مارکت کپ

مارکت کپ (Market Cap)

مارکت کپ که یک عبارت انگلیسی است و کامل آن به صورت Market Capitalization نوشته می شود در واژه به معنای سرمایه گذاری در بازار است و شامل محاسباتی می شود که بر اساس آن میزان ارزش یک رمزارز مشخص می شود. در حالی که برخی افراد فکر می کنند که قیمت بیانگر ارزش است ولی واقعیت خلاف این است.

برای مثال، اگر برای ساندویچی که قیمت آن 10 هزارتومان است، 50 هزارتومان بپردازید، مزه بهتری نخواهد داشت! یعنی باید دید که ارزش آن ساندویچ چقدر است و نه قیمت آن!

قیمت به دلایل مختلف ممکن است بالا و پایین شود؛ خبر های خوب و بد باعث رشد و افت قیمت می شود. اقدامات دولت های مختلف یکی دیگر از عوامل است و البته برخی مواقع هم صرافی ها تاثیرقابل توجهی روی قیمت یک رمزارز می گذارند.

حالات روانی سرمایه گذار هم می تواند در کوتاه مدت در تغییرات قیمت موثر باشد. قیمت بیت کوین از مناسبتی به نام شکرگزاری (Thanksgiving) در سال 2017 بسیار تاثیر گرفت. مردم در این مناسبت به خانه می روند، غذا می خورند، با دوستان و خانواده خود درباره سرمایه گذاری هایی که کرده اند به صحبت می پردازند و سپس این صحبت ها به سرمایه گذاری روی بیت کوین ختم می شود.

✔ نتیجه

می خواهیم بگوییم که قیمت ممکن است به طور موقتی یا با بسیاری از دلایل بالا و پایین می شود و این بیانگر ارزش یک رمزارز یا هر چیز دیگری نیست و باید به جای آن به مارکت کپ توجه کرد.

روش محاسبه مارکت کپ

تحلیلگران بازار سهام از این مفهوم برای تصمیم گیری به منظور سرمایه گذاری روی یک شرکت استفاده می کنند.

مارکت کپ برابر قیمت فعلی سهم ضربدر کل سهام موجود در بازار است. این در دنیای رمزارز به معنای قیمت فعلی کوین مورد نظر مثلا بیت کوین) ضربدر تعداد کل کوین های موجود در بازار است که از کل کوین های موجود در بازار هم به عبارت Circulating Supply در وبسایت های خارجی یاد می شود.

مارکت کپ شرکت = تعداد کل سهام موجود * قیمت فعلی هر سهم

مارکت کپ رمزارز = تعداد کل کوین های موجود * قیمت فعلی هر کوین

شما می توانید چنین اطلاعای درباره هر کوین را به صورت از قبل محاسبه شده در وبسایت کوین مارکت کپ بدست بیاورید.

مارکت کپ چه چیزی به ما می گوید؟

به عنوان یک قانون کلی، این میزان ریسک درگیر در یک سرمایه گذاری را نشان می دهد. سهام به صورت گسترده به دسته های Small Cap ،Mid Cap و Large Cap تقسیم می شوند.

کمپانی های Large Cap مانند اپل، آمازون، والمارت ریسک کمتری برای سرمایه گذاران دارند ولی رسیدن به یک محدوده اندازه ای باعث می شود که پتانسیل رشد آن کمپانی کم باشد.

کمپانی های Small Cap ریسک بیشتری به همراه دارند چرا که ممکن است کمپانی با شکست روبرو شود ولی در صورتی که عملکرد موفقی داشته باشد، سهام بیشتری برای سرمایه گذارانش دارد.

از این مفهوم همچنین می توانید برای مقایسه صنایع مختلف با یکدیگر استفاده کنید. برای مثال می توانید مارکت کپ کمپانی های فعال در یک زمینه خاص را محاسبه کنید و مجموع آن را بگیرید و با یک صنعت دیگر مقایسه کنید.

مارکت کپ بیشتر به معنای ارزش بیشتر است.

دستکاری بازار

دیگر جنبه ای از بازار رمزارز که باید به آن توجه داشته باشید، دستکاری بازار است. کپ های کوچک بیشتر در معرض دستکاری قیمت نسبت به کپ های بزرگ هستند.

افراد خراب کار می توانند بخش بزرگی از سهام را در اختیار بگیرند تا بتوانند بازار را به سمتی که خودشان تمایل دهند جهت دهی کنند.

مارکت کپ چه چیزی به ما نمی گوید؟

مارکت کپ بازار رمزارز اطلاعاتی درباره جهت گیری آینده قیمت نمی دهد. مارکت کپ گسترده بیت کوین هیچ اطمینان برای عدم افت قیمت آن نمی دهد.

کوین های مرده

در مورد رمزارز ها، تعداد کوین های مرده فاکتوری منحصربفرد است که می تواند مارکت کپ را تحت تاثیر قرار دهد. اما منظور از کوین مرده چیست؟

برخی از کاربران کیف پول رمزارز خود را گم می کنند، همچنین عبارت امنیتی ریکاوری کیف پول خود را نیز گم می کنند، در چنین حالتی دیگر به کوین هایشان دسترسی نخواهند ولی این به این معنا نیست که این کوین ها نابود شده است؛ این کوین ها در چرخه وجود دارد ولی عملا دیگر قابل استفاده نیست.

کوین های مرده

به چنین کوین هایی، کوین مرده می گویند.

بنابراین برای این که تعریف مارکت کپ را دقیق تر بیان کنیم بهتر است فرمول محاسبه آن را به شکل زیر بیان کنیم.

مارکت کپ رمزارز = ( کل کوین های موجود – کوین های مرده) * قیمت فعلی هر کوین

اما، متاسفانه، روش درستی برای تشخیص تعداد کوین های مرده وجود ندارد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

1 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments