ان ای ام (NEM) چیست و چگونه کار می کند؟

ان ای ام (NEM) چیست و چگونه کار می کند؟

ان ای ام (NEM) یک ارز رمزپایه، مبتنی بر پلتفرم Blockchain و همتا به همتا است که در تاریخ 31 مارس 2015 راه اندازی شده است. پروتکل آن در جاوا و ++C نوشته شده است. نماد اختصاری این ارز رمزنگاری شده XEM است. بر اساس حجم معاملات بازار، NEM با حدوداً 7.6 میلیارد دلار در جایگاه دهم در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد.

NEM دارای هدف مشخص در رابطه با ارائه یک مدل توزیع گسترده و معرفی ویژگی های جدید برای فناوری بلاک چین از جمله الگوریتم اثبات اهمیت (POI)، حسابهای چند امضایی، پیام های رمزنگاری شده  و سیستم اعتبار دهنده ++Eigentrust است. ان ای ام (NEM) از یک بلاک چین تجاری به نام Mijin بهره می برد که توسط موسسات مالی و شرکت های خصوصی در ژاپن و در سطح بین المللی، مورد آزمایش قرار گرفته است.

تاریخچه پیدایش ان ای ام (NEM)

توسعه دهندگان NEM دارای اسم های مستعار هستند. ان ای ام توسط یک کاربر انجمن BitcoinTalk به نام UtopianFuture با الهام از ارز رمزپایه ان اکس تی (Nxt) مطرح شد. از تاریخ 19 ژانویه 2014، دعوت از شرکت کنندگان در انجمن BitcoinTalk آغاز شد. هدف از دعوت، ایجاد مفاهیم یک ارز رمزپایه از ابتدا بود.

ورژن Alpha آن در 25 ژوئن 2014 شروع به کار کرد و متعاقباً ورژن Beta در 20 اکتبر 2014 راه اندازی شد. در آوریل 2016، Tech Bureau، اپراتور یکی از بزرگترین صرافی های ژاپن به نام Zaif، با بنیاد NEM جهت ایجاد یک موتور بلاک چین جدید مشارکت نمود.

تاسیس بنیاد ان ای ام (NEM)

بنیاد NEM.io به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی در سنگاپور با اعضایی از سراسر جهان تاسیس شده است. این بنیاد به ارتقاء اکوسیستم پر جنب و جوش بین کابران و توسعه دهندگان NEM در دولت ها، دانشگاه ها، صنعت و عموم مردم اختصاص یافته است.

ماموریت این بنیاد در اساس نامه آن، چنین آمده است :

ما مسئول ارائه خدمات مبتنی بر blockchain هستیم که رشد و پیشرفت اقتصادی را فراهم می کند.

همکاری بنیاد ان ای ام (NEM) و Blockchain
همکاری بنیاد ان ای ام (NEM) و Blockchain

بلاک چین Mijin در ان ای ام (NEM) چیست؟

Blockchain های عمومی مانند NEM اجازه می دهند هر کسی به شبکه ملحق شود و به طور رایگان به اشتراک گذاری و دریافت داده ها مشغول شود. با این حال، اکثر شرکت ها نیاز به نگهداری محرمانه از اطلاعات خود دارند. NEM توانایی یکپارچه ساختن سیستم های قبلی را که در عرصه blockchain توسعه یافته اند، بدون نیاز به بازنویسی هر کد موجود، فراهم می کند.

بلاک چین Mijin چیست؟

Mijin یک بلاک چین خصوصی است که از نرم افزار NEM استفاده می کند. توسعه دهندگان آن ادعا می کنند که هزینه های بانکی را تا 90٪ کاهش می دهد در حالیکه سیستم بانکداری را نیز امن تر میسازد. Tech Bureau یک شرکت در زمینه فناوری های مالی و ارزهای رمزنگاری شده است که نرم افزار و خدمات مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین را توسعه می دهد. این شرکت، بلاک چین خصوصی Mijin را براساس تکنولوژی NEM و پلتفرم صرافی Zaif در ژاپن، توسعه داده است.

اینترنت ساکورا با Tech Bureau همکاری می کنند تا نسخه آزمایشی 6 ماهه Mijin را برای عموم ارائه دهند. بلاک چین Mijin در دسامبر 2015 توسط بزرگترین بانک مورد اعتماد ژاپنی به نام SBI Sumishin Net Bank مورد آزمایش قرار گرفت تا آنرا به خدمات بانکی آنلاین خود اضافه کند.

ویژگی های سیستم پرداخت ان ای ام (NEM)

  • کدنویسی جدید

NEM یک پایگاه کدنویسی جدید است که به طور کامل در جاوا نوشته شده و از الگوریتم POI (اثبات اهمیت) به جای POW (اثبات کار) استفاده می کند. NEM از یک مدل مشتری-خدمتگزار (client-server model) در شبکه خود استفاده می کند. کلاینت ان ای ام متن باز و در وب سایت GitHub در دسترس است.

  • سیستم اعتبار دهی گره (Node reputation system)

NEM از ++EigenTrust به عنوان یک سیستم اعتباردهی استفاده می کند. NEM سلامت بلوک های زنجیره ای (Blockchain) را با نظارت بر سوابق گره ها در شبکه، تضمین می کند. در الگوریتم اثبات کار، مقدار کار یک گره به عنوان میزانی برای توانایی آن در محافظت از شبکه محسوب می شود در حالی که با ++EigenTrust، کیفیت کار مهم است.

  • اثبات اهمیت (Proof-of-Importance)

اثبات اهمیت یکی از مهمترین نوآوری های NEM در صنعت blockchain است. این یک الگوریتم جدید است که از نظریه شبکه برای ارزیابی اهمیت هر حساب در شبکه استفاده می کند. بسیاری از بلاک چین های دیگر از الگوریتم اثبات کار (POW) یا اثبات سهام (POS) برای تخصیص پاداش استفاده می کنند.

با POW، کسانی که می توانند آرایه های قدرتمند محاسباتی را حل نمایند، مزیت ناعادلانه ای نسبت به سایر کاربران دارند. سیستم های POW مقدار زیادی انرژی مصرف می کنند که به محیط زیست آسیب جدی می رساند و هزینه انرژی مصرفی استخراج کنندگان را نیز افزایش می دهد.

POS نیز برای نگهداری کنندگان سکه ها مزیت ناعادلانه ای دارد. هرچه سکه های بیشتری در حساب تان نگهداری کنید، سکه های بیشتری بدست می آورید؛ به این معنی که ثروتمندان ثروتمندتر می شوند و هر کس انگیزه ای برای صرفه جویی در سکه ها به جای هزینه کردن آنها دارد. POI مشابه با Proof Of Stake عمل می کند؛ هر گره نیاز به مقداری پول جهت ایجاد بلوک ها دارد.

اهمیت هر کاربر در شبکه NEM براساس میزان دارایی و تعداد معاملات انجام شده از کیف پول او، تعیین می شود. برای ورود به محاسبات اهمیت سنجی، باید یک حساب با حداقل 10,000 XEM داشته باشید. حساب های دارای بیش از 10,000 XEM، دارای درجه اهمیت غیر صفر هستند. نمره اهمیت به این معنی است که ذخیره سازی دارایی ها به نمره پایین تر منجر می شود، در حالی که گسترش و توسعه استفاده از XEM، این نمره را افزایش می دهد.

  • برداشت کردن (Harvesting)

برداشت کردن حاصل ایجاد یک بلوک است؛ این عمل در مقابل مفهوم استخراج برای دیگر ارزهای دیجیتال قرار دارد. هاروستر باید حداقل 10،000 XEM در حساب خود داشته باشد، آنگاه گره بوت شده و هماهنگ شده را اجرا کند. هنگامی که یک بلوک توسط هاروستر تشکیل می شود، یک بلوک جدید به زنجیره اضافه شده و تمام کارمزد های جمع آوری شده از آن بلوک به حساب او منتقل می شود.

NEM همچنین دارای یک ویژگی به نام delegated harvesting است که به افراد امکان می دهد از دیگران درخواست کنند بلوک ها را تشکیل دهند و در قبال این کار، کارمزدهای آن را بپردازند.

  • معاملات چندامضایی (Multisignature transactions)
معاملات چند امضایی چیست؟

به طور خاص ان ای ام m تا از n امضا را پردازش می کند (جایی که m ≤ n)؛ به این معنی که m نفر از مجموع امضا کنندگان (n) باید یک معامله را قبل از اینکه بتوان آنرا روی بلوک زنجیره ای منتشر کرد، امضا کنند. این ویژگی به امنیت بالای تراکنش ها کمک می کند. این بدان معنی است که اگر یک نفر از طریق هک کیف پول خود را از دست بدهد، هیچ پولی نمی تواند برداشت شود مگر اینکه کیف پول های دیگری آنرا امضا کنند.

حساب های چندامضایی همچنین به حفاظت از دارایی های تحت حمایت جامعه NEM کمک می کنند، زیرا بیش از یک سوم کل XEM های در گردش در کیف پول های جمعی نگهداری می شود.

  • فضای نام ها (Name spaces)
سیستم نام گذاری آدرس ها در NEM

فضاهای نامی به شما امکان می دهد یک مکان منحصر به فرد برای کسب و کار و دارایی های خود در بلاک چین NEM ایجاد کنید. یک فضای نام با نام منحصر به فردی که شما انتخاب می کنید، درست همانند یک دامنه اینترنتی، شروع می شود. پس از آن شما توانایی تعریف زیر دامنه های خود و همچنین نام برای دارایی های خود را دارید. این ویژگی باعث می شود دارایی های شما منحصر به فرد، آسان برای استفاده و قابل اطمینان باشد.

  • ارسال پیام های رمزنگاری شده
ارسال پیام های رمزنگاری شده در NEM

پیام ها را می توان همراه معاملات در فرمت های رمزنگاری شده، رمزنگاری نشده و یا بصورت هگزا ارسال کرد. حتی می توان بدون نیاز به ارسال ان ای ام (XEM)، یک پیام در شبکه ارسال نمود. این ویژگی می تواند برای برقراری ارتباط امن با هر آدرس NEM استفاده شود. هزینه ارسال پیام های رمزنگاری شده در حال حاضر 1 XEM برای هر 32 کاراکتر است.

معرفی کیف پول رسمی NanoWallet برای ان ای ام (NEM)

معرفی کیف پول رسمی NanoWallet برای NEM

NanoWallet یک نسخه سبک از کیف پول NEM برای کسانی است که نمی خواهند یک گره کامل را اجرا کنند و بلاک چین را ذخیره کنند. این کیف پول اجازه می دهد تا کاربران به هر آدرس/فضای نامی بتوانند XEM یا پیام ارسال کنند. همچنین قابلیت تراکنش های چند امضایی و حساب های چندکاربره در این کیف پول فعال است. این کیف پول سازگار با Mac، ویندوز، لینوکس و غیره است.

لینک دانلود کیف پول NanoWallet

نوسانات قیمت ان ای ام (NEM) در گذر زمان

NEM تقریبا دو ساله است؛ اما در حال حاضر یک سرمایه گذاری بسیار سودآور است. به عنوان مثال، قیمت XEM در سال 2017 حدوداً 5،950٪ افزایش داشته است.

قیمت XEM در سه ماهه اول سال 2016 به بالاترین سطح خود یعنی 0.29314 دلار رسید. سپس نوسان قیمت شدیدی را تجربه کرد که منجر به سقوط ارزش آن به 0.090656 دلار شد. به دنبال آن یک صعود شدید منجر به افزایش قیمت آن به 0.349178 دلار شد.

نگاهی سریع به قیمت ان ای ام (NEM) نشان می دهد که روند صعودی بسیار قابل توجهی در بازه های مختلف مشاهده می شود. مقایسه قیمت های NEM و Ethereum نشان می دهد که XEM در سال جاری نسبت به ETH از بازده بیشتری برخوردار بوده است.

نمودار قیمت ان ای ام (XEM)؛ از ابتدا تا کنون
نمودار قیمت ان ای ام (XEM)؛ از ابتدا تا کنون

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
امیر حسین عابدی
امیر حسین عابدی
6 سال قبل

ارزهای دیجیتالی زیاد شدن و آدم نمیدونه رو کدومشون باید سرمایه گذاری کنه 😐

سهراب
سهراب
پاسخ به  امیر حسین عابدی
6 سال قبل

با دقت مطالب تحلیلی ما در وبلاگ Pay98 رو دنبال کنید، حتماً موقعیت های خوب برای سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال رو پیدا خواهید کرد.

علی رضایی
علی رضایی
6 سال قبل

nem ارز دیجیتال با پتانسیلی هست که میتونه از 20 دلار یه دفعه بره 100 دلار. شدیدا برای نوسان گیرهای بازار توصیه میشه