ویوز (Waves) چیست

ویوز (Waves) چیست و چگونه کار می کند؟

ویوز (Waves) یک پلتفرم بلاک چین متن باز و توسعه یافته است که توسط Waves Platform AG اداره می شود. این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا توکن های رمزنگاری شده خود را ایجاد کنند. در حالی که ارزهای رمزپایه محبوب مانند Bitcoin و Ethereum می توانند در مبادلات خارجی مورد استفاده قرار گیرند، Ethereum به کاربران خود اجازه می دهد تا با استفاده از قرارداد های هوشمند، توکن های جدیدی را روی پلتفرم آن ایجاد کنند. Waves شامل این قابلیت ها در نرم افزار اصلی و کیف پول خود می باشد. کاربران می توانند توکن های بلاک چین را بر پایه یک سیستم همتا به همتا ایجاد، منتقل و تبدیل نمایند. این امر با پرداخت کارمزد معاملات به واحد ارز محلی ویوز، WAVES، امکان پذیر است.

این پلتفرم دارای یک عرضه ثابت 100 میلیون WAVES است و از الگوریتم توافق شبکه بر اساس Bitcoin-NG استفاده می کند که توسط الگوریتم اثبات سهام به نام Waves-NG بروزرسانی شده است. ویوز از درگاه های مورد اعتماد استفاده می کند تا توکن های ایجاد شده توسط کاربران را با استفاده از پول فیات و ارزهای دیجیتالی دیگر پشتیبانی نماید.

Waves در سال 2016 توسط Sasha Ivanov، یک فیزیکدان روسی، ایجاد شد که بودجه تحقیق و توسعه آن توسط سرمایه گذاری جمعی در ماه های آوریل و می 2016 تأمین شد. جامعه و توسعه دهندگان ویوز بین المللی هستند و طیف گسترده ای از ابتکاراتی که بر روی این پلتفرم ساخته شده، در نقاط مختلف جهان قرار دارد.

در حال حاضر قیمت WAVES در بازار ارزهای رمزپایه 6.15 دلار است و بر اساس حجم معاملات با 615 میلیون دلار در جایگاه چهل و سوم در میان ارزهای رمزنگاری شده قرار دارد.

تاریخچه پیدایش ویوز (Waves)

Sasha Ivanov؛ خالق پلتفرم ویوز
Sasha Ivanov؛ خالق پلتفرم ویوز

آغاز

ویوز در اوایل سال 2016 توسط الکساندر ایوانوف پیشنهاد شد که قبلا مبادلات فوری ارزهای رمزپایه، Coinomat، را تأسیس کرده بود و با پلتفرم رمزنگاری شده ان اکس تی (Nxt) همکاری داشت. ویوز برای رفع تعدادی از مشکلات بلاک چین از جمله سرعت، مقیاس پذیری و تجربه کاربران ایجاد شد. این ایده از طریق سرمایه گذاری جمعی که معادل 16 میلیون دلار بود، تأمین مالی شد. در آن زمان، Waves دومین پروژه بزرگ و موفق بلاک چین از طریق سرمایه گذاری جمعی بود که موفق به جمع آوری تقریبا 30,000 بیت کوین شد.

راه اندازی

Waves به طور رسمی به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز با انتشار گره های کامل در نوامبر 2016 راه اندازی شد. این راه اندازی همچنین شامل عرضه امکاناتی جهت ایجاد توکن ها و مجوز برای توسعه دهندگان جهت ساخت برنامه های کاربردی مبتنی بر Blockchain بود.

نقطه عطف

Waves درگاه بیت کوین خود را در مارس 2017 راه اندازی کرد که به کاربران اجازه می داد تا توکن های بیت کوین (wBTC) را در شبکه Waves نگهداری نموده و انتقال دهند. تبادل غیر متمرکز (DEX) در آوریل 2017 آغاز شد. یک درگاه یورو در ماه مه 2017 و یک درگاه دلار در ماه ژوئن 2017 معرفی شد. درگاه پرداخت بین المللی اتریوم نیز در ماه ژوئن 2017 همراه با پشتیبانی از Litecoin و Zcash در ماه اکتبر افزوده شد. در تاریخ 10 می 2017، هر توکن WAVES برابر با یک دلار بود و چند هفته بعد به 6 دلار رسید.

استخراج ویوز (Waves) چگونه انجام می شود؟

استخراج ویوز (Waves)

Blockchain پلتفرم ویوز توسط استخراج کنندگان نگهداری و تأیید می شود. با این حال از آنجا که Waves یک سیستم اثبات سهام (Proof-of-Stake) است، گره های کامل در شبکه منابع را به شیوۀ استخراج کنندگان بیت کوین اختصاص نمی دهند. در شبکه بیت کوین استخراج کنندگان با استفاده از الگوریتم SHA-256 به تولید هش ها برای برنده شدن در حق ایجاد بلوک بعدی می پردازند.

Waves دارای یک سیستم تورم کمتر است و استخراج کنندگان تنها کارمزد هایی را که کاربران از طریق تراکنش ها به شبکه ارائه می دهند، دریافت می کنند و نه پاداش ایجاد بلوک ها را. استخراج کنندگان همچنین می توانند تصمیم بگیرند که کارمزد معاملات را در چه واحد پولی دریافت کنند، اما WAVES پول پیش فرض برای همه کارمزدها است. “استخراج توکن” در ویوز به این معنی است که شرکت ها می توانند برنامه های کاربردی بلاک چین را ایجاد کنند که برای پرداخت کارمزد معاملات نیازی به پول جداگانه ای نباشد، بلکه باید با استفاده از توکن خود آنها را پرداخت کنند.

استخراج کنندگان به حداقل 1000 WAVES جهت واجد شرایط بودن به عنوان یک گره کامل و مجوز اضافه کردن بلوک های جدید معاملات در Blockchain، نیاز دارند. هر چه مقدار WAVES که توسط یک گره نگهداری می شود بیشتر باشد، احتمال استخراج بلوک بعدی بیشتر است.

مقایسه ویوز (Waves) و اتریوم (Ethereum)

مقایسه ویوز (Waves) و اتریوم (Ethereum)

مکانیسم توافق گروهی اثبات سهام (Proof-Of-Stake) چیست؟

مکانیسم توافق گروهی (POS (Proof-Of-Stack چگونه عمل می کند؟

بیت کوین از قدرت هش کردن و الگوریتم POW جهت اثبات تأیید معاملات خود استفاده می کند؛ در حالی که Waves با میزان سهامی که کاربران مالک آن هستند، کار می کند. ایجادکنندگان بلوک ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند و دارایی بیشتر آنها باعث افزایش احتمال اضافه کردن یک بلوک به زنجیره می شود.

در حالی که در مورد بیت کوین هزینه سرمایه گذاری در استخراج به عنوان انگیزه ای برای حمله نکردن به شبکه محسوب می شود؛ هر کسی به دنبال حمله به شبکه ویوز باشد در فرآیندی باید ارزش دارایی های خود را لزوماً کاهش دهد. این امر به طور موثّر بیش از 50 درصد از مشکلات امنیتی و حمله به شبکه پرداخت را کاهش می دهد.

الگوریتم Proof-of-Stake نیاز به محاسبات و انرژی کم دارد و می تواند بر روی گوشی های هوشمند و دستگاه های کوچک مانند Raspberry Pi اجرا شود.

معماری شبکه ویوز (Waves) به چه صورت است؟

معماری شبکه ویوز (Waves)

پلتفرم Waves با استفاده از زبان برنامه نویسی Scala کدنویسی شده است. از ویژگی های معماری شبکه ویوز می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • توکن های WAVES

توکن WAVES به عنوان سوخت برای تمام عملیات ها در شبکه ویوز و همچنین به عنوان یک مکانیزم پیشگیری از هرزنامه عمل می کند. کارمزد معاملات برای انتقال پول در شبکه 0.001 WAVES است، در حالی که کارمزد ایجاد یک توکن جدید در شبکه 1 WAVES در نظر گرفته شده است.

  • MRT و WCT

امکانات توکن های Waves، یک اکوسیستم را فعال نموده که فعالیت های مفید و مشارکت را تشویق می کند.

(Token Mountaineering Reward (MRT با ایجاد هر بلوک جدید توزیع می شود و به عنوان یک پاداش اضافی برای استخراج کنندگان در نظر گرفته شده است. MRT توسط کسب و کار و دیگر طرح ها در اکوسیستم Waves ارزش داده می شود. سازمان ها می خواهند انگیزه استخراج کنندگان را برای پذیرفتن توکن های خود به عنوان کارمزد معاملات و پاداش گره ها افزایش دهند. علاوه بر این، MRT به عنوان یک توکن برای رأی دادن در پارامترهای کلیدی شبکه خدمت خواهد کرد.
(Token Waves Community (WCT به صورت ماهانه بین صاحبان WAVES، به ترتیب تراز مالی متوسط ​​آنها در طی ماه گذشته، توزیع می شود. یکی از اهداف اصلی آن، تشویق طولانی مدت نگهداری از WAVES است.

  • الگوریتم Waves-NG

الگوریتم توافق بلاک چین ویوز، Waves-NG است که بر اساس مدل Bitcoin-NG عمل می کند. Bitcoin-NG جهت افزایش سرعت پردازش تراکنش ها در بلاک چین بیت کوین طراحی شده است. اگر اندازه بلوک ها دو برابر شود، سیستم می تواند در بهترین حالت از 3 تراکنش در ثانیه به 6 تراکنش در ثانیه سرعت پردازش خود را افزایش دهد. این سرعت به مراتب از پردازش 30,000 تراکنش در ثانیه که توسط موسسات مالی همچون VISA انجام می شود، فاصله دارد.

این محدودیت های اساسی برای Ethereum، Litecoin، Dogecoin و تمامی ارزهای دیگری که بر اساس پروتکل بیت کوین عمل می کنند، اعمال می شود. در بیت کوین، سیستم یک بلوک گذشته نگر را ایجاد می کند که تاریخچه تراکنش ها در 10 دقیقه گذشته را بررسی می کند. اما در Bitcoin-NG، پروتکل یک بلوک آینده نگر را ایجاد می کند؛ هر 10 دقیقه، NG یک رهبر انتخاب می کند که معاملات آینده را بررسی خواهد نمود. اين رويكرد به مدل اثبات سهام Waves تعبیر شده است كه به لحاظ نظري پردازش صدها معامله در ثانيه را میسر می کند.

  • قراردادهای هوشمند

Waves برای ایجاد توکن های سفارشی طراحی شده است، اما ایوانوف اظهار داشت که برخی از انواع قراردادهای هوشمند نیز در این پلتفرم گنجانده خواهد شد. بر اساس آخرین نقشه راه منتشر شده توسط پلتفرم Waves، قراردادهای هوشمند (غیر تورینگ) قرار است در سال 2018 به نرم افزارهای گره کامل افزوده شود و قرارداد هوشمند کامل تورینگ نیز اواخر سال 2018 ارائه می گردد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
محمدرضا
محمدرضا
5 سال قبل

یعنی میشه به جای استفاده از قرارداد هوشمند اتریوم ERC20 برای ایجاد توکن از این سیستم استفاده کرد؟

سهراب تقی زاده
سهراب تقی زاده
پاسخ به  محمدرضا
5 سال قبل

بله دوست عزیز

محمدرضا
محمدرضا
پاسخ به  سهراب تقی زاده
5 سال قبل

برای خرید ویوز از کجا باید اقدام کرد؟

سهراب تقی زاده
سهراب تقی زاده
پاسخ به  محمدرضا
5 سال قبل

شما کاربر گرامی میتونید به پنل کاربری خودتون در Pay98 مراجعه و از بخش “خرید ارزهای رمزپایه” => “خرید سایر ارزها” اقدام به خرید ویوز یا هر ارز دیجیتال دیگری بفرمایید. پیش از ثبت سفارش با پشتیبانی هماهنگ بفرمایید لطفاً