زی کش (Zcash) چیست و چگونه کار می کند؟

زی کش (Zcash) چیست و چگونه کار می کند؟

زی کش (Zcash) یک ارز رمزنگاری شده با نماد اختصاری ZEC است. هدف آن استفاده از رمزنگاری جهت افزایش حفظ حریم خصوصی کاربران در مقایسه با سایر ارزهای دیگر مانند Bitcoin است. پروتکل Zerocoin بهبود یافت و تبدیل به سیستم Zerocash شد که در نهایت منجر به توسعه ارز Zcash در سال 2016 گردید.

تاریخ عرضه Zcash در 28 اکتبر 2016 و کل میزان عرضه آن مانند بیت کوین، 21 میلیون سکه خواهد بود که در طول 131 سال منتشر می شود؛ امّا به جای داشتن بلوک 10 دقیقه ای، زی کش دارای یک بلوک 2.5 دقیقه ای با چهار برابر پاداش بیشتر است که هر 4 سال به نصف کاهش می یابد. در چهار سال اول، 20 درصد از سکه هایی که در این دوره 4 ساله ایجاد شده به “پاداش بنیانگذاران” اختصاص داده می شود که بین سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و بنیاد غیر انتفاعی توزیع می شود.

توسعه و بهبود پروتکل پرداخت و پیاده سازی آن توسط شرکت Zerocoin Electric Coin، که به عنوان شرکت Zcash نامیده می شود، هدایت می شود. موسّس و مدیر عامل شرکت Zooko Wilcox-O’Hearn است. گروه مؤسس آن شامل Matthew D. Green، استاد رمزنگاری دانشگاه جان هاپکینز، و Roger Ver یکی از سرمایه گذاران اولیه شرکت Zcash است.

Zooko Wilcox؛ خالق ارز رمزنگاری شده زی کش(Zcash)
خالق ارز رمزنگاری شده Zcash

تاریخچه پیدایش زی کش (Zcash)

Zcash نتیجه تلاش مستمر توسعه دهندگان برای ایجاد پروتکل های رمزنگاری است که باعث حفظ حریم خصوصی بیشتر می شود. مدیر عامل شرکت زی کش، پروتکل Zerocoin را بین سال های 2013 تا 2014 ایجاد کرد. زی کش بحث های زیادی در مورد نحوه توزیع ارزهای رمزنگاری شده بوجود آورد. این سازمان به عنوان یک جامعه متن باز در دسترس نیست؛ بلکه به عنوان یک شرکت ثبت شده است. این اولین تفاوت عمده آن با Bitcoin و دیگر ارزهای رمزنگاری شده مانند Ethereum است.

توسعه دهندگان پروژه Zerocoin را جهت رسیدگی به محدودیت های امنیتی بیت کوین شروع کردند. پروتکلی که ایجاد شد، کاربران را قادر به تبدیل بیت کوین به زی کش (Zcash) می کند که با پنهان کردن مبدأ پرداخت، سطح بالایی از ناشناس بودن را فراهم می کند. اخیراً، توسعه دهندگان ذکر شده با رمزنگارانی از دانشگاه MIT، دانشگاه تل آویو و The Technion (موسسه فناوری اسرائیل) جهت ایجاد Zerocash- یک پروتکل بهبود یافته که حریم خصوصی بیشتری ارائه می دهد- همکاری نموده اند.

سرمایه گذاران در حال حاضر مالک 16.4٪ از سهام شرکت Zcash هستند. طبق گفته Zcash، پاداش بنیانگذاران آن 10٪ کل میزان عرضه است در حالیکه 90٪ از آن به استخراج کنندگان منتقل می شود. تقریبا 131،250 سکه Zcash در میان سرمایه گذاران با قیمت 15.24 دلار به ازای هر سکه توزیع شد.

امنیت پرداخت در سیستم زی کش (Zcash)

پرداخت های Zcash در یک بلاک چین عمومی منتشر می شوند؛ اما کاربران قادر به استفاده از یک ویژگی امنیتی اختیاری برای پنهان کردن آدرس فرستنده، گیرنده و میزان ارزش معاملات می باشند.

Zcash دارای دو نوع آدرس است: 1) Z-addr : یک آدرس کاملاً خصوصی که با استفاده از سیستم اثبات دانایی صفر برای محافظت از تراکنش طراحی شده است، 2) T-addr : که همه پارامترهای تراکنش در آن مانند آدرس بیت کوین شفاف است. سکه های Zcash در یک استخر شفاف یا یک استخر محافظت شده قرار دارند. در دسامبر 2017 فقط حدود 4 درصد از سکه های Zcash در استخر محافظت شده بودند؛ در آن زمان بیشتر کیف پول های نرم افزاری و همچنین هیچ کیف پولی بر پایه وب از z-addr پشتیبانی نمی کرد.

انواع روش های پرداخت در زی کش (Zcash)

Zcash برای معامله گران خصوصی خود گزینه “افشای انتخابی (selective disclosure)” را نیز قرار داده که اجازه می دهد تا کاربر برای اهداف حسابرسی از آن استفاده نماید. یکی از دلایل وجود چنین قابلیتی آن است که تراکنش های خصوصی را با مقررات ضد پولشویی یا مالیات مطابقت دهند.

استخراج زی کش (Zcash) چگونه انجام می شود؟

استخراج زی کش (Zcash) چگونه انجام می شود؟

ZCash یک ارز رمزنگاری شده ناشناس است که از zk-SNARK استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام اطلاعات مربوط به معاملات کاربران با امنیت بالا رمزگذاری می شود و در عین حال توسط استخراج کنندگان قابل تأیید است. zk-SNARK مخفف عبارت “Zero-Knowledge Concepts Non-Interactive Argument of Knowledge” است و اشاره به یک ساختار اثبات دارد که می توان از بررسی اطلاعات خاصی، مانند یک کلید مخفی (secret key)، وجود دارایی ها را اثبات نمود؛ بدون فاش شدن اطلاعات و هیچ گونه تعامل مستقیم بین اثبات کننده و تأیید کننده.

زی کش از Equihash به عنوان یک الگوریتم هش بهره می برد. این الگوریتم نیاز به RAM بالا جهت رمزگشایی دارد. اگر چه همه به کامپیوتر دسترسی نداشته و زمان کافی نیز جهت استخراج ندارند؛ اما هیچ نرم افزار استخراج کننده با رابط گرافیکی (GUI) نیز در دسترس نیست. استخراج این ارز رمزنگاری شده توسط هر دو سخت افزار CPU و GPU انجام می شود.

شما همچنین به یک استخر استخراج نیاز دارید تا قدرت هش کردن خود را هدایت کنید.

نوسانات قیمت زی کش (Zcash) در گذر زمان

طبق گفته Poloniex، در مدت کوتاهی پس از انتشار، این ارز دیجیتال از تقاضای بسیار قوی برخوردار شد و قیمت آن به حدود 3,300 BTC (بیش از 2 میلیون دلار) در روز اول معاملات رسید. با این حال، ZEC با سرعت در جهت دیگری حرکت کرد و در همان روز قیمت آن به 48 BTC کاهش یافت. در زمان نگارش این مقاله، قیمت هر ZEC معادل 424 دلار و ارزش بازار آن 1.32 میلیارد دلار می باشد.

علاوه بر پروتکل (Zerocash (zk-SNARKs که تا حد زیادی تست نشده بود؛ زی کش هنوز توسط هیچ پلتفرمی که ممکن بود از آن به عنوان یک ارز استفاده کند، پذیرفته نشده بود. در نتیجه ارزش زی کش در آن زمان شفاف و واقعی نبود.

قیمت Zcash به عرضه و تقاضا بستگی دارد؛ یعنی با عرضه کم و تقاضای زیاد هنوز هم قیمتها افزایش می یابد. خوشبختانه نوساناتی که با گمانه زنی ها ایجاد می شود، فرصت هایی برای معامله گران ایجاد کرده که ممکن است در Zcash سرمایه گذاری کنند و به دنبال سودهای کوتاه مدت باشند. با این حال، Petar Zivkovski معتقد است که آنها سود خود را بدست آورده و دوباره دارایی خود را به بیت کوین تبدیل می کنند که در بلند مدت ارزش بیشتری خواهد داشت.

نمودار قیمت زی کش(Zcash)
نمودار قیمت Zcash؛ از ابتدا تا کنون

معرفی کیف پول های معتبر زی کش (Zcash)


کیف پول سخت افزاری :


1)کیف پول Ledger Nano S

کیف پول سخت افزاری ledger nano

Ledger Nano S یکی از بهترین کیف پول های سخت افزاری است که به علت ویژگی های امنیتی آن در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این کیف پول درست مثل یک دستگاه USB است که می تواند به رایانه متصل شود و دارای صفحه نمایش OLED است که جهت بررسی و تایید معاملات ارزهای دیجیتال مفید است. همچنین جهت تأیید انجام تراکنش، یک دکمه فیزیکی نیز در کنار کیف پول تعبیه شده است. ابعاد این کیف پول 98mm x18mm x 9mm و وزن آن تنها 16.2 گرم است.

2)کیف پول TREZOR

کیف پول سخت افزاری Trezor

TREZOR یک کیف پول بسیار امن برای انجام معاملات آفلاین است. با استفاده از صفحه نمایش کوچک آن شما می توانید محتوای تراکنش را بررسی کنید. سهولت استفاده و امنیت فوق العاده بالا از ویژگی های این کیف پول سخت افزاری هستند. TREZOR از افشای کلیدهای خصوصی (private key) شما، حتی در صورتی که کامپیوتر شما آلوده به بدافزار باشد، تا حد زیادی جلوگیری می کند. در مقالاتی جداگانه در بلاگ Pay98 به بررسی هر کدام از این کیف پول های سخت افزاری پرداخته ایم.


کیف پول نرم افزاری :


1)کیف پول Jaxx

کیف پول Jaxx

کیف پول Jaxx یکی از بهترین گزینه ها جهت ذخیره سازی ارز های رمزنگاری شده به شمار می رود. این کیف پول چند پلت فرم نامیده می شود؛ زیرا تقریباً تمام سیستم عامل ها را پشتیبانی می کند. این کیف پول در صورت بروز هر مشکلی، 24 ساعته و 7 روز هفته پشتیبانی می شود.

از ویژگی های این کیف پول می توان به رابط کاربری جذاب و استفاده آسان آن اشاره کرد. همه معاملات در این کیف پول با کلید خصوصی امن می شوند و این کلیدها در دستگاه کاربر ذخیره می شود. بنابراین، هیچ کس نمی تواند از این کلید ها استفاده و در مورد تراکنش ها اطلاعاتی کسب کند. به همین ترتیب روند پشتیبان گیری و بازیابی در Jaxx نیز بسیار ساده تر از سایر کیف پول هاست. از نقاط ضعف این کیف پول، سرعت کم معاملات است.

کیف پول Jaxx از چندین ارز دیجیتالی مختلف مانند : بیت کوین، اتریوم و دش پشتیبانی می کند.

دانلود کیف پول چند منظوره Jaxx


کیف پول آنلاین :


1)کیف پول Cryptonator

کیف پول Cryptonator

Cryptonator یک کیف پول آنلاین است که از Zcash پشتیبانی می کند. از ویژگی های این کیف پول، پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال است که به کاربران اجازه می دهد تا به ذخیره، دریافت و ارسال ارزهای دیگر مانند؛ Bitcoin ،Dogecoin ،Litecoin ،Dash نیز بپردازند. کاربران می توانند تمام دارایی های خود را با استفاده از تنها یک حساب کاربری مدیریت کنند.

همچنین این کیف پول دارای یک ویژگی مبادله فوری برای کاربران است. کسانی که ترجیح می دهند به یورو پرداخت کنند، Cryptonator به آنها اجازه می دهد تا بطور مستقیم از حساب بانکی شان برداشت کنند. علاوه بر این، Cryptonator از امنیت بالایی همانند استاندارد های بانکی (اتصال SSL رمزگذاری شده،IP مطمئن و قابل اعتماد) جهت حفاظت کاربران برخوردار است. این کیف پول در دو نسخه مبتنی بر وب و اندروید در دسترس است. نسخه اندروید این کیف پول را می توانید از لینک زیر در پلی استور دریافت کنید:

دانلود کیف پول Cryptonator

2)کیف پول Free wallet

کیف پول Free wallet برای زی کش

Free wallet یک کیف پول آنلاین است که بسیاری از ارز های رمزنگاری شده را پشتیبانی می کند. این کیف پول به کاربران کمک می کند تا کیف پول دسکتاپ خود را با سرعت بیشتری همگام سازی کنند. کاربران همچنین مجاز به خرید Zcash با کارت بانکی خود هستند.

سیستم FreeWallet از کلید خصوصی کابران پشتیبان تهیه کرده و اپلیکیشن اندروید آن با امنیت بالا طراحی شده است. طبق گفته FreeWallet، بیشتر دارایی های این شرکت در یک فضای آفلاین نگهداری می شود تا به محافظت از منابع مالی کاربران در برابر هر گونه حمله مخرب کمک کند. این کیف پول بر روی پلتفرم های اندروید، iOS و نسخه وب در دسترس است.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

4.7 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
11 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهدی
مهدی
5 سال قبل

سلام
کسی از دوستان هست که با ماینر زیکش ماین کنه؟ طبق ماشین حسابهای استخراج ماین زنکش خیلی بیشتر از زیکش در شرایط فعلی سود داره کسی این کارو کرده؟

امین حاجیان
امین حاجیان
5 سال قبل

سلام-درحال حاضر چه ارزهایی قابل تبدیل به تومان هست به جز بیت کوین؟؟ برنامه های استخراج ارزهای پایین تر از بیت کوین وجود داره که سریع تر ولی امن مثل کریپ تو تب باشه؟؟

سهراب تقی زاده
سهراب تقی زاده
پاسخ به  امین حاجیان
5 سال قبل

در حال حاضر وب سایت Pay98 امکان تبدیل بیت کوین، ریپل، بیت کوین کش و اتریوم به تومان را فراهم نموده است. در رابطه با سوال دوم نیز جواب خیر هست.

علی
علی
6 سال قبل

سلام . من زیکشمو میتونم به ریال تبدیل کنم؟

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  علی
6 سال قبل

درود، در حال حاضر تبدیل زی کش به ریال از طریق وبسایت Pay98 امکان پذیر نیست.

پویان رحمانی
پویان رحمانی
6 سال قبل

من استخراج زی کش انجام میدم و درآمدم رو از طریق pay98 نقد کردم. سایت نسبتا سریعی دارید تبریک میگم.
***دوستان مراقب باشید فقط از جای مطمئن خرید کنید***

unclebob
unclebob
6 سال قبل

من یه ریگ 26 میلیونی بستم برای استخراج زی کش. به نظرتون صرف داره یا ارزم رو عوض کنم؟

سهراب
سهراب
پاسخ به  unclebob
6 سال قبل

با توجه به افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در آینده ای نزدیک، استخراج ارزهای رمزپایه در کل صرفه اقتصادی خوبی خواهد داشت.
فقط توجه به این نکته لازم است که ارز مورد استخراج خود را با توجه به ویژگی های جدید و جذاب موجود در پلتفرم آنها انتخاب نمایید. ارزهایی مانند اتریوم با داشتن ویژگی قرارداد هوشمند از ارزش بالایی برخوردار خواهند شد.

صادق
صادق
6 سال قبل

زدکش امسال خیلی بد شانس بود و قیمتش کلی افت کرد 🙁 من تو کار استخراج زی کش بودم اما دیگه صرف نداره با این قیمت ارزهای دیجیتال!

احمد
احمد
6 سال قبل

زی کش هم که با سر سقوط کرد! تو این بازار استخراج دیگه سودی نداره

arash13
arash13
6 سال قبل

من یه سیستم 25 میلیونی برای استخراج زدکش بستم ولی با این بازار خراب بعید میدونم حالا حالاها سود کنم 😐