اتریوم 2.0

اتریوم 2.0 احتمالا تا چند سال آینده عرضه نمی شود

اتریوم در حال پیشرفت است ولی برنامه زمانی که برای عرضه کامل اتریوم 2.0 در نظر گرفته شده است خبر از این می دهد که احتمالا اتریوم تا چند سال آینده عرضه نمی شود.

بر اساس نوشته ای که در وبلاگ رسمی اتریوم منتشر شده، ما باید “احتمالا چند سال منتظر عرضه کامل اتریوم 2.0 بمانیم”

با وجود هاردفورک اخیر اتریوم یعنی هاردفورک استانبول، بسیاری در جامعه اتریوم از این که اتریوم 2.0 در راه است، خوشحال بودند. با این حال این آن ها پاسخ این علاقه خود را به دلیل پیچیدگی کاری که توسعه دهندگان اتریوم باید انجام بدهند، به این زودی ها نمی گیرند.

با بررسی یکی از مشکلات مهمی که بر سر توسعه دهندگان اتریوم است، متوجه می شویم که چرا اتریوم 2.0 (با نام Serenity) به این زودی ها آماده نمی شود.

1.x Files نام موضوعی است که توسعه دهندگان اتریوم در حال حاضر روی آن تمرکز کرده اند و قرار است که بخشی از بروزرسانی اتریوم 1 باشد. آن ها تلاش می کنند تا پیش از این که اتریوم 2.0 از راه برسد، ادامه حیات شبکه را با چنین بروزرسانی هایی تضمین کنند.

وظیفه فعلی این است که “عمر زنجیره برای حداقل 3 تا 5 سال دیگر و پیش از این که بروزرسانی عظیم دیگری مانند Serenity (اتریوم 2.0) از راه برسد” بیشتر شود.

مانع آمدن اتریوم 2.0 چیست؟

دلیل این تاخیر پیچیده و متشکل از چند عامل مختلف است.

در نوشته ای که در وبلاگ اتریوم توسط گریفین ایچیبا هاچکیس منتشر شده، به تعدادی مشکل اساسی که در حال حاضر سرعت توسعه دهندگان را به دلیل تنوع مشکلات کاهش داده اشاره کرده است.

  1. فضای ذخیره سازی زنجیره
  2. اندازه هر بلاک و توان پردازش تراکنش ها
  3. عملکرد شبکه

این تیم در حال تحقیق برای دست یافتن به راهکار هایی برای این سه مشکل است.

آرامش

علاوه بر این ها، کوچ کردن از اتریوم 1 به Serenity مشکلات بیشتری را به بار آورده است چرا که برایاین کار زنجیره اصلی باید به کار خود ادامه دهد. اگر اتریوم از ابتدا کار خود را با Serenity شروع می کرد، کار ساده تر می شد. نیاز به توسعه مدام اتریوم 1 عرضه اتریوم 2.0 را برای چند سال آینده به طول می انجامد.

زمان بندی “فاز 0” اتریوم 2

اتریوم به شدت در دادن یک زمان بندی دقیق از این که چه زمانی اتریوم 2.0 عرضه می شود، ممانعت می کند ولی بسیاری از سرویس های خبری گفته اند که تاریخ احتمالی برای “فاز صفر” اتریوم 2.0 سه ماهه اول سال 2020 است.

دنی ریان، یک محقق در بنیان اتریوم در اواسط ماه نوامبر به گزارشگر ها گفته بود که این تاریخ در حین گفتگوی عمومی بین اعضای تیم و رسانه ها مطرح شده است.

این را هم باید در نظر بگیریم که فاز صفر فاصله زیادی با عرضه کامل دارد ولی خوب می توان آن را اولین گام در یک راه طولانی دانست. در این فاز امکان جذب سهام فراهم می شود و برای اولین بار ETH2 معرفی خواهد شد ولی این نوع دارایی در زمانی که این گام برداشته شود قابل برداشت یا انتقال نخواهد بود. تمام شرکتذ کنندگانی که می خواهند در زمان اجرای فاز صفر سهام جذب کنند، خواهند دید که ETH1 آن ها در صرافی ها برای تبدیل به ETH2 از بین می زود.

بحث شاردینگ و تراکنش ها در فاز بعدی مطرح می شود. با توجه به مشکلات فنی که اخیرا در وبلاگ اتریوم منتشر شده، انتظار داریم که به کار گیری شاردینگ تا حدودا سال 2021 به طول بیانجامد.

همانطور که در ابتدا گفتیم در انتقال از اتریوم یک به اتریوم دو هر دو زنجیره باید برای مدتی فعال باشند که یعنی در این مدت هم ETH خواهیم داشت و هم ETH2.

پیش از این در تحلیل قیمت اتریوم گفتیم که تغییراتی که در شبکه اتریوم به وجود می آید در قیمت توکن آن تاثیر گذار است. بسیاری از تریدر ها منتظر اتریوم 2.0 بودند تا با تغییرات اساسی خود دستی به نمودار قیمت برساند آن را دچار تحول بزرگی کند.

اما باید در نظر داشته باشید که موضوع ارائه یک نسخه جدید نیست بلکه حل مشکلات این شبکه است که باعث بهبود وضعیت آن می شود. بنابراین در صوررتی که شاردینگ و پلاسما در نسخه فعلی اتریوم گنجانده شوند، می توان به آینده این شبکه امیدوار تر شد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments