تفاوت قیمت بیت کوین در صرافی ها

چرا قیمت بیت کوین در صرافی ها متفاوت است؟

اگر در دنیای کریپتوکارنسی فعال باشید، برای انجام یک ترید موفق و اطلاع از وضعیت بازار، قیمت ارز های دیجیتال را حتما به طور روزانه بررسی می کنید. با بررسی قیمت در صرافی ها متفاوتی مانند بایینس، کوین تلگراف و … متوجه می شوید بیت کوین و سایر رمز ارزها قیمت های متفاوتی در صرافی های متفاوت دارند. با توجه به اینکه انتظار می رود بیت کوین نیز مانند دلار قیمتی ثابت داشته باشد، این سوال به وجود می آید که چرا قیمت بیت کوین متفاوت است؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم.

توضیح اصلی در مورد اختلاف قیمت بیت کوین در سایت های مبادلاتی مختلف، این واقعیت است که به عنوان یک ارز دیجیتال غیر متمرکز، هیچ قیمت استاندارد یا جهانی برای بیت کوین در هیچ دوره زمانی وجود ندارد. بیت کوین به دلار و یا هیچ ارز فیات دیگری متصل نیست. هیچ کشور یا صرافی خاصی پشتوانه آن نیست. مانند سایر کالا ها بیت کوین نیز در زمان های مختلف میزان عرضه و تقاضای متفاوتی دارد. در نتیجه قیمت بیت کوین در همه جا یکسان نیست.

تبدیل بیت کوین به دلار

با توجه به اینکه هیچ استاندارد جهانی برای قیمت بیت کوین وجود ندارد، چگونه تریدر ها و سرمایه گذاران می توانند مطمئن باشند که قیمت رمز ارز در صرافی ها دقیق است؟ پاسخ واضح است! هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت ها دقیق باشند. دلیل این امر آن است که اغلب سیستم های اعلام قیمت بیت کوین، یک برآورد متوسط با قیمت اخیری که بیت کوین خرید و فروش شده بر اساس تاریخ معامله های صرافی های برجسته انجام می دهند. به عنوان مثال گوگل قیمت اعلام شده خود را از API سایت کوین بیس می گیرد و به همین دلیل قیمت بیت کوین را بر اساس دلار آمریکا اعلام می کند.

یکی از صفحاتی که قیمت بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال را به طور دقیق و لحظه ای اعمال می کند، صفحه اعلام قیمت ارز دیجیتال پی98 است. علاوه بر اینکه قیمت رمز ارز ها، شما می توانید به یک کلیک بیت کوین بخرید. علاوه بر آنکه تغییرات بیست و چهار ساعت گذشته و حجم معاملات نیز به شما نشان داده می شود.

از دیگر عوامل قیمت نایکسان بیت کوین، عدم ارتباط بین صرافی ها علت دیگر متفاوت بودن قیمت بیت کوین است. هر صرافی با توجه به میزان خرید و فروش خود در صرافی، حجم معاملات و عرضه و تقاضا قیمت را برای کاربرانش مشخص می کند. این بدان معنی است که هر چه یک صرافی بزرگتر باشد و کاربران بیشتری در آن خرید و فروش کنند، قیمت های واقع بینانه تری را مشاهده خواهیم کرد.

علاوه بر موضوع عدم وجود دقت در مساله تعیین قیمت بیت کوین، زمانی که سرمایه گذاران هزینه یک بیت کوین را تخمین می زنند باید به یاد داشته باشند که احتمالا قیمت واقعی خرید آن سکه در بورس بالاتر خواهد بود. دلیل این امر آن است که بیشتر صرافی ها به نوعی به هزینه انجام تراکنش ها یا همان کارمزد نیاز دارند و آنرا از مشتری دریافت خواهند کرد. البته این کارمزد با توجه به قیمت بیت کوین بسیار ناچیز است علاوه بر اینکه می بینیم در این روزها قیمت بیت کوین روند صعودی میگیرد و این کارمزد بسیار کمتر به چشم می آید.

هیچ قیمت “منصفانه” یا پایداری برای بیت کوین یا هر سکه دیگری وجود ندارد و قیمت بیت کوین هر لحظه توسط بازار تعیین می شود. علاوه بر اینکه هیچ کس دقیقا نمی تواند بیت کوین را ارزش گذاری کند و فقط میزان علاقه مردم به خرید و فروش است که قیمت بیت کوین را تعیین می کند. و این موضوع یکی از مهم ترین ویژگی های بیت کوین است.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments