کوین مارکت کپ

کوین مارکت کپ چیست و چه اطلاعاتی ارائه می کند؟

آیا به فکر این افتاده اید که با رمزارز ها آشنا شوید و معامله یا ترید رمزارز ها را شروع کنید؟ کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) که به طور کوتاه شده از آن به صورت CMC هم یاد می شود، منبعی قابل اعتماد برای تحلیل رمزارز هاست.

بنابراین اگر می خواهید وارد دنیای رمزارز ها شوید، به این سرویس دهنده نیاز پیدا می کنید. اما اگر تازه کار باشید، ممکن است از اطلاعاتی که این وبسایت در اختیار شما قرار می دهد، نتوانید دریافت مناسبی داشته باشید؛ در این صورت آموزشی که در ادامه ارائه می کنیم، کمک شما خواهد بود.

توجه!

این نوشته، پیشنهاد یا توصیه ای در رابطه با سرمایه گذاری یا معامله نیست و وبسایت پی98 مسئولیتی در قبال تصمیمات شما ندارد.

این آموزش به شما نشان نمی دهد که چگونه فرصت های خوب خرید و فروش را پیدا کنید، بلکه فقط امکان درک عمیق از داده های وبسایت کوین مارکت کپ را برای شما فراهم می سازد.

این نوشته یک راهنما برای افراد تازه کار است و توضیح سریعی از کوین مارکت کپ می دهد و در ادامه به این خواهیم پرداخت که این وبسایت چیست و چگونه می توان به صورت کارآمد از داده های آن استفاده کرد.

CoinMarketCap.com چیست؟

اگر در زمینه رمزارز ها فعال باشید، بنابراین همیشه قیمت کوین ها را بررسی می کنید، به تحلیل حجم بازار و حجم معاملات کوین ها می پردازید. هر کوین یا توکنی که شما دنبال تحلیل آن باشید، اولین نتیجه ای که در موتور های جستجوگر به شما نشان داده می شود، مربوط به وبسایت کوین مارکت کپ است و این مقصد تمام افرادی است که می خواهند ارزش رمزارز های مختلف را با هم مقایسه کنند.

کوین مارکت کپ منبعی خوب برای داده های رمزپایه

کوین مارکت کپ یک وبسایت / پلتفرم برای بررسی حجم بازار رمزارز است. coinmarketcap.com یک صرفی یا پلتفرم معامله نیست. فقط یک وبسایت منبع برای ارائه داده درباره قیمت، عرضه، حجم معامله، پلتفرم های تبدیل و سایر اطلاعات درباره دارایی های دیجیتالی است.

این وبسایت به شدت مورد استفاده همگان قرار گرفته است و اطلاعات بروزی درباره بازار رمزارز ارائه می دهد. استفاده از اطلاعات این وبسایت ساده است و ارائه اطلاعات از طریق ابزار ها، نمودار های گرافیکی برای هر دو قشر افراد تازه کار و حرفه ای صورت می گیرد.

صفحه اصلی وبسایت کوین مارکت کپ

وقتی که وارد این وبسایت می شوید، اولین چیزی که مورد توجه شما قرار می گیرد، جدولی از 100 رمزارز برتر بر اساس حجم بازار است. در این جدول نام کوین/ توکن، حجم بازار، قیمت، حجم معاملات، تغییرت در 24 ساعت . نمودار قیمت 7 روز گذشته نشان داده می شود.

این معیار ها چه هستند و چگونه می توان از آن ها به خوبی استفاده کرد؟

لیست رمزارز ها در کوین مارکت کپ

ارز پایه

به صورت پیشفرض این وبسایت از USD (دلار آمریکا) برای نمایش ارزش رمزارز ها استفاده می کند. شما می توانید آن را به BTC، ETH، XRP، BCH و LTC تغییر دهید.

ارز های پایه در کوین مارکت کپ

اما در ابتدا پیشنهاد ما این است که این قسمت را تغییر ندهید.

کوین و توکن ها

اولین ستون جدول نام رمزارز را نشان می دهد. این لیست به صورت پیشفرض هم کوین ها و هم توکن ها را نمایش می دهد.

فرق بین کوین و توکن این است که کوین یک رمزارز است، بلاک چین مخصوص به خود را دارد و به طور مستقل فعالیت می کند. در سوی دیگر توکن می تواند وابسته به یک پلتفرم یا بلاک چین دیگر باشد یا نباشد.

فیلتر کوین مارکت کپ

در سایت کوین مارکت کپ شما این انتخاب را دارید که توکن یا کوین ها را از لیست پنهان کنید. همچنین می توانید فقط نمایش را بر روی کوین هایی که امکان استخراج دارند، بگذارید.

کافی است روی سربرگ Cryptocurrencies کلیک و از بین گزینه های مختلف انتخاب کنید.

حجم بازار

ستون بعدی، حجم بازار است. شما می توانید اطلاعات جدول را بر اساس معیار های مختلف از جمله رتبه، حجم بازار، قیمت یا حجم مبادله و تغییرات قیمت به نمایش در بیاورید.

اما به صورت پیشفرض این وبسایت اطلاعات را بر اساس حجم بازار نمایش می دهد.

همانطور که می توانید ببینید، بیت کوین از نظر حجم بازار شماره یک است و بعد از آن اتریوم و ریپل، بیت کوین کش و لایت کوین آمده است.

حجم بازار یک فاکتور مهم

حجم بازار به معنای ارز کل رمزارز است و برای ارزیابی رمزارزها یکی از مهم ترین فاکتور هاست.

قیمت، حجم معاملات 24 ساعته، عرضه

در ادامه حجم بازار، قیمت، حجم معاملات 24 ساعته گذشته و میزان عرضه است.

قیمت، حجم معامله و عرضه

قیمت (Price) بیانگر ارز فعلی کوین یا توکن است و به سادگی نشان می دهد که کوین یا توکن چقدر میارزد.

حجم (Volume) مقدار کل معاملات در 24 ساعته گذشته است. برای مثال در تصویر زیر می بینید که در 24 ساعت گذشته، مقدار بیت کوین مورد معامله برابر با 3,883,520,000 دلار است.

حجم معاملات 24 ساعته

فقط کافی است روی اعداد حجم کلیک کنید تا لیست جدول بر اساس کوین هایی با بیشترین میزان مبادله مرتب شود.

صرافی های یک کوین یا توکن

میزان عرضه (Circulating Supply) مقدار کل کوین هایی است که در دست عموم مردم در گردش است. اگر به اعداد نگاه کنید، بعضی کوین ها یک ستاره (*) کنار خود دارند که به این معناست که این کوین ها قابل استخراج نیستند.

تغییرات قیمت (24 ساعت گذشته) و نمودار قیمت (7 روز گذشته)

مقدار عددی تغییر در 24 ساعت گذشته به شما می گوید که ارزش یک کوین در 24 گذشته کاهش یا افزایش پیدا کرده است. شما می توانید از روی این ستون متوجه شوید که در 24 ساعت گذشته کدام کوین ها افت و کدام ها رشد داشته اند.

نمودار تغییر قیمت کوین مارکت کپ

نمودار قیمت تغییر قیمت کوین یا توکن را در 7 روز گذشته نشان می دهد. با کلیک روی هر نمودار به نمودار کامل هر ارز هدایت می شوید.

این تمام توضیحاتی بود که درباره جدول رتبه بندی کوین مارکت کپ می شود ارائه کرد. علاوه بر این اطلاعات کاربردی دیگری هم در صفحه اصلی این وبسایت وجود دارد و همچنین یک سری قابلیت های بیشتر که بهتر است به آن توجه داشته باشید.

قابلیت های کوین مارکت کپ

در نواری که ابتدای صفحه می بینید، حجم بازار کل رمزارز ها، کل رمزارز های لیست شده و یک سری اطلاعات کلی دیگر به نمایش در می آید.

ابزار های آماری کلی

در این نوار BTC Dominance به معنای سلطه بیت کوین بر بازار است که در تصویر برای مثال می بینید که 40 درصد است. یعنی بیت کوین 40 درصد از حجم بازار را دارد.

با کلیک روی هر گزینه، به صفحه مخصوص آن با جزئیات بیشتر می روید.

صرافی های برتر

کوین مارکت کپ نه تنها برترین رمزارز ها را نشان می دهد، بلکه برترین صرافی ها را نیز بر اساس حجم معاملات 24 ساعت گذشته شان نشان می دهد.

صرافی های برتر از نگاه کوین مارکت کپ

Exchanges را می بینید. کافی است روی آن کلیک و گزینه ” 24 Hour Volume Rankings (Exchanges)” را انتخاب کنید.

حالا این وبسایت به شما برترین صرافی ها را بر اساس حجم مبادلات نشان می دهد.

کوین های جدید

هر روز چندین کوین و توکن جدید به پایگاه داده کوین مارکت کپ اضافه می شود.

اگر می خواهید کوین های جدید را پیدا کنید، کافی است در منوی اصلی سایت بر روی Rankings کلی ک کنید و گزینه Recently Added را از بخش Trend انتخاب کنید.

در همین منو قابلیت های بیشتری از جمله Gainers and Losers نیز وجود دارد که به اصطلاح کوین های بازنده و برنده را در بازه های زمانی مختلف به شما گزارش می کند.

مشخصات یک کوین یا توکن خاص

علاوه بر اطلاعاتی که در لیست رمزارز ها می بینید، می توانید با کلیک روی نام هر کوین یا توکن خاص، اطلاعات خاص آن کوین یا توکن را مشاهده کنید.

مشخصات کوین خاص در کوین مارکت کپ


مشخصات کلی هر کوین یا توکن

در این صفحه اطلاعات زیر درباره یک کوین یا توکن به شما نمایش داده می شود

  • رتبه کوین (Rank)
  • وبسایت رسمی (Website)
  • بلاک چین اکسپلورر (Explorer)
  • منبعی برای اطلاع رسانی ها (Message Board)
  • اسناد فنی (Technical Documentation)
  • کد منبع (Source Code)
  • کوین یا توکن بودن
  • قابل استخراج بودن یا نبودن
  • بازار هایی که در آن خرید و فروش انجام می شود (Markets)
  • کد نمایش اطلاعات در وبسایت یا وبلاگ شخصی (Tools)

و سایر اطلاعاتی که در صفحه اصلی سایت هم قابل مشاهده بود.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مجید
مجید
2 سال قبل

این الماس چیه که اولش 10 تا میده و بعد از ساعت مشخصی 10 تا دیگه میده

ایلیا
ایلیا
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر ، ممنون از آموزش خوبتون گزینه حجم 24 ساعته چطور محاسبه میشه ، کل حجم پوزیشن های لانگ و شورت هستش یا فرمول خاصی داره و سوال مهم تر اینکه در پایان هر 24 ساعت صفر میشه و برای روز آتی بصورت مجزا این حجم حساب میشه و اگر اینطوره مبدا زمانی هر 24 چه ساعتیه

پرستو کاشانی
پاسخ به  ایلیا
2 سال قبل

با سلام و احترام. حجم 24 ساعته برای دارایی ها، صرافی ها، جفت ها معاملاتی و … هر کدام فرمول خاصی دارد. ساده ترین آنها محاسبه حجم معاملات24 ساعته دارایی ها است که در واقع حجم معاملات اسپات گزارش شده از سوی صرافی ها در 24 ساعت گذشته است. هر زمان که این مقدار را می بینید حجم معاملات دقیقا از 24 ساعت گذشته تا لحظه حال است.