب و مطمئن است و به صورت جهانی قابل انتقال می باشد. هدف اصلی بیت کوین ذخیره ارزش است. بنابراین انتظار می رود در زمان وقوع رکود، عملکرد بهتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم داشته باشد.

چگونه بیت کوین می تواند در دراز مدت به مشتریان کمک کند

بعید است که بیت کوین ارزهای متمرکز اصلی را سرنگون کند، اما از زمان پیدایش در سال 2009، چشم انداز مالی را تغییر داده است. فناوری آن پیشرفت‌های انقلابی در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را تسهیل کرده است و برای مشتریان بدون بانک در مناطق پردرآمد و کم درآمد مفید است.

فناوری بلاک چین راه را برای پیشرفت های متعددی هموار کرده است، اما وظیفه اصلی آن ارائه خدمات صادقانه به کاربران است. در هسته خود، فناوری بلاک چین روشی امن، بدون مجوز و غیرمتمرکز را برای انجام تراکنش های مالی در اختیار کاربران قرار می دهد. بیت کوین، در کنار سایر دارایی های رمزنگاری شده، به عنوان جایگزینی برای فیات مقاوم در برابر تورم و رکود عمل می کند.

منبع: کوین تلگراف

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments