دش (Dash) چیست و چگونه کار می کند؟

دش (Dash) چیست و چگونه کار می کند؟

دش (که در گذشته با نام های Darkcoin و XCoin شناخته می شد) یک ارز رمزنگاری شده با مدل شبکه ای همتا به همتا و مبتنی بر فناوری Blockchain است. علاوه بر ویژگی های مشابه بیت کوین، در حال حاضر دش معاملات آنی و سریع (InstantSend) و معاملات خصوصی (PrivateSend) را نیز ارائه می دهد. سیستم غیرمتمرکز حکومتی و بودجه بندی Dash، آن را در ردیف سازمان های مستقل غیر متمرکز (DAO) قرار می دهد. در این مطلب به معرفی ارز دیجیتال دش (Dash) در پنج بخش مختلف خواهیم پرداخت:

تاریخچه پیدایش دش (Dash)

Dash در ابتدا با عنوان (XCoin (XCO در تاریخ 18 ژانویه 2014 منتشر شد. در تاریخ 28 ژانویه، نام آن به Darkcoin تغییر یافت. نام این ارز دیجیتال از ترکیب دو واژه «Digital+Cash» به معنای پول دیجیتال تشکیل شده است.

در طی دو روز اول راه اندازی، 1.9 میلیون سکه استخراج شد که تقریبا 10٪ از مجموع عرضه است که هرگز صادر نخواهد شد. سازنده و مدیر عامل Dash، ایوان دافیلد، این مورد را یک اشکال در کد نویسی تلقی نمود؛ نقصی در کدنویسی Litecoin که از آن برای ساخت شبکه Dash استفاده میشد.

Evan Duffield؛ خالق دش
Evan Duffield؛ خالق دش

تیم هسته مرکزی Dash که مسئول توسعه این ارز دیجیتال است، متشکل از 30 کارمند تمام وقت، 20 کارمند نیمه وقت و ده ها تن از داوطلبان فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال است. حقوق تمام کارکنان تیم مرکزی از بودجه شبکه Dash پرداخت می شود؛ بنابراین بر اهدای کمک ها و حمایت های مالی متکی نیست.

طبق گفته CoinMarketCap، در ماه ژوئن 2017 حجم روزانه مبادله Dash تقریبا 100 میلیون دلار و ارزش بازار آن بیش از 4.8 میلیارد دلار بود. دش تبدیل به فعال ترین انجمن آلت کوین در BitcoinTalk با رسیدن حجم مطالب آن به بیش از 6400 صفحه، 133 هزار پاسخ و 7.9 میلیون خواننده شده است.

ویژگی های اصلی دش (Dash)

  • Masternodes
ویژگی Masternodes در شبکه دش

بر خلاف شبکه تک ردیف Bitcoin که در آن تمام کارها در شبکه توسط استخراج کنندگان انجام می شود، دش از یک معماری دو ردیفی برای قدرت شبکه استفاده می کند.تنها برخی از توابع شبکه مانند ایجاد بلوک های جدید توسط استخراج کنندگان اداره می شوند. سطر دوم شبکه دش شامل Masternode ها است که انجام PrivateSend ،InstantSend و توابع حکومتی را بر عهده دارد.

در حقیقت کل شبکه توسط masternodes نظارت می شود که قدرت رد بلوک های نامناسبِ شکل گرفته توسط ماینرها (استخراج کنندگان) را دارد. اگر یک استخراج کننده سعی کند تمام پاداش های بلوک را برای خودش تصاحب کند یا نسخه قدیمی نرم افزار دش را اجرا کند، شبکه masternode این بلوک را حذف می کند و بلوک مربوطه به Blockchain اضافه نخواهد شد.

همچنین Masternodes نیاز به 1000 DASH به عنوان وثیقه برای جلوگیری از حملات sybil دارد. از آنجا که masternodes توابع حیاتی شبکه ارائه می دهد، پاداش بلوک بین استخراج کنندگان و masternode ها تقسیم می شود. هر گروه 45٪ پاداش بلوک را به دست می آورد و 10٪ باقیمانده از پاداش هر بلوک، سیستم “بودجه” یا “خزانه” دش را تأمین می کند.

  • PrivateSend
پرداخت خصوصی دش

یک سرویس بر اساس CoinJoin با اصلاحات متعدد است. این سرویس شامل استفاده از masternode ها به جای یک وب سایت واحد، زنجیر کردن با ترکیب چندین masternodes و یا محدود کردن زنجیره به منظور پذیرش میزان مشخصی پول است. حداکثر مجاز برای معامله در سرویس PrivateSend هزار دش می باشد.

در ژوئن 2016، DarkSend با نام PrivateSend بازنویسی شد.

در پیاده سازی فعلی جهت حفظ حریم خصوصی معاملات، شبکه تراکنشی واحد متشکل از چندین کاربر و ورودی های یکسان با چند خروجی تشکیل می دهد. با توجه به ورودی های یکسان معاملات، معمولاً تراکنش ها نمی توانند مستقیماً ردیابی شوند و جریان سرمایه را مختل نمایند.

  • InstantSend
سرویس پرداخت آنی دش

InstantSend یک سرویس جهت پرداخت های آنی و نزدیک است. از طریق این سیستم، ورودی ها می توانند برای انجام معاملات خاص قفل شوند و توسط توافق عمومی شبکه های Masternode تأیید شوند.

در ماه ژوئن 2016، InstantX به InstantSend بازنویسی شد.

معرفی بهترین کیف پول دش (Dash)


کیف پول موبایل


دش یک کیف پول مستقل با توسعه پشتیبانی شده توسط بودجه Dash برای آندروید ارائه داده است. چندین برنامه دیگر نیز از ارز دیجیتال Dash پشتیبانی می کنند.

1)کیف پول Dash Wallet (اندروید/iOS)

کیف پول رسمی اندروید Dash

کیف پول رسمی Dash Wallet از ویژگی های پیشرفته دش از قبیل InstandSend پشتیبانی می کند. شما می توانید کدهای QR را برای انتقال سریع پول اسکن نمایید، از کیف پول خود پشتیبان تهیه کنید،دفترچه آدرس های مورد استفاده پرکاربرد را نگهداری کنید، پرداخت با فناوری NFC داشته باشید و …

دانلود کیف پول Dash Wallet

2)کیف پول Jaxx (اندروید/iOS)

کیف پول Jaxx

کیف پول Jaxx از ارزهای مختلف از جمله Dash پشتیبانی می کند. از قابلیت های این کیف پول این است که می توانید برای همگام سازی کیف پول خود در سایر دستگاه ها نیز آن را استفاده کنید. سایر ویژگی های مشترک مانند اسکن کدهای QR و پین کد جهت ورود برای امنیت نیز در دسترس هستند.

دانلود کیف پول چند منظوره Jaxx

3)کیف پول Coinomi (اندروید)

کیف پول Coinomi

کیف پول Coinomi نیز از ارزهای مختلف از جمله Dash پشتیبانی می کند. علاوه بر ویژگی های مشترک، در این کیف پول این امکان نیز وجود دارد که ارزهای دیجیتالی خود را به یکدیگر تبدیل کنید. Coinomi یکی از بزرگترین کیف پول ها با قابلیت پشتیبانی از بیت کوین و آلت کوین های دیگر است، زیرا بیش از 70 ارز رمزنگاری شده و بیش از 200 توکن را پشتیبانی می کند.

دانلود کیف پول Coinomi


کیف پول دسکتاپ


1)کیف پول Dash Core

کیف پول دسکتاپ دش Dash Core

Dash Core کیف پول رسمی کمپانی Dash، یک نرم افزار دارای رابط گرافیکی بسیار جذاب است که توسط توسعه دهندگان Dash توسعه یافته و پشتیبانی می شود.

این کیف پول به شما امکان دسترسی به تمام ویژگی های رمزنگاری دش مانند PrivateSend ، InstantSend، مدیریت Masternode و غیره را می دهد. همچنین اجازه می دهد تا شما دسترسی کامل به بودجه دش خود داشته باشید، با کلیدهای خصوصی محافظت شده و نیازی به شناسایی یا تأیید ندارید. در حال حاضر، این پلتفرم برای ویندوز (32/64)، مک، و لینوکس (32، 64، Raspberry Pi 2) در دسترس است.

دانلود کیف پول Dash Core

2)کیف پول Exodus

کیف پول دسکتاپ Exodus

Exodus یک کیف پول دسکتاپ HD است که توسط JP Richardson و Daniel Castagnoli اواسط سال 2015 ساخته شده است. استفاده از آن کاملاً رایگان است و دارای رابط کاربری بسیار جذابی است. به محض آنکه کیف پول Exodus را باز می کنید، یک نمودار پایه به شما کل دارایی تان را از ارزهای دیجیتالی نشان می دهد.

این نرم افزار برای کاربران خود یک سیستم بازیابی با یک کلیک برای بازگرداندن کیف پول با یک عبارت بازیابی 12 کلمه ای فراهم می کند.

یکی دیگر از چیزهای جالب این است که هیچ گونه ثبت نام یا تأیید هویت برای شروع استفاده از Exodus لازم نیست. اما مطمئنا باید یک نسخه پشتیبان از seed key خود تهیه کنید. Exodus اجازه نمی دهد شما به انجام معاملات InstantSend / PrivateSend DASH دسترسی داشته باشید. Exodus در مک، لینوکس و ویندوز در دسترس است.

دانلود کیف پول Exodus


کیف پول سخت افزاری


1)کیف پول KeepKey

کیف پول سخت افزاری keepkey

KeepKey یکی از دستگاه های سخت افزاری موجود در بازار برای ذخیره سازی دش است.

این کیف پول همان ویژگی پشتیبان گیری seed key با پین کد را فعال کرده است و مانند دیگر کیف پول ها کار می کند. در حال حاضر، این کیف پول تنها از 6 ارز رمزنگاری شده (از جمله Dash) پشتیبانی می کند. همچنین قیمت آن 99 دلار است.

KeepKey اجازه نمی دهد شما به انجام معاملات InstantSend / PrivateSend DASH دسترسی داشته باشید؛ امّا پشتیبانی به زودی در حال بروزرسانی هایی برای رفع این مشکل است.

2)کیف پول Trezor

مشخصات فنی کیف پول سخت افزاری Trezor

TREZOR یک کیف پول سخت افزاری است که امنیت پیشرفته ای را برای مدیریت کلیدهای خصوصی (private key) بیت کوین و ارز های دیجیتالی دیگر ارائه می دهد. بر خلاف روش های ذخیره سازی سنتی (ذخیره سازی آفلاین و یا کیف پول کاغذی)، TREZOR قادر به انجام پرداخت های ایمن بدون افشای کلید خصوصی شما به یک کامپیوتر بالقوه خطر ساز است.

3)کیف پول Ledger Nano S

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S

لجر نانو اس یک کیف پول سخت افزاری برای Dash ،Bitcoin ،Ethereum و سایر آلت کوین ها است که بر اساس ویژگی های امنیتی قوی برای ذخیره سازی ارزهای رمزنگاری شده و ایمن سازی پرداخت های دیجیتال طراحی شده است. شما می توانید این کیف پول را به هر رایانه ای توسط درگاه USB متصل کنید. دارای یک صفحه نمایش OLED جهت بررسی و تأیید هر تراکنش است و تنها با یک دکمه روی دستگاه می توانید تراکنش ها را تایید نمایید.

استخراج دش (Dash Mining) چگونه انجام می شود؟

استخراج دش چیست؟

استخراج در زمینه ارزهای رمزنگاری شده مانند دش، به فرایند جستجو برای راه حل مشکلات پیچیده و به عنوان متدی برای تامین بلوک ها در Blockchain اشاره دارد. استخراج بر روی یک طیف سخت افزاری امکان پذیر است. Dash یک الگوریتم شناخته شده به نام X11 را اجرا می کند که ماینر باید برای کسب پاداش آن را حل کند.

ساده ترین و رایج ترین سخت افزار موجود برای استخراج دش پردازنده مرکزی (CPU) در هر کامپیوتر است. پردازنده طراحی شده است که همه کاره باشد، اما کارایی کمتری نسبت به یک پردازنده گرافیکی (GPU) ارائه می دهد که برای سرعت بخشیدن به پردازش میلیون ها آرایه به طور موازی طراحی شده است.

در نهایت، ASIC ها تنها می توانند یک عمل واحد را انجام دهند. تعدادی از ASIC های X11 اکنون در بازار موجود هستند که به سرعت استفاده از CPU و GPU را غیراقتصادی نمودند؛ زیرا به علت افزایش نرخ هش شبکه دشواری حل مسائل نیز افزایش یافته است.

قیمت دش (Dash) در سالهای اخیر

در زمان نگارش این مقاله، دش در حدود 800 دلار معامله می شود که افزایش قیمت 200 برابری از زمان مشابه در سال 2016 را نشان می دهد. در ابتدای ژانویه 2016 هر Dash حدوداً 4 دلار ارزش داشت. بر اساس حجم معاملات بازار، Dash در زمان نگارش این مقاله با 6.41 میلیارد دلار در جایگاه دوازدهم در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد.

دش اگر چه دارای رقبای سرسختی همچون پیو اکس (PIVX)، مونرو (XMR) و ریپل (XRP) است اما انعطاف پذیرتر و دارای یک زیرساخت کاملاً مطمئن است. همه این ویژگی ها دش را از سایر ارزهای دیجیتالی متمایز می کند و از آن یک موقعیت امیدوار کننده برای سرمایه گذاری می سازد.

نمودار قیمت دش (Dash) از ابتدا تا کنون
نمودار قیمت دش (Dash) از ابتدا تا کنون

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محسن
محسن
3 سال قبل

من ارز دش کوین خریدم هیچ کیف پول پوشش نمیده چکار کنم

زهرا جباری
ویرایشگر
پاسخ به  محسن
3 سال قبل

درود بر شما.
کیف پول های مختلفی این ارز را پشتیبانی میکنند از جمله : Exodus، Jaxx، DASH Core و … اما تحقیقات لازم را در خصوص امنیت کیف پول ها و اینکه چه کیف پولی مناسب است باید خودتان به عمل آورید.

sekepardaz
sekepardaz
5 سال قبل

از توضيحات متوجه نشدم كه قيمتش نسبت به پول داخلي چقدره؟

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  sekepardaz
5 سال قبل

درود، قیمت ارز های رمزپایه معمولا بر حسب دلار بیان میشه. یعنی ابتدا باید نسبت برابریشون با دلار رو بدونید و سپس نسبت برابری دلار با تومان رو بدونید. ولی به جای این کار میتونید به صفحه قیمت لحظه ای ارز دش مراجعه کنید.

Win7boy
Win7boy
6 سال قبل

برای ما هایی که پول خرید لجر نانو رو نداریم همین کیف پول jaxx هم برای دش کافیه.واقعا بهترین کیف پول دش !!

ایمان
ایمان
6 سال قبل

دوستانی که تجربه دارن استخراج دش به صرفه است یا نه؟؟

سعیدی
سعیدی
6 سال قبل

دش ارز دیجیتال آینده داری هست. یه ذره ازش دارم همیشه تو سبد سرمایه گذاریم

مانی پوررضا
مانی پوررضا
6 سال قبل

ممکنه دش در سال آتی ارز مورد قبول اپ استور اپل بشه. دش یعنی دیجیتال کش

Jaden Khalili
Jaden Khalili
6 سال قبل

واقعا ارز های دیجیتال یک نوآوری خلاقانه هست و من که بهشون خیلی امیدوارم