اتریوم 2.0

همه چیز در مورد اتریوم 2.0

اتریوم با فاصله زیادی در صدر جدول بهترین پلتفورم ها برای ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز است. اتریوم ابزاری مانند یک محیط و زبان برنامه نویسی فوق العاده در اختیار شما قرار می دهد تا با استفاده از آن ارزهای دیجیتال خود را بسازید. اتریوم با استفاده از اتر، دومین ارز دیجیتال برتر دنیا، فعالیت های خود را پیش می برد. پروژه اتریوم به شدت از سوی انجمن آن مورد حمایت قرار دارد و عده زیادی از افراد دائما در حال توسعه دادن آن هستند. طراحی و توسعه اتریوم 2.0 از سال 2018 آغاز شده و انتظار می رود که تا انتهای نیمه اول سال 2020 شاهد انتشار آن باشیم.

دلیل ساخت اتریوم 2.0

عملکرد

اتریوم به سختی می تواند 25 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد، و مسلما این موضوع در آینده برایش دردسر ساز خواهد شد. اگر بخواهیم از دیدگاهی گسترده تر به موضوع نگاه کنیم می توانیم آن را با ویزا مقایسه کنیم که قابلیت انجام 24000 تراکنش در ثانیه را دارد اما معمولا در ساعات اوج تقاضا بیشترین میزان تراکنش ها 4000 مورد در ثانیه است.

رفتاری دوستانه تر با محیط

اتریوم به دنبال تغییر پلتفورم خود از مدل اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) است. در مدل اثبات کار، به دست آوردن پاسخ صحیح بسیار دشوار و پرهزینه است و در صورت به دست آوردن پاسخ به شما پاداش داده می شود.

در مدل اثبات سهام، یافتن پاسخ صحیح بسیار ساده است اما گرفتن پاسخ اشتباه بسیار پر هزینه خواهد بود، چرا که در صورت یافتن پاسخ اشتباه جریمه می شوید.

پاداش های مدل اثبات کار در ازای کار صحیح به شما داده می شود و در صورت انجام کار اشتباه در مدل اثبات سهام مجازات خواهید شد.

نقطه ضعف مدل اثبات کار مصرف بالای انرژی آن است که با محیط زیست هم رابطه ای دوستانه ندارد. برای مثال، مصرف انرژی بیت کوین با کل مصرف انرژی در کشور نیوزلند قابل مقایسه است.

شاخص مصرف انرژی بیت کوین (منبع: digiconomist)
شاخص مصرف انرژی بیت کوین (منبع: digiconomist)

امنیت بیشتر

اتریوم با کنار گذاشتن مدل اثبات کار و به کارگیری اثبات سهام از امنیت بیشتری برخوردار می شود و مشکل حملات 51% را نیز حل می کند. اتریوم در تلاش است تا با استفاده از پروتکل کاسپر این تغییر را ایجاد کند.

پروتکل کاسپر اتریوم

پروتکل کاسپر برای جا به جایی از مدل اثبات کار به مدل اثبات سهام ساخته شده که در عین حال توان به حداقل رساندن ریسک چنین کاری را نیز دارا می باشد. برای کاهش میزان ریسک چنین کاری از کاسپر به صورت مرحله ای استفاده می شود.

مرحله اول Casper FFG نام دارد که مخلوطی از مدل گواه اثبات کار و اثبات سهام خواهد بود. در این حالت گواه اثبات کار همچنان الگوریتم اصلی امنیتی شبکه خواهد بود اما هر پنجاه بلاک یک بار از گواه اثبات سهام استفاده خواهد شد.

نود های کاسپر (منبع: Vitalik)
نود های کاسپر (منبع: Vitalik)

البته باید به یاد داشته باشید که نسخه های اولیه گواه اثبات کار غیر متمرکز نخواهند بود. در زمانی که اتریوم این مکانزیم ها را مورد آزمایش قرار می دهد تنها تعداد کمی از افراد حق پیوستند به آن را خواهند داشت. گواه اثبات کار برای مدتی با گواه اثبات سهام کار خواهد کرد اما سرانجام شرایط تغییر خواهد کرد.

اهداف طراحی اتریوم 2.0

اهداف اصلی پروژه اتریوم 2.0 از این قرار خواهند بود:

  • کاهش پیچیدگی، حتی در هزینه های میزان کارایی.
  • ادامه فعالیت از طریق بخش های بزرگی از شبکه و در زمانی که تعداد زیادی از نود ها خاموش می شوند.
  • انتخاب همه اجزا به گونه ای که دارای امنیت کوانتومی باشند یا بتوان این امنیت را در آنها ایجاد نمود.
  • استفاده از نوعی تکنیک های رمزنگاری و طراحی که امکان حضور اعتبارسنج های زیادی در واحد های زمانی مشخص را ایجاد کند.
  • ایجاد امکان دسترسی نوعی لپتاپ با منابع o ( c )  برای پردازش یا اعتبار سنجی داده های o (1) .

فاز های پروژه اتریوم 2.0

اتریوم 2.0 در فاز های مختلفی آغاز به کار می کند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد:

فاز  0

  • بیکن چین (نوعی اثبات سهام مبتنی بر بلاک چین)

فاز 0 از کاسپر و راهکاری دوستانه همراه با قطعیت (Casper FFG) استفاده خواهد نمود. قطعیت به این معناست که یک عملیات پس از به انجام رسیدن تا ابد در تاریخ ثبت خواهد شد و هیچ چیزی نمی تواند آن را به عقب باز گرداند.

بیکن چین پروتکل گواه اثبات سهام را برای خود و تمام زنجیره  های شارد مدیریت خواهد نمود.

  • قرارداد واریز

فازهای اولیه توسعه اتریوم 2.0 بدون ایجاد تغییرات در توافقات عمومی اتریوم 1.0 انجام خواهد شد. تنها یک قرارداد واریز با آدرس  DEPOSIT_CONTRACT_ADDRESS برای واریز ETH به بیکن چین به اتریوم 1.0 اضافه شده است. علاوه بر این مانده حساب اعتبار سنج در فاز دوم قابل برداشت است.

  • اعتبار سنج درستکار

اعتبار سنج به هویتی گفته می شود که در توافقات پروتکل اتریوم 2.0 شرکت می کند. اعتبار سنجی نوعی نقش انتخابی برای کاربرانی است که می توانند اعتبار بلاک ها را مورد تایید قرار داده و در عوض ساختن و امنیت پروتکل سود مالی دریافت کنند. این فرایند همانند شبکه های گواه اثبات کار است که ماینرها بر حسب سخت افزار و قدرت هش نوعی ضمانت ایجاد می کنند و در عوض ساخت و امنیت پروتکل پاداش دریافت می کنند.

فاز 1

  • فرایند نگهداری
  • زنجیره های اطلاعاتی شارد

فاز 2

فاز دوم هم هنوز به درستی مشخص نشده و اطلاعات دقیق در مورد آن در دسترس نمی باشد.

در انتها باید به این نکته اشاره کرد که علیرغم ناکافی بودن داده ها در مورد این پروژه، اما شما باز هم می توانید با جست و جو در مورد مباحث تحقیقاتی اتریوم، شارد و کاسپر اطلاعات بیشتری در مورد اتریوم 2.0 به دست آورید، و ما تنها به صورت خلاصه به آنها اشاره کردیم.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments