توضیح مفهوم نرخ هش

نرخ هش (Hash Rate)

خروجی تابع هش یک هش است و تا جایی که این اصطلح به بیت کوین ربط داشته باشد، نرخ هش (Hash Rate) سرعت تکمیل کد بیت کوین توسط یک کامیپوتر است. هر چه نرخ هش بیشتر باشد شانس شما برای یافتن بلاک بعدی و دریافت پاداش مربوط به استخراج بیشتر می شود.

اگر در دنیای ارز های رمزنگاری شده تازه کار باشید، احتمالا خوانده یا شنیده اید که می گویند نرخ هش بیت کوین که به آن قدرت هش هم گفته می شود افزایش یا کاهش یافته است. آیا می دانید معنای ان چیست؟

نرخ هش یا قدرت هش به دلایل بسیاری در شبکه بیت کوین مفهومی مهم است که در ادامه توضیح خواهیم داد. این اصطلاح در مورد هر ارز رمرزنگاری شده ای وجود دارد ولی در توضیحات خود بیت کوین را به عنوان مثال قرار می دهیم.

توضیح مفهوم قدرت یا نرخ هش

این اصطلاح یک واحد اندازه گیری است که نشان می دهد که شبکه بیت کوین چه مقدار قدرت برای عملیاتی ماندش مصرف می کند. منظور از عملیاتی ماندن این است چقدر قدرت نیاز دارد تا بلاک ها را در زمان متوسط 10 دقیقه بسازد یا پیدا کند.

باید بدانید که شبکه بیت کوین برای پیدا کردن بلاک ها می بایست به حل مسائل ریاضیاتی متمرکز بپردازد که این نیازمند مصرف انرژی است.

این محاسبات برای پیدا کردن بلاک ها اساسا پازل های ریاضیاتی هستند که یک ماینر بدون انجام محاسبات نمی تواند آن را حدس بزند.

برای این که استخراج یک بلاک موفق آمیز باشد، ماینر باید سربرگ بلاک رابه روشی کمتر از یا مساوی با هش هدف، هش کند.

در زمانی که این آموزش را می نویسیم، هش SHA-256 سربرگ بلاک ها است که باید به شکل یک رشته ترکیبی از حروف اعداد 256 بیتی باشد و با 18 رقم 0 شروع شود. همین طور که به ازای هر 2016 بلاک سختی آن بیشتر می شود، هدف نیز تغییر می کند. ماینر با تغییر در بخشی از سربرگ بلاک به یک هش خاص می رسد (یا حتی هش هدف)  که به آن Nounce می گویند. Nounce همیشه با 0 آغاز می شود و هر بار افزایش می یابد تا به هش مورد نظر یا هش هدف برسد.

از آنجایی که نتیجه این تغییرات همیشه درست نیست، شانس این که این هش خاص (یا هش هدف) را بدست آورید، بسیار کم است. بنابراین باید ماینر تلاش های زیادی برای تغییر Nounce انجام دهد.

تعداد تلاش هایی که در ثانیه صورت می گیرد را نرخ هش یا قدرت هش می گویند و این قدرت هش یا تلاش های حدسی توسط ماینر ها انجام می شود که طی فرآیندی به نام استخراج بیت کوین، بلاک های بیت کوین را استخراج می کنند.

نرخ هش چگونه اندازه گیری می شود و یکای آن چیست؟

نرخ هش با واحد هش بر ثانیه (h/s) اندازه گیری می شود و در ادامه یکا های رایج این آن را توضیح خواهیم داد.

یکا های اندازه گیری نرخ هش

1 kH/s is 1,000 (یک هزار) هش در ثانیه
1 MH/s is 1,000,000 (یک میلیون) هش در ثانیه
1 GH/s is 1,000,000,000 یک میلیارد) هش در ثانیه
1 TH/s is 1,000,000,000,000 (یک تریلیارد) هش در ثانیه
1 PH/s is 1,000,000,000,000,000 (یک کوآدریلیون) هش در ثانیه
1 EH/s is 1,000,000,000,000,000,000 (یک کوینتیلیون) هش در ثانیه

تبدیلات یکا های رایج نرخ هش

1 MH/s = 1,000 kH/s
1 GH/s = 1,000 MH/s = 1,000,000 kH/s
1 TH/s = 1,000 GH/s = 1,000,000 MH/s = 1,000,000,000 kH/s

نرخ هش شبکه بیت کوین و توزیع کنونی آن

توزیع نرخ هش
توزیع نرخ هش

نرخ هش شبکه بیت کوین هم اکنون 9.9 TH/s است و تنها زمانی رشد می کند که ماینر های بیشتری ملحق شوند و در این صورت سختی آن نیز بیشتر می شود.

نمودار رشد نرخ هش
نمودار رشد نرخ هش

ارتباط بین نرخ هش و سختی و پاداش ماینر ها

این سه مفهوم یعنی نرخ هش و سختی و پاداش ماینر ها ارتباطی به هم وابسته هستند.  سختی شبکه بیت کوین که بیشتر می شود نرخ هش بیشتری هم مورد نیاز است تا بلاک ها استخراج یا پیدا شوند و در نتیجه ماینر ها پاداش 12.5 بیت کوین به علاوه هزینه تراکنش را پاداش می گیرند.

جالب این است که همینطور که ماینر های بیشتری هم به شبکه ملحق می شوند، سختی شبکه بیت کوین باز هم بالا می رود و بنابراین باز هم نیاز است تا قدرت هش بالا برود (یعنی مثلا حدس های محاسباتی بیشتری باید بر ثانیه صورت گیرد تا جواب پیدا شود).

 

 

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

3 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
امیر رضا
امیر رضا
6 سال قبل

کاملا متوجه شدم. دستتون درد نکنه