پیش بینی قیمت اتریوم

پیش بینی قیمت اتریوم در سال 2020

اگر این نوشته را می خوانید یا اتریوم خریده اید یا می خواهید شانس خود را با خرید آن امتحان کنید و حالا می خواهید بدانید که آیا در آینده قیمت اتریوم بالاتر می رود یا خیر. در ادامه با کامل ترین پیش بینی سال 2020 روبرو خواهید شد.

دانستن این موضوع الان دیگر دیر شده است ولی جالب است بدانید که اگر اوایل سال 2016 فقط 10 دلار اتریوم می خریدید، در پایان سال 2017 می توانستید آن ها را 10,000 دلار بفروشید!

پیش از این که این پیش بینی را شروع کنیم، بهتر است به صورت خیلی کوتاه به این اشاره داشته باشیم که اصلا اتریوم چیست و برای چه ساخته شد.

پس از آن، چند پیش بینی که توسط تحلیلگر های مختلف صورت گرفته را مورد بررسی قرار می دهیم.

اتریوم چیست؟

اتریوم (Ethereum) چیست

اتریوم در سال 2015 و توسط یک توسعه دهنده روسی کانادایی به نام ویتالیک بوترین بنیان گذاشته شد. یک پروتکل بلاک چین است که به افراد امکان می دهند تا بدون نیاز به واسطه از سویی به سوی دیگر در جهان پول ارسال کنند.

البته بر خلاف بلاک چین بیت کوین، اتریوم بیشتر از یک پلتفرم برای انجام تراکنش های مالی است. این پلتفرم تبدیل به اولین پروژه بلاک چینی شد که فناوری به نام قرارداد هوشمند را میزبانی می کند.

قرارداد هوشمند یک تکه کد است که به افراد این امکان را می دهد تا بدون نیاز به یک واسطه، قراردادی با یکدیگر ببندند.

به محض این که یک سری شرایط مشخص اتفاق افتاد، قرارداد هوشمند به طور خودکار دارایی ها را از یک فرد به فرد دیگری انتقال می دهد.

درست مانند تراکنش ها، هر قرارداد هوشمندی که به اجرا در می آید به صورت عمومی در بلاک چین اتریوم قابل مشاهده است و برای همین از بلاک چین اتریوم به عنوان یک سیستم شفاف یاد می کنند.

از نظر عملکرد، اتریوم توانایی تایید انتقال یک دارایی را در عرض 16 ثانیه داراست. همچنین امکان گسترش دادن این شبکه به گونه ای که بتواند 15 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد، وجود دارد.

هشدار هایی پیش از شروع پیش بینی

گفتن یک سری نکات پیش از این که پیش بینی قیمت اتریوم را شروع کنیم و پیش از این که شما هم بخوانید، مهم است. در واقعیت هیچ کس نمی تواند آینده اتریوم را پیش بینی کند. در حالی که برخی پیش بینی ها را درست درک می کنند، برخی دیگر از آن برداشت اشتباهی دارند.

اول از همه این که هیچ پیش بینی را نمی توان ضمانت کرد چرا که اگر چنین چیزی می شد، همه ما بسیار ثروت مند بودیم! مهم است که تحقیقات مستقل خودتان را داشته باشید.

بازار رمزارز بسیار صنعت پر نوسانی است و قیمت حتی بدون وجود یک دلیل مشخص ممکن است بار ها و بار ها بالا و پایین شود. اما هنگامی که قیمت را پیش بینی می کنیم خوب است در نظر بگیریم که اتفاقات جهانی که در حال روی دادن است نیز تاثیر زیادی روی تغییر قیمت دارد.

برای مثال قانون گذاری ها، توسعه هایی که در آینده رخ می دهد، فناوری های بهتر، همکاری هایی که صورت می گیرد، موثر هستند. در سویی دیگر برخی نیز از نمودار برای پیش بینی آینده اتریوم یا هر رمزارز دیگری استفاده می کنند؛ بنابراین این بستگی به شما دارد که به کدام روش اعتماد کنید.

حالا که می دانید چه چیز هایی را باید درباره این پیش بینی قیمت در نظر بگیرید، می توانیم شروع به تحلیل وضعیت اتریوم در سال 2020 کنیم.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال 2020

بابی اولری

اولین پیش بینی که قرار است مورد بررسی قرار دهیم توسط یک تحلیل گر به نام بابی اولری به صورت آنلاین منتشر شده است. مدلی که آقای اولری استفاده می کند بر پایه اقتصاد جهانی و با فرض بر این است که فناوری بلاک چین نقش قوی تری در معاملات جهانی در آینده خواهد داشت.

بر اساس نظر این تحلیلگر، بیت کوین و اتریوم هر کدام 25 درصد از کل بازار رمزارز را تصاحب خواهند کرد که او پیش بینی می کند که ارزش این صنعت به 4.5 تریلیون دلار در سال 2020 می رسد.

مارکت کپ معیاری برای محاسبه ارزش یک رمزارز است؛ درست مانند روشی که برای ارزش کمپانی در دنیای واقعی استفاده می شود. این معیار از ضرب قیمت یک کوین در بازار در تعداد کل کوین هایی که در چرخه است، بدست می آید. برای مثال اگر ارزش اتریوم 20 دلار بود و 10 میلیون کوین از اتریوم در چرخه وجود می داشت، مارکت کپ یا حجم بازار آن 200 میلیون دلار می شد.

اما در مورد اتریوم، اگر چه میزان عرضه مشخصی وجود ندارد، اوری از مقدار 100 میلیون واحد استفاده می کند که ویتالیک بوترین پیش بینی کرده بود که چنین مقداری خواهد شد.

بنابراین، با در نظر گرفتن موارد بالا، این پیش بینی از قیمت اتریوم در سال 2020 بر این باور است که ارزش اتریوم 11,375 دلار می شود. یعنی مارکت کپ آن بیش از یک تریلیون دلار خواهد شد. اما آیا چنین چیزی ممکن است؟

برای این که پیش بینی اولری درباره اتریوم در سال 2020 محقق شود، می بایست بیشترین قیمت آن تا 1300 دلار یعنی 775 درصد افزایش داشته باشد. چنین پیش بینی واقعا خارج از واقعیت نیست اگر به افزایش قیمت اتریوم در سال 2017 به میزان 10,000 درصد توجه کنید!

اما شما چه فکر می کنید؟

لانگ فورکست

پیش بینی بعدی که درباره اتریوم در سال 2020 انجام گرفته توسط سرویسی به نام LongForecast بوده است. این تحلیلگر درباره آینده قیمت اتریوم خیلی خوش بین نیست. همانطور که در اسکرین شات زیر می بینید، لانگ فورکست محاسبه کرده که در ژانویه 2020، قیمت اتریوم در حدود 123 دلار بسته خواهد شد. سپس در طی 6 ماه، آن ها فکر می کنند که قیمت نزولی خواهد بود در پایان سال 2020 قیمت دوباره به نزدیکی چیزی که در ابتدای سال بوده، بر می گردد.

پیش بینی لانگ فورکست درباره اتریوم 2020

تمامی موارد کمتر از بیشترین قیمتی است که اتریوم در اواخر سال 2017 تجربه کرد، بنابراین این تحلیلگر خیلی به آینده آن مطمئن نیست. با این حال بزرگترین مشکلی که این سرویس پیش بینی دارد این است که آن ها هیچ توضیحی نمی دهند که این پیش بینی بر چه اساسی صورت گرفته است.

این موضوع مهمی است و پیشنهاد می کنیم در خواندن پیش بینی هایی که در سطح اینترنت وجود دارد، حتما به دنبال استدلال های آن باشید.

بیت دگری

پیش بینی دیگری که در این باره صورت گرفته بود، توسط وبسایت بیت دگری است. این وبسایت از تحلیل تکنیکال قیمت برای پیش بینی استفاده می کند.

در این روش به تغییرات قیمت در گذشته نگاه می کنیم و دنبال روند هایی می گردیم که ممکن است دوباره تکرار شود.

سناریوی دوم پیش بینی قیمت اتریوم در 2020

این استراتژی محبوبی است که در بازار اقتصادی واقعی استفاده شد. با این حال، بازار های اقتصادی معمولا بالای 50 سال داده برای بررسی دارند اما بازار رمزارز ندارد. اما طبق بررسی های بیت دگری، قیمت اتریوم قرار است در سال 2020 عملکردی خوبی از خود نشان دهد.

از روی تحلیل نموداری که آن ها انجام داده اند این انتظار می رود که اتریوم سال 2020 را در حدود 720 دلار شروع کند و سپس به آرامی افزایش یابد. تا اواخر سال 2020 آن ها انتظارر دارند که اتریوم بیش از دو برابر شود و به 1488 دلار برسد. این پیش بینی جالبی است چرا که به این معناست که آن ها انتظار ندارند که اتریوم تا نوامبر 2020 سقف بیشترین قیمت خود را بشکند.

اگر به 1488 دلار برسد، مارکت کپ اتریوم می تواند به 148 میلیارد دلار برسد. اگر این پیش بینی درست از آب در بیاید، به این معناست که اتریوم 18 ماه دیگر نیاز دارد تا برای یک فاز بزرگ افزایش قیمت آماده شود. این تحلیل با عقل هم جور در می آید چرا که تیم اتریوم در حال ایجاد تغییرات فنی برای بهبود هستند که در ادامه درباره آن ها نیز توضیح می دهیم.

حالا که درباره محبوب ترین پیش بینی ها درباره آینده اتریوم می دانید، در بخش بعدی از این پیش بینی قصد داریم درباره رویداد هایی در دنیای واقعی حرف بزنیم که می تواند روی قیمت اتریوم تاثیر بگذارد.

رویداد های اتریوم در دنیای واقعی

اگر نوشته را کامل و با دقت خوانده باشید، حتما یادتان می آید که در ابتدا گفته شد که بلاک چین اتریوم می تواند تنها 15 تراکنش را در ثانیه انجام دهد. این واقعا مشکل بزرگی برای این پروژه به حساب می آید چرا که باید این رقم تغییر گسترده ای کند تا بتواند پاسخگوی تقاضا های جهانی باشد.

برای مثال، در اواخر سال 2017، یک اپلیکیشن غیر متمرکز (dApp) جدید به نام CryptoKitties آنقدر تعداد تراکنش هایش زیاد بود که نزدیک بود شبکه را از دسترس خارج کند! این فقط یک اپلیکیشن بود اما فکر کنید که چقدر اوضاع بد می شود اگر اپلیکیشن های بیشتری محبوب شوند و به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرند.

در نتیجه، یک تعداد بلاک چین های دارای قرارداد هوشمند وجود دارد که بهتر از اتریوم عمل می کنند. برای مثال نئو می تواند هزاران تراکنش را در یک ثانیه مدیریت کند یا سایر بلاک چین هایی ساخته شده که حتی ادعا می کنند می توانند میلیون ها تراکنش را در یک ثانیه مدیریت کنند.

تیم اتریوم این چالش ها را شناسایی کرده و ایده هایی را در این زمینه پیگیری می کند که هر کدام از آن ها می تواند پاسخ به این که “چرا اتریوم در آینده موفق تر خواهد بود”، پاسخ دهد.

پس در ابتدا با اثبات سهام شروع می کنیم.

اثبات سهام

هر پلتفرم بلاک چینی برای خود یک ساز و کار توافق در نظر می گیرد که مشخص می کند تراکنش ها باید چگونه در شبکه تایید شوند. اتریوم از همان مدلی که بیت کوین استفاده می کند، یعنی اثبات کار تا به حال بهره می برده است.

ساز و کار اثبات کار پازل های واقعا پیچیده ای را می سازد که هیچ انسانی قادر به حل آن نیست، بنابراین آن ها به کامپیوتر برای حل آن نیاز دارند. اگر تجهیزات لازم برای این کار داشته باشید می توانید با اتصال آن به سیستم اتریوم، در حل این پازل کمک کنید و اگر موفق شوید، پاداش دریافت می کنید که به کل این فرآیند استخراج می گویند.

اما اثبات کار انرژی زیادی مصرف می کند؛ علاوه بر این چون با افزایش کاربرانی که شروع به استخراج می کنند، این پازل سخت تر و سخت تر می شود، نیاز به تجهیزات بسیار گرانی برای افزایش شانس خود در بدست آوردن پاداش استخراج خواهید داشت.

به این دلیل است که اتریوم می خواهد ساز و کار توافق خود را به اثبات سهام تغییر دهد. این مدل با اثبات کار فرق می کند و افراد دیگر هم می توانند در استخراج سهیم شوند و برق زیادی هم مصرف نمی شود.

با استفاده از این ساز و کار، شانس شما برای برنده شدن پاداش استخراج بر اساس میزان “سهامی” است که دارید؛ یعنی تعداد کوین های اتریومی که در اختیار دارید.

تئوری پشت این ساز و کار این است که هر چه تعداد کوین هایی که در اختیار دارید بیشتر باشد، انگیزه شما برای این که از امن بودن بلاک چین اطمینان حاصل کنید، بیشتر می شود.

این از اثبات سهام، اما رویداد دیگری که فکر می کنیم روی قیمت اتریوم در آینده تاثیر می گذارد، بیشتر شدن تعداد تراکنش هایی است که شبکه می تواند در یک زمان مشخص انجام دهد، می باشد.

شاردینگ

Sharding یک پروتکل است که توسعه دهندگان در حال کار روی ان هستند تا روشی که تراکنش ها تایید می شود را تغییر دهند. طبق مدل فعلی، هر “گره” که بلاک چین را پشتیبانی می کند می بایست هر تراکنشی که ثبت می شود را تایید کند.

نکته : گره واژه ای است که برای معرفی یک دستگاه که متصل به شبکه است تا به تایید تراکنش ها کمک کند، مورد استفاده قرار می گیرد. هر چه تعداد گره ها بیشتر شود، شبکه ایمن تر است.

به هر حال، برای مثال، بیاید فرض کنیم که 100 تراکنش به سیستم اتریوم ارسال شده است که به این معناست که می بایست همه آن ها پیش از این که به عنوان تراکنش معتبر طلقی شوند، در بلاک چین مورد تایید قرار بگیرند. یعنی تمام گره های متصل به شبکه می بایست هر کدام تمام این 100 تراکنش را به صورت فردی تایید کنند که کار بهینه ای نیست.

شاردینگ کار را به شیوه متفاوتی انجام می دهد. در این روش گره ها در گروه ها قرار می گیرند. هر گروه از گره ها یک shard نام دارد که گروه های مختلف بر روی بخش های مختلفی از یک تراکنش کار می کنند. در نهایت، تراکنش ها به شیوه بهتری تایید می شوند و به شبکه این امکان را می دهد تا تعداد تراکنش هایی که در واحد زمان پردازش می شود را بیشتر کند.

پلاسما

پروتکل پلاسما در رابطه با داده های غیر ضروری کار می کند و هدف آن این است که آن داده ها را از بلاک چین اصلی حذف کند تا فضای بی فایده ای که اشغال شده آزاد شود. برای مثال، هنگامی که شخصی یک قرارداد هوشمند می سازد، به صورت خودکار به بلاک چین اصلی اتریوم ارسال می شود. حتی اگر آن قرارداد برای مدتی طولانی کامل نشود (یا حتی اصلا امکان پذیر نباشد) باز هم به بلاک چین ارسال می شود.

چنین اتفاقی، مشکلات زیادی را ایجاد می کند چرا که گره ها همچنان باید تراکنش ها را تایید کنند یعنی شبکه را کند می کند. راهکار پلاسما این است که لایه ای جداگانه علاوه بر بلاک چین اصلی ساخته شود که برای قرارداد های هوشمند تکمیل نشده مورد استفاده قرار بگیرد.

به محض این که قرارداد هوشمندی به جریان بیافتد، می شود آن را به بلاک چین اصلی ارسال کرد. ویتالیک بوترین گفته که می خواهد هر دو راهکار پلاسما و شاردینگ را نصب کند که یعنی اگر موفق باشد، بلاک چین اتریوم می تواند بزودی هزاران و شاید میلیون ها تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد.

اگر چنین اتفاقی بیافتد، شانس این که در آینده نزدیک اتریوم اوج بگیرد زیاد خواهد بود چرا که بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که همین مشکلات جلوی رشد اتریوم را گرفته اند.

اما، مهم است که به یاد داشته باشید تمام سه راهکاری که اشاره کردیم هنوز در روز های اولیه خود هستند و هیچ کس نمی داند که چه زمانی واقعا آماده به کار خواهند شد. بهترین کار این است که به طور مداوم خبر ها را پیگیری کنید.

نتیجه گیری

حالا که به پایان پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2020 رسیدیم و شما هم از ابتدا تا انتهای آن را خواندید، احتمالا حالا باید بدانید که این پروژه و برنامه اش برای آینده چیست.

در این نوشته سعی کردیم محبوب ترین پیش بینی های اتریوم را گردآوری کنیم که برخی از آن ها مثبت و برخی هم منفی بودند. بنابراین پیشنهاد می کنیم تصمیم خود را با این سوال که پروژه اتریوم در دو سال آینده در کجا قرار خواهد داشت، بگیرید.

همچنین یک سری بهبود های فنی که در آینده نزدیک می تواند روی قیمت تاثیر بگذارد را توضیح دادیم. اگر این بهبود ها با موفقیت انجام شوند، می تواند دلایل خوبی برای توضیح دلیل رشد اتریوم در آینده باشند.

دیدگاه شما چیست؟ می توانید میزان مفید بودن این پیش بینی را در ادامه مشخص کنید، امتیاز بدهید یا حتی دست به کار شوید و دیدگاه خود را در ادامه همین نوشته منتشر کنید!

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سعید زینالی
سعید زینالی
4 سال قبل

با سلام
این اعداد و ارقام ذکر شده در مقاله صحیح هستند و در مورد اتریوم می باشند؟ چون الان قیمت اتریوم حدود 140 دلار است و مقادیر بیان شده تفاوت فاحشی با این نرخ دارند. مثلا تحلیل لانگ فورکست نوشته با آینده اتریوم خوش بین نیست ولی در حدول نمایش داده شده قیمت اتریوم در 2020 را از 700 تا 500 دلار پیش بینی کرده که با نرخ فعلی 3 تا 5 برابر رشد نشان می دهد.

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  سعید زینالی
4 سال قبل

درود، با سپاس از توجه شما، پیش بینی وبسایت لانگ فورکست بروزرسانی شد. بله در اعلام ارقام ارائه شده از سوی وبسایت های مرجع اشتباهی صورت نگرفته

سعید زینالی
سعید زینالی
پاسخ به  آرتین محسنی
4 سال قبل

متشکرم از توجه شما و اصلاح ارقام

علیرضا
علیرضا
پاسخ به  سعید زینالی
4 سال قبل

سلام خسته نباشید.
دوستان من دومیلیون اتریوم خریدم. الان پولم از 138دلار ب 168دلار رسیده. بنظر شما میتونم تا اخر سال 99پول درست و حسابی برداشت بزنم؟