کیف پول اچ دی

کیف پول HD

حتما تا کنون درخصوص کیف پول های ارز دیجیتال شنیده اید، نوع تقریبا جدیدی از ولت ارز دیجیتال، کیف پول HD یا Hierarchical Deterministic wallet است که در این مقاله به طور جامع به معرفی آن می پردازیم. در این مقاله زمانی که صحبت از ارز های دیجیتال می شود، ما از بیت کوین نام می بریم، چرا به عنوان بزرگترین رمز ارز شناخته شده است اما وضعیت برای تمامی رمز ارز ها مشابه است.

به طور مختصر، کیف پول بیت کوین به جایی گفته می شود که شما آدرس بیت کوین و کلید خصوصی خود را برای دریافت و ارسال ارز در کنار هم در اختیار دارید. به عبارت ساده تر، ولت یک فایل دیجیتالی است که بیت کوین های شما را ذخیره می کند.

آدرس بیت کوین + کلید خصوصی = کیف پول بیت کوین

مقایسه کیف پول بیت کوین و ایمیل

از زمان به وجود آمدن بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال، انواع مختلفی از کیف پول های ارز دیجیتال به طور فزاینده ای به وجود آمدند. با یک کیف پول ساده بیت کوین شما می توانید بانک خود را داشته باشید و به راحتی بدون هیچ سوال و جوابی بیت کوین های خود را جا به جا کنید. اما در واقع در روزهای ابتدایی پیدایش بیت کوین، زمانی که کیف پول های HD هنوز وجود نداشتند، این امکان وجود نداشت.

به طور معمول، در ولت بیت کوین، یک جفت آدرس یا کلید خصوصی/عمومی به صورت تصادفی تولید می شود. این امر مستلزم این است که هر زمانی که آدرس جدیدی تولید می شود شما یک بک آپ از آن بگیرید. اگرچه در ابتدا ممکن است حس کنید که این روند آسان است اما به تدریج پیگیری و پشتیبان گیری از آدرس ها با افزایش تراکنش ها پیچیده و دشوارتر می شود.

از طرف دیگر برخی از کیف پول ها برای جلوگیری از ضرر و زیان از برخی از آدرس های بیت کوین مجددا استفاده می کنند که خود می تواند منجر به از دست دادن نسخه پشتیبان شود و از لحاظ امنیتی نیز درست نیست و ممکن است حریک خصوصی و مالی شما را به خطر بیندازد.

برای همین کیف پول های HD تحت عنوان طرحی به نام Bitcoin Improvement Proposal32 به وجود آمدند.

کیف پول HD چیست؟

تصور کنید مکانیزمی برای ایجاد الگویی از کلید های عمومی/ خصوصی وجود داشته باشد که قابل حدس زدن نباشد و پشتیبان گیری پیچیده ای نیاز نداشته باشد. این مکانیزم به شدت می تواند کار را آسان کند.

این چنین سیستمی وجود دارد و به آن HD Wallet گفته می شود.

HD مخفف عبارت Hierarchical Deterministic به معنی سلسله مراتبی قطعی است. تمامی کیف پول های اچ دی از 12 کلمه به عنوان کلید اصلی استفاده می کنند که به آنها seed گفته می شود. هر بار این seed به یک شمارشگر ضمیمه می شود و برای استخراج آدرس های جدید و به ظاهر نامحدود بیت کوین به صورت سلسله مراتبی و متوالی استفاده می شود. از آنجایی که تمامی آدرس ها از یک هسته اصلی گرفته شده اند، فقط باید نگران نسخه پشتیبان از آن باشید به همین دلیل است که به آن سلسله مراتب قطعی گفته می شود.

در کیف پول های اچ دی ، یک درخت سلسله مراتبی مانند یک ساختاری از کلید ها که از کلمه های seed شروع می شوند، ایجاد می شود. زمانی که شما کیف پول HD را با استفاده از 12 کلمه seed بازیابی می کنید، این نوع از کیف پول در با جستجو در این ساختار درختی، تمام کلید های خصوصی که در درخت وجود دارد را پیدا می کند.

پس از اینکه این اسکن تمام شود، تمام دارایی شما در کیف پول نیز بازیابی می شود.نکته جالب دیگر این است که تمامی کیف پول های HD از الگوریتم SHA-256 استفاده می کنند که اگر seed یکسان باشد، می توانند درخت های سلسله مراتبی را بدون هیچ خطایی تولید کنند. لذا اهمیت 12 کلمه بازیابی به خوبی مشخص است!

برخی از کیف پول های اچ دی

  • لجر نانو X
  • تروزر
  • KeepKey
  • جکس
  • Mycelium
  • کیف پول اتمیک

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments