تعریف کلید عمومی و خصوصی در بلاک چین

کلید عمومی و خصوصی

ممکن است در مطالعه مطالب مختلف در زمینه بلاک چین این سوال برای شما پیش بیاید که کلید عمومی و خصوصی چیست و چه کاربردی دارد؟ حتی ممکن است تا حدودی با این عبارت آشنایی داشته باشید ولی دقیقا ندانید چه ساز و کاری دارد، در این صورت پیشنهاد می کنیم این نوشته را بخوانید.

کلید عمومی و خصوصی در رمز ارز ها و بلاک چین جزئی مهم و اساسی به حساب می آیند.

مهم است که بدانید در تراکنش های رمز ارز کلید های عمومی و خصوصی چه نقشی دارند.

مبانی رمزنگاری

کلید عمومی و خصوصی المان هایی ساخته شده از رمزنگاری هستند.

رمزنگاری به فرآیند یا علم کدگذاری و کدگشایی اطلاعات گفته می شود.

تقریبا هر نوع داده ای قابل کدگذاری است. یکی از معروف ترین کدگذاری ها پیام ها در زمان جنگ است.

اولین استفاده از رمزنگاری در تاریخ

کدگذاری پیام ها در زمان ارتباطات جنگی به دوران ژولیوس سزار بر می گردد که پیام های ارتش رومی را رمزگذاری کرد. سزار این کار را با جایگزین کردن هر حرف از یک واژه با سه واژه قبل تر از آن در حروف الفبا انجام داد.

برای مثال، کدگذاری شده واژه west برابر با tbpw بود.

فرماندهان ارتش روم روش رمزگذاری را می دانستند، بنابراین می توانستند پیام ها را بخوانند ولی آن هایی که خارج از ارتش بودند امکان خواندن پیام را نداشتند.

هر روش رمزنگاری یک کلید رمز (Cipher) دارد که با داشتن آن می شود کدگذاری و کدگشایی را انجام داد.

امروزه اما چه باور کنید چه نه، رمزنگاری بخشی از زندگی روزمره ماست؛ اپلیکیشن های نصب شده روی تلفن همراه مان، کارت های اعتباری همگی به منظور افزایش امنیت رمزنگاری شده اند.

برای نمونه، پین کد یک کارت بانکی با استفاده از یک کلید رمزنگاری محافظت شده است و کارت و پین آن به مشتری امکان بازکردن اطلاعاتی که در آن کارت وجود دارد را می دهد.

رمزنگاری کلید متقارن و نامتقارن

دو مدل رمزنگاری متقارن و نامتقارن یا کلید عمومی وجود دارد.

رمزنگاری کلید متقارن روشی است که در آن از یک کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام استفاده می شود.

پیام های رمزنگاری شده ارتش جولیوس سزار نمونه ای از یک رمزنگاری متقارن است. یعنی اگر در این روش هر حرف از متن پیام اصلی با سه حرف قبلش در حروف الفبا جایگزین می شد، در صورتی که هر حرف از عبارت رمز را با سه حرف بعد از آن در حروف الفبا جایگزین کنید، دوباره متن اصلی بدست می آید.

رمزنگاری داده ها

مثال ساده تر می تواند قفل در باشد که به یک کلید هم قفل می شود و با همان کلید هم باز می شود.

مشکل رمزنگاری متقارن این است که مردم می توانند آن را کشف کنند.

برای مثال، کسی می تواند کلید در را سرقت کند و با آن کلید در را باز کند. یا پیام های ارتش رومی به مرور زمان توسط مخالفانشان قابل رمزگشایی بود.

رمزنگاری نامتقارن پیچیده تر است و این همان مدل از رمزنگاری است که در بلاک چین استفاده می شود.

در رمزنگاری نامتقارن دو کلید برای بازگشایی اطلاعات نیاز است؛ یکی کلید عمومی که برای رمزنگاری اطلاعات استفاده می شود و دیگری کلید خصوصی که برای رمزگشایی اطلاعات استفاده می شود.

این روش از رمزنگاری لایه امنیتی قوی تری برای تراکنش ایجاد می کند آیتم انتقال یافته و دسترسی به آن را ایمن تر می کند.

رمزنگاری کلید عمومی و بلاک چین

هدف بلاک چین ساخت یک شبکه دیجیتالی است که در آن افراد بوانند به صورت ایمن اطلاعات و دارایی هایی را بدون دخالت یک شخص سوم مثل بانک انتقال دهند.

برای این کار ایمنی شبکه و تراکنش ها بسیار اهمیت دارد. در مدل سنتی، امنیت را معمولا همان شخص سوم (مثلا بانک) تامین می کند.

اما در بلاک چین، بدون وجود یک شخص سوم، چیزی باید وجود داشته باشد که به واسطه آن از امنیت مطمئن شد.

رمزنگاری کلید عمومی المانی مهم برای فراهم سازی امنیت تراکنش ها در بلاک چین است.

ترکیب کلد عمومی و خصوصی

کلید های عمومی و خصوصی دارایی های دیجیتالی هستند که هنگامی که با هم ترکیب می شوند، یک امضا دیجیتال را برای یک فرد شکل می دهند و بنابراین امنیت داده ها، پول یا اطلاعات را فراهم می سازد.

این روشی است که کلید های عمومی و خصوصی با یکدیگر کار می کنند که هنگامی که با هم ترکیب می شوند، داده ایمن شده را بازگشایی می کنند.

فرق بین کلید عمومی و خصوصی چیست؟

از آن جایی که پلتفرم بلاک چین از رمزنگاری عمومی برای اجرای تراکنش ها استفاده می کند و رمزنگاری عمومی نیازمند یک کلید عمومی و خصوصی است، هر کاربر بلاک چین یک کلید عمومی و خصوصی دارد.

البته که این کلید ها در بلاک چین ها واقعا کلید نیستند، آن ها ترتیبی از اعداد طولانی هستند که منحصربفرد می باشند.

اکثر پلتفرم های بلاک چین مانند بیت کوین، کلید خصوصی را پس از این که کاربر کیف پول می سازد، ایجاد می کند.

این کلید 256 بیتی است و همین طول آن را بسیار ایمن می کند و افراد می توانند آن را در یک کیف پول، یک فایل متنی یا یک اپلیکیشن امن نگهداری کنند.

کلی خصوصی یعنی باید در مکانی خصوصی و به دور از دسترس دیگران نگهداری شود. هیچکس به جز شما نباید از آن خبر داشته باشد.

این همان کلیدی است که هویت تراکنش یک شخص در بلاک چین را تایید می کند.

در سویی دیگر، کلید عمومی همان چیزی است که از نام آن بر می آید؛ کلیدی که فرد با عموم آن را به اشتراک می گذارد یا واضح تر در شبکه بلاک چین به اشتراک می گذارد.

درست مانند یک کلید خصوصی، آن هم یک عدد طولانی است و بلاک چین آن را بر اساس کلید خصوصی تولید می کند.

کلید عمومی و خصوصی چگونه کار می کند؟

کلید های عمومی و خصوصی یک فرد ترکیب می شوند تا امضای دیجیتال را بسازند و امکان دسترسی به اطلاعات یا یک تراکنش را فراهم سازند.

اگر فردی بخواهد اطلاعات یا یک تراکنش را در بلاک چین ارسال کند، از کلید های عمومی و خصوصی با هم استفاده می کند.

فرض کنیم، شخص A به می خواهد اطلاعاتی را به شخص B در بلاک چین ارسال کند. او می تواند این کار را با داشتن کلید عمومی شخص B انجام دهد و اطلاعات مربوطه را به آن کلید عمومی پیوست کند و به شخص B بفرستد.

از آن جایی که اطلاعات حالا در بلاک چین به آدرس عمومی شخص B پیوست شده است و تنها کلید خصوصی شخص B می تواند با کلید عمومی اش کار کند، شخص A می داند که تنها شخصی در جهان که این اطلاعات را می بیند، شخص B است.

کاری که صورت می پذیرد این است که فرستنده از کلید عمومی گیرنده برای رمزگذاری اطلاعات استفاده می کند و یعنی برای رمزگشایی اطلاعات، کلید خصوصی شخص B مورد نیاز است.

شخص B اطلاعات را از فرد A دریافت می کند و با استفاده کلید خصوصی اش، امضای دیجیتالی مخصوص به خود را می سازد و به اطلاعات دسترسی پیدا می کند.

نقش امضای دیجیتال بسیار مهم است. ترکیبی از کلید عمومی و خصوصی امضای دیجیتال را می سازد که این را تایید می کند که فقط و فقط تراکنش مورد نظر را اجرا کرده اند.

در بلاک چین چگونه از رمزنگاری استفاده می شود؟

بلاک چین استفاده های مختلفی از رمزنگاری می کند.

حفاظت از هویت کاربران

این امکان را به افراد روی بلاک چین می دهد تا هویت شخصی خود و داده هایشان را امن نگهدارند و بنابراین می توانند در بستر بلاک چین به ارسال پیام به صورت ایمن بپردازند.

ایمن سازی بلاک ها

افراد می توانند از رمزنگاری برای انجام تراکنش ها در بلاک چین استفاده کنند که هنگامی که تایید شود، تبدیل به بلاک می شود.

اطمینان از ایمنی تراکنش ها

رمزنگاری کاربران را قادر می سازد تا اعتبار تراکنش ها را تایید کنند و به این سوال پاسخ داده شود که آیا این تراکنش باید به بلاک ها اضافه شود؟

مزایای استفاده از رمزنگاری عمومی

پیش از این اشاره کردیم که رمزنگاری عمومی در بلاک چین امری مهم است چرا که روش فنی برای ارتباط دو فرد بدون نیاز به واسطه و به صورت ایمن در این شبکه است.

البته که کلید های عمومی و خصوصی به تنهایی برای تایید تراکنش کافی نیستند. یک لایه امنیتی دیگر نیاز است و این همان جایی است که شبکه (افراد حاضر در شبکه) پا به میان می گذارد.

به محز این که این افراد (ماینر ها) تراکنشی را تایید می کنند، بلاک به بلاک چین اضافه می شود و در کل شبکه پخش می شود و برای همه قابل مشاهده است.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments