مونرو (Monero) چیست

مونرو (Monero) چیست و چگونه کار می کند؟

مونرو (با نماد اختصاری XMR) یک ارز رمزنگاری شده و متن باز است که در آوریل 2014 ایجاد شده و بر حفظ حریم خصوصی، تمرکززدایی و مقیاس پذیری متمرکز است. Monero از یک دفتر کل توزیع شده عمومی برای ثبت معاملات استفاده می کند در حالی که توکن های جدید از طریق فرآیند استخراج ایجاد می شوند. بر اساس حجم معاملات، مونرو با 5.8 میلیارد دلار در جایگاه چهاردهم در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد.

تاریخچه پیدایش مونرو (Monero)

تاریخچه پیدایش مونرو

پروتکل CryptoNote که مونرو بر پایه آن است، توسط فردی با نام مستعار Nicolas van Saberhagen در اکتبر 2013 راه اندازی شد. CryptoNote دارای تفاوت‌های الگوریتمی قابل توجهی در ارتباط با مسدود کردن زنجیره بلوکی (Blockchain) است. بر خلاف بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده که مشتقات Bitcoin هستند، Monero بر اساس الگوریتم هش اثبات کار CryptoNight عمل می کند که شاخه ای از پروتکل CryptoNote است.

ایده خلق این ارز دیجیتالی توسط یک کاربر انجمن Bitcointalk با نام کاربری “thankful_for_today” مطرح شد. در ابتدا تحت عنوان BitMonero شناخته می شد که ترکیبی از Bit (مانند بیت کوین) و Monero (به معنای “سکه” در زبان اسپرانتو) است. پنج روز بعد طرفداران این ارز دیجیتال تصمیم گرفتند نام کوتاه شده مونرو را برای آن انتخاب کنند.

مونرو طی سال 2016، رشد سریعی را در بازار سرمایه و حجم معاملات تجربه کرد. بخشی از این رشد به دلیل پذیرفتن این ارز توسط سایت AlphaBay، فروشگاه بزرگ فضای Darknet، بود که در ماه ژوئیه 2017 با فشارهای بسیار تعطیل شد.

در تاریخ 10 ژانویه 2017، حفظ حریم خصوصی معاملات Monero با 1) به کارگیری تراشه های محرمانه الگوریتم گریگوری ماکسول، 2)مخفی کردن مقادیر معاملات و 3) ایجاد نسخه بهبود یافته Ring Signatures، تقویت شد.

امنیت شبکه مونرو (Monero) در چه سطحی است؟

بر خلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال، مونرو با استفاده از تکنولوژی خاصی به نام “Ring Signatures” کلید عمومی کاربران را دائماً به منظور از بین بردن امکان شناسایی یک کاربر خاص تغییر می دهد. مفهوم Ring Signature ابتدا توسط دانشگاه MIT و موسسه Weizmann در سال 2001 در مقاله ای به چاپ رسید.

محافظت از حریم خصوصی در Monero از سه راه صورت می گیرد. Ring signatures این قابلیت را دارد که فرستنده در میان سایر خروجی های تراکنش پنهان شود، آدرس دریافت کننده تراکنش مخفی بماند و RingCT نیز مقدار معامله را مخفی می کند. در نتیجه Monero ویژگی blockchain مبهم را دارد، تفاوتی آشکار با بلوک های بیت کوین که قابل ردیابی هستند. به این ترتیب، مونرو “انتخابی شفاف با حفظ کامل حریم خصوصی” محسوب می شود.

نمایش گرافیکی از عملکرد ردیابی Ring Signature
نمایش گرافیکی از عملکرد Ring Signature

Monero دارای دو مجموعه کلید است، کلید مشاهده (view key) و کلید خرج کردن (spend key) . بدون داشتن spend key، مشاهده دقیق میزان موجودی کیف پول شما غیر ممکن است. در کنار ویژگی های دیگر، حفظ حریم خصوصی شبکه مونرو اساساً با ایده تراکنش های ناشناس، بدون هیچ گونه تعهدی برای همکاری با اشخاص ثالث، ارائه می شود.

مونرو بر اساس یک رمزنگاری پیچیده ایجاد شده و در مفهوم خود دارای عوامل مبهم بسیاری است که دشوار بودن تشخیص معامله گران از جمله این موارد است.

فرآیند استخراج مونرو (Monero) چگونه است؟

فرآیند استخراج مونرو چگونه است؟

Monero برای کاربران خود جهت استخراج هر دو سخت افزار CPU و GPU را بر اساس شرایط تعیین شده فراهم می کند. در حال حاضر ASIC برای استخراج مونرو وجود ندارد، به این معنی که هر کس با رایانه شخصی خود می تواند آن را استخراج کند.

CryptoNight الگوریتم هش کردن مورد استفاده در شبکه مونرو، مسئول متعادل نگه داشتن میزان استخراج است. توجه داشته باشید که راه درست استخراج این ارز دیجیتال تنها از طریق استخر استخراج (Mining Pool) مونرو است؛ زیرا استخراج آن هرگز به تنهایی صرفه اقتصادی ندارد.

اولین چیزی که باید در مورد آن فکر کنید این است که آیا قصد دارید انفرادی به استخراج مونرو بپردازید یا ترجیح می دهید به یک استخر استخراج ملحق شوید؟

استخراج در استخرها معمولا با هزینه هایی همراه است، اما مزایای بسیاری نیز دارد. کاربرانی که قدرت محاسباتی کافی ندارند ممکن است جهت گرفتن پاداش حل مساله زمان طولانی را صرف نمایند؛ برخلاف یک استخر استخراج که کاربران آن تلاش خود را به منظور کاهش واریانس و جریان مداوم درآمد با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

تبادل پذیری و پذیرش مونرو (Monero) در بازار سرمایه

وضعیت پذیرش مونرو در بازار سرمایه

با وجود ارائه سطح بالایی از امنیت، Monero قابلیت تبادل پذیری را نیز ارائه می دهد: به معنی این که هر یک از واحد های ارز را می توان جایگزین دیگری نمود. تفسیر دیگر این قابلیت این است که هر سکه نسبت به دیگری ارزش برابر دارد.

از آنجا که تاریخ معاملات بیت کوین در بلاک چین ثبت می شود، سکه هایی که با وقایع خاص مانند سرقت ها مرتبط باشند توسط تاجران و صرافی ها از بین می روند. با توجه به ماهیت غیر قابل کشف مونرو، هیچ دو سکه ای قابل تشخیص نیستند و هر دو در چشم تاجران برابرند. به همین دلیل، مونرو (XMR) از زمان انتشار آن افزایش ارزشی پایدار داشته است. بازارهای تاریک وب از جمله AlphaBay و Oasis به دلیل محبوبیت بالا، این ارز دیجیتال را پذیرفته اند.

در بیانیه رسمی انتشار این ارز دیجیتال آمده است:

به دنبال تقاضای جامعه و با توجه به ویژگی های امنیتی مونرو، ما تصمیم گرفتیم آن را به بازار عرضه کنیم.

نوسانات قیمت مونرو (Monero) در گذر زمان

قیمت مونرو به دفعات متعدد نوسانات قابل توجهی را تجربه کرده است. در ماه می 2017 ارزش آن نزدیک 70 درصد افزایش پیدا کرد و حجم معاملات آن از زمان شروع بیش از 1300 درصد رشد داشت. از ابتدا تاکنون، مونرو بین 0.25 دلار (در ژانویه 2015) و حدوداً 332 دلار (در ژانویه 2018) نوسان داشته است. در زمان نگارش این مقاله حجم معاملات مونرو حدوداً 5.8 میلیارد دلار است.

برخی از ناظران بازار ممکن است بی ثباتی قیمت مونرو را دلیلی بر نامعتبر بودن این ارز دیجیتال تلقی کنند، در حالی که این نوسانات شدید فرصت را برای معامله گران فراهم می کند. همچنین آنها ممکن است از مونرو به عنوان محافظی برای سایر ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند.

با نیم نگاهی به آینده، قیمت مونرو تابع عرضه و تقاضا خواهد بود. به اندازه کافی جالب توجه بودن Monero، می تواند عدم اطمینان نسبت به این ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاران قانع کننده نماید. همچنین به آنها امکان می دهد تا روی ارزش ذاتی این ارز دیجیتال برای ایجاد بازدهی قوی در آینده سرمایه گذاری کنند.

نمودار قیمت Monero؛ از ابتدا تا کنون
نمودار قیمت Monero؛ از ابتدا تا کنون

معرفی کیف پول های معتبر مونرو (Monero)

دیر یا زود با افزایش قیمت مونرو، بسیاری از مردم به دنبال راهی برای نگهداری توکن های XMR خود در فضایی امن هستند. مونرو با وجود محبوبیت در بین ارزهای دیجیتال، توسط دو کیف پول سخت افزاری بزرگ TREZOR و Ledger Nano S پشتیبانی نمی شود.

لجر ادعا می کند که پشتیبانی از مونرو در اهداف این شرکت قرار دارد، اگرچه در حال حاضر در دستگاه های فعلی Ledger پشتیبانی نمی شود. TREZOR نیز از مونرو پشتیبانی نمی کند اما ممکن است در نسخه TREZOR 2 که به زودی عرضه خواهد شد این قابلیت موجود باشد.

شما برای ذخیره XMR های خود می توانید از کیف پول هایی که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت، استفاده کنید:

1)کیف پول MyMonero (نسخه وب)

نمایی گرافیکی از کیف پول MyMonero

MyMonero تنها کیف پول در فضای وب برای مونرو است. این کیف پول توسط Riccardo Spagni، یکی از توسعه دهندگان مونرو، پشتیبانی و اداره می شود. MyMonero تنها کلیدهای کیف پول شما را رمزگذاری می کند و داده ها را در سرورهای خود ذخیره می کند؛ به این معنی که نمی تواند به وجوه شما دسترسی داشته باشد.

2)کیف پول Monero (نسخه دسکتاپ)

نمایی از کیف پول Monero

بهترین و تنها کیف پول مونرو که یک گره (node) کامل درشبکه Monero است. کیف پول Monero با رابط گرافیکی جذاب دارایی های شما را ذخیره می کند و همان چیزی است که شما برای کنترل میزان دارایی، ارسال و دریافت مونرو به آن احتیاج دارید.

دانلود کیف پول Monero

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
13 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
عادل تقی زاده
عادل تقی زاده
5 سال قبل

و مقدار 0.009000000000 Monero چقدر به تومن میشه؟

عادل تقی زاده
عادل تقی زاده
5 سال قبل

کدوم یکی از ارز های دیجیتالی ، قابلیت زیر مجموعه گیری داره؟

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  عادل تقی زاده
5 سال قبل

تا جایی که من میدونم فقط پرفکت مانی به صورت ذاتی قابلیت زیر مجموعه گیری داره. اگر منظورتون برنامه هایی مثل کریپتو تب هست، اون ها مربوط به بیت کوین نیست بلکه یک شخصی همچین سرویسی رو راه انداخته.

عادل تقی زاده
عادل تقی زاده
5 سال قبل

با سلام و احترام
جسارتا ، در Monero هم میشه زیر مجموعه گیری کرد؟
اگه میشه ، امکانش هست راهنمایی نمایید

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  عادل تقی زاده
5 سال قبل

درود، خیر.

عادل تقی زاده
عادل تقی زاده
5 سال قبل

با سلام و احترام
جسارتا نحوه انتقال Monero به کیف پول Monero (نسخه دسکتاپ) را لطف میکنید ، بفرمایید.
و مقدار Monero چقدر باید باشه تا بتونیم بفروش برسونیم؟
ممنون میشم توضیح بفرمایید
با تشکر

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  عادل تقی زاده
5 سال قبل

درود، مطلب آموزش ساخت کیف پول مونرو رو بخونید.

سیامک
سیامک
6 سال قبل

سلام و خسته نباشید، میخواستم بدونم شما در زمینه خرید و فروش مونرو هم فعالیت دارید؟ به نظر من xmr ارز آینده داری هست برای همین میخوام مقداری روش سرمایه گذاری کنم

سهراب تقی زاده
سهراب تقی زاده
پاسخ به  سیامک
6 سال قبل

با سلام، بله دوست عزیز. ابتدا در Pay98 ثبت نام کنید و سپس به پنل کاربری بخش “خرید ارزهای رمزپایه” مراجعه کنید.

Mr.arzbaz
Mr.arzbaz
6 سال قبل

من یک سوم بیت کوین دارم. میخوام بفروشم. سایت ایرانی که پول به تومن بهم بده لطفا معرفی کنید

سهراب
سهراب
پاسخ به  Mr.arzbaz
6 سال قبل

شما می تونید از طریق سایت معتبر Pay98 اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی کنید: خرید و فروش بیت کوین

رضا
رضا
پاسخ به  سهراب
4 سال قبل

سلام و عرض ادب
ممنون میشم جواب سوال های که در رابطه با استخراج این ارز دارم رو جواب بدید
۱) با چه دستگاهی میشه برداشت کرد ؟ فقط کامپیوتر یا ماینر هم وجود داره ؟
۲) برای محاسبه مقدار استخراج این ارز توسط دستگاه چه معیار های اهمیت دارن؟
سپاسگزارم

محمد از مشهد
محمد از مشهد
پاسخ به  Mr.arzbaz
2 سال قبل

سلام دوست عزیز شما میتوانید از طریق صرافی های ایرانی بیت کوین خودتان را نقد کنید البته باید اول عضو بشوید و کارت پول شما مورد تایید آن صرافی باشد