هزینه سفر به هند

هزینه سفر به هند چقدر است و چگونه می توانیم ارزان سفر کنیم؟

هند به طور معمول به عنوان یکی از ارزان ترین مقاصد برای مسافران شناخته شده است به ویژه برای مسافراتی که حساب دخل و خرج خود را دارند. قیمت ها در هند برای کسانی که بیشتر وقت خود را در شمال امریکا یا اروپا صرف کرده اند، تکان دهنده است حتی برای کسانی که به سایر نقاط جهان سفر کرده اند، هند معمولا به عنوان یک سفر باور نکردنی است. هزینه سفر به هند و راهنمای چگونگی سفر ارزان، موضوع بحث این مقاله است.

اما هند چه قدر مقرون به صرفه است؟

هزینه یک روز سفر به هند برای کسانی که اهل سفری لوکس نیستند روزی 15 دلار هزینه داد. در این نوع، شما در اقامتگاه های ارزان قیمت استراحت می کنید، غذای ساده و محلی می خورید و از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنید.

اگر می توانید 25 دلار در روز خرج کنید می توانید سفر راحت تری داشته باشید و اگر می توانید بیش از 25 دلار هزینه کنید می توانید با قطار درجه 1 سفر کنید در هتل های بهتر اقامت داشته باشید و غذاهای بهتری بخورید.

اما اطلاعات بیشتر در مورد هزینه سفر به هند

هزینه ویزا هند

از اولین‌ هزینه های سفر به هند، باید به هزینه‌های دریافت گذرنامه و هزینه ویزای توریستی هند اشاره کرد. چنانچه گذرنامه ندارید، باید حدود 115 هزار تومان صرف اخذ آن کنید.

بعد از دریافت گذرنامه، شما باید یک ویزای توریستی هند هم دریافت کنید تا بتوانید قدم به خاک این کشور بگذارید. بهترین گزینه برای تجربۀ یک تور هند، دریافت ویزای توریستی یک ماهه است. با داشتنِ این ویزای توریستی هند، شما می‌توانید به مدت 14 روز در این کشور اقامت داشته باشید که این مدت برای بازدید از جاهای دیدنی هند، لذت بردن از مناظر طبیعی هند، چشیدن طعم غذاهای هندی و غرق شدن در فرهنگِ متنوع و رنگارنگ هند کفایت می‌کند. بسته به نوع دریافتِ این ویزا، هزینه‌ای که باید برای آن بپردازید متفاوت خواهد بود. اگر بخواهید مستقیم به سفارت هند در تهران مراجعه کنید و مراحل انگشت‌نگاری و مصاحبه را بگذرانید، باید حدود 750 هزار تومان هزینه کنید؛ اما اگر می‌خواهید دردسر کمتری متحمل شوید، می‌توانید با پرداخت 140 دلار، ویزای الکترونیکی هند را دریافت کنید که در فرودگاه مقصد به شما ارائه می‌شود.

علاوه بر این دو هزینه، برای سفر به هند باید عوارض خروج از کشور را نیز بپردازید. این مبلغ برای آنهایی که اولین باری است که از کشور خارج می‌شوند 220 هزار تومان است؛ اما اگر دومین باری است که در طول سال از کشور خارج می‌شوید، باید 330 هزار تومان عوارض خروج از کشور بپردازید. آنهایی هم که سه بار یا بیشتر از آن در طول سال از کشور خارج می‌شوند، باید 440 هزار تومان به عنوان عوارض خروج از کشور پرداخت کنند که این امر از طریق بانک‌ ملی یا وبسایت این بانک میسر خواهد بود.

هزینه محل سکونت در هند

علاوه بر هتل هایی که هر شب 50 روپیه دریافت می کنند، هتل های ارزان و مناسب دیگری هم وجود دارند که می توانیم از آنها استفاده کنیم. در تمامی شهرها می توانید اتاقی با حمام و سرویس بهداشتی شخصی با هزینه 300-500 روپیه در هر روز پیدا کنید. در برخی نواحی هزینه این اتاق ها 150 و در برخی نواحی مخصوصا در مومبلای شاید به 1000 روپیه هم برسد.

در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد اقامت گاه ها در هند ارائه می شود:

خوابگاه ها: قیمت این خوابگاه ها 50-100 روپیه در هر شب است، فضای نامناسب و محیط کثیفی دارند و تنها برای مردان هستند.

اتاق: به ازای هر شب 250-500 روپیه تخت بزرگ و پتوهای ضخیمی به شما داده می شود. این اتاق ها دارای مبلمان نامناسب، دیوارهای کثیف، پریزهای خراب هستند اما سرویس بهداشتی نسبتا تمیز است و گاهی آب گرم دارد.

اتاق های مجلل: با پرداخت شبی بیش از 1000 روپیه می توانید اتاق خوب، ملحفه مناسب، مبلمان کافی، میز، تلویزیون، سیستم تهویه و وسایل رایج در هتل برای خود فراهم کنید.

هزینه غذا در هند

در مورد غذا باید گفت که هند رویا به نظر می رسد. امکان ندارد در خیابانی رستوران وجود نداشته باشد که انواع غذاها را ارائه می دهد. تمامی غذاهای هندی وسوسه انگیز هستند. خوشبختانه بیشتر این غذاها ارزان هستند و می توانید از آنها استفاده کنید. در ادامه قیمت چند غذا را بیان می کنیم:

 • ساموساس: 10-30 روپیه
 • لاسی شیرین: 20 روپیه
 • موموس: 10 روچیه
 • نیم کیلو موز: 25 روچیه
 • تالی» 80-150 روپیه
 • متر پانر: 40-10 روپیه
 • دال و برنج: 40 روپیه
 • مرغ: 120 روپیه
 • نان کره ای: 50-100 روپیه
 • ماسالادوسا: 50-100
 • چای: 5 روپیه روپیه
 • سانویچ تخم مرغ: 15 روپیه

هزینه غذا در هند بالا نیست و حتی غذاهای یک هتل مجلل در یک منطقه توریستی 200-300 روپیه هزینه دارد. آشپزی هندی بین مناطق مختلف تفاوت دارد. آنچه که ما از آشپزی هند می دانیم تنها آشپزی شمال هند است. آشپزی حنوبی بسیار متفاوت است.

هند برای افراد گیاه خوار بسیار مناسب است زیرا رستوران های زیادی غذای گیاهی ارائه می دهد و بیشتر مردم گیاه خوار هستند. با این حال رستوران های زیادی هم وجود دارند که غذاهای گوشتی ارائه می دهند. تنوع بالای غذاهای گیاهای در این کشور باعث می شود افراد گوشت خوار گوشت را برای مدتی کنار بگذارند و غذاهای گیاهی خوشمزه را امتحان کنند.

هزینه حمل ونقل در هند

باید بیان کرد که حمل و نقل در هند (اتوبوس، تاکسی و …) بسیار ارزان است.

قطار: سفر با قطار در هند تنها یک حمل و نقل نیست بلکه بخشی از خاطرات سفر را تشکیل می دهد. اگر می خواهید کم هزینه کنید توانید از قطار درجه سه (جمعیت بالا، صندلی نامشخص و …) با هزینه ی 50 روپیه استفاده کنید. همچنین می توانید از قطار درجه 2 با هزینه 350 روپیه استفاده کنید. همچنین می توانید با قطار درجه 1 سفر کنید که درارای گزینه های مختلف است: 3A که راحت ترین تخت خواب، ملحفه، تهویه، برق و پرده را با هزینه 1000 روپیه دارد. میتونید از 2A و 1A هم به عناون بالاترین سطح قطار درجه 1 استفاده کنید.  به طور کلی می توانید از قطار درجه 2 استفاده کنید و این کشور را با کمترین هزینه بگردید و نکته ی مهم اسن است که افراد محلی می توانند با ماشین خود شما را جابجا کنند.

اتوبوس: کیفیت اتوبوس ها تفاوت دارد و شما می توانید از اتوبوس های دولتی یا شخصی استفاده کنید. اتوبوس های دولتی ارزان تر هستند و کیفیت آنها هم کمتر است. به هرحال کیفیت اتوبوس های شخصی هم متفاوت است و مشخصی نیست که چطور اتوبوسی سوار می شوید. از لحاظ قیمت، قیمت اتوبوس های دولتی از دهلی تا دارامسالا (11 ساعت) 500 روپیه و اتوبوس های شخصی 750 روپیه است. در برخی ایالت ها در صورت طولانی بودن سفر می توانید در اتوبوس تخت بخرید. این تخت ها بالای صندلی ها قرار دارند و دارای پنجره و در مخصوص به خود هستند. اگرچه تخت های 1 نفره بسیار کوچک هستند اما تخت های 2 نفره کاملا بزرگ هستند و شما فضای کافی برای 2 نفر و 2 کوله پشتی دارید و می توانید در طول سفر بخوابید.

تاکسی: بین برخی از مقاصد می توانید از تاکسی استفاده کنید مخصوصا اگر چند نفره با هم مسافرت می کنید. این امر باعث می شود سریعتر به مقصد برسید. معمولا هزینه ی یک سفر 8 ساعته برابر با 8000 روپیه است البته می توانید از راننده تخفیف بگیرید. برای اینکه هزینه ی زیادی پرداخت نکنید می توانید از تاکسی های رسمی موجود در شهرها استفاده کنید. از سوی دیگر اگر می خواهید در بین سفر توقف داشته باشید می تواید از راننده و ماشین استفاده کنید زیرا آنها می توانند در طول مسیر شما را راهنمایی کنند.

پروازها: تعداد خطوط هوازی هند رو به افزایش است پس تخفیف های بسیاری خوبی وجود دارد.مثلا پرواز کلکته به دهلی 75 دلار یا دهلی به کوچی 85 دلار بود. همچنین پرواز می توند 20 ساعت شما را در سفر حفظ کند. پس بهتر است پروازها را چک کنید.

حمل و نقل شهری: اگر می خواید در شهر بچرخید می توانید از گزینه های زیر استفاده کنید: پیاده، ماشین، دوچرخه، تاکسی و یا اتوبوس های شهری. در صورت استفادهه از اتوبوس و یا سایر موارد می توانید از راننده تخفیف بگیرید. می توانید راننده ای را بیابید که از تاکسی ممتر استفاده می کند اما شانس این مورد بسیاری کم است. بلیط فروش ها قیمت مناسب را برای شما بیان می کنند که معمولا 5-10 روپیه است. در مورد دوچره باید با فرد موورد نظر در مورد قیمت مذاکره کنید که البته قیمت آن زیاد نیست. در شهرهایی مانند کلکته و دهلی می تواید از مترو استفاده کنید.

هزینه ورودی آثار تاریخی

همانند سایر موارد در هند، هزینه ورودی هم باید بپردازید. هزینه تاج محل برای افراد خارجی 750 روپیه، قلعه سرخ 250 و قلعه باندی 150 است. قیمت های متفاوتی وجود دارد و برخی از مکان ها رایگان است. نکته ی مهم این است که در بیشششتر مکان ها افراد خارچی هزینه ی بیشتری می پردازند به هرحال نمیتوان جایی را نام برد که ارزش دیدن نداشته باشد.

اینترنت و موبایل در هند

اخیرا اینترنت در هند بهبود یافته است و در برخی هتل ها و کافه ها وای فای رایگان وجود دارد. به هرحال اینترنت سرعت بسیار کمی دارد. برای حل این مشکل می توانید از وای فای یو اس بی استفاده کنید که البته زیاد موثر نیست. دولت هند برای افراد خارجی این امکان را فراهم کرده است تا سیم کارت بخرند. برای این کار نیاز به عکس پاسپورت و فوتوکپی پاسپورت نیاز است. سیم کارتی که من خریدم 100 روپیه بود.

هزینه های سفر به هند

نکته های پایانی در خصوص هزینه سفر

در انتها چند نکته مهم در مورد سفر به هند بیان می کنیم:

 • برای همه چیز چانه بزنید: قیمت نهایی را کاهش دهید و به راه خود ادامه دهید میبینید که فروشنده شما را صدا می زند و با همان قیمت جنس را به شما می فروشد.
 • در هنگام چانه زدن آرام و دوستانه این کار را انجام دهید زیرا در هند اینگونه تجارت انجام می شود.
 • مقدار کمی پول در یک جیب و مقدار زیادی در جیب دیگر قرار دهید تا مجبور نباشید برای قیمت های کم تمام پول خود را بیرون بیاورید.
 • در هنگام خرید از یک فروشگاه به حداکثر قیمت خرید (MRP) بر روی بسته دقت کنید. این قیمتی است که باید بپردازید زیرا این قیمت توسط تولید کننده درج شده است.  
 • در هند تعداد زیادی عابر بانک وجود دارد اما توجه کنید که بانک های محلی در ازای برداشت پول خارجی 200 روپیه حق برداشت برای خود در نظر میگیرند. شما می توانید با سیستم امن انتقال پول به هند، پول خود را به هندوستان منتقل کنید.
 • در برخی فروشگاه ها می توانید از کارتها اعتباری استفاده کنید اما به قیمت خرید 5% اضافه می شود.
 • در هنگام انتخاب هتل از مسئول سوال کنید که آیا مالیات به هزینه ی نهایی اضافه می شود. این هزینه های اضافه در بین هتل ها تفاوت دارد و گاهی می توان با چانه زدن کل مبلغ اضافی را حدف  کرد.
 • به یاد داشته باشد هر مبلغی که برای خرید جنسی بپردازید حتی در صورت پرداخت هزینه بالا نباید اجازه دهید تا سفر شما در هند خراب شود.
 • امیدارم این نکات برای سفر به هند مفید باشد و اروزی سفر هینجان انگیزی را برای شما داریم.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سحر
سحر
3 سال قبل

اگه بخاییم واسه مدت طولانی یا برا همیشه به هند بریم چی؟

محسن حسینی
محسن حسینی
3 سال قبل

هزینه سفربه هند برایه دونفر با امکانات متوسط چند تومان ایران هست تقریبا
رفت وبرگشت؟؟؟ اپراتور گردشگری بریم چندروز طول میکشد رفت وبرگشت؟

علی
علی
4 سال قبل

ممنونم دوست عزیز. عالی بود..
فقط در مورد حمل و نقل آیا مثل شهرهای دیگه. کارت تردد وسائل نقلیه هم وجود داره؟
سوال دیگر اینه تنوع دیدنی های شهری در هند زیاده. کدوم شهرها رو برای کسی که علاقه مند به زندگی شهری و لایف استایل مردمه و زیاد به طبیعت و دریا و ساحل علاقه مند نیست پیشنهاد میکنید و در آخر ..چه فصلی مناسبه سفره عزیز..

ممنونم