ارز دیجیتال دیجی بایت (Digibyte)

دیجی بایت (Digibyte) : معرفی ارز دیجیتالی که موفقیت های زیادی کسب کرد

دیجی بایت (Digibyte) در سال 2014 ارائه شد و برای چند سال شاهد هیچ پیشرفتی نبود تا این که در یک تغییر ناگهانی و در کمتر از یک ماه قیمت آن حدودا 1,000 درصد رشد نمود. اما برتری یا نقاط قوت دیجی بایت نسبت به دیگر ارز های رمزپایه چیست که آن را برای سرمایه گذاری و استفاده ارزشمند می کند؟ ما بر این باور هستیم که هر ارز رمزپایه ای دلیل موجهی برای پیدایش دارد و می توان هر یک را از دیگری متفاوت دانست. بنابراین در ادامه قصد معرفی کامل ارز دیجیتال دیجی بایت را داریم.

مقدمه ای درباره دیجی بایت (Digibyte)

دیجی بایت جز دسته ارز های دیجیتال و ارز های رمزپایه است که در زمان نوشتن این مقاله در فهرست ارز های برتر وبسایت Coinmarketcap از نظر سهم بازار (250 میلیون دلار) جایگاه سی و پنجم را داراست. برای سرمایه گذاران که به دنبال ارز هایی نوپا با رشد و آینده خوب هستند این یک گزینه برای سرمایه گذاری است.

مانند ارز دیجیتال بایت کوین، تمرکز این سکه نیز هم بر روی امنیت، نامتمرکز بودن و سرعت کار است. این ارز از سال 2014 آغاز به کار کرده اما جدای از عمر آن و گذشت چند سال، این سکه هنوز ناشناخته است.

در طی 4 سال اخیر، پذیرش دیجی بایت به کندی صورت گرفته و همچنان نسبت به رقیبانش مبهم به نظر می رسد. در وبسایت رسمی این ارز هم اطلاعات زیادی درباره روش عملکرد شبکه دیده نمی شود. اما در ادامه سعی می کنیم توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه کنیم.

دیجی بایت (Digibyte) چه کاربردی دارد؟

دیجی بایت نوع دیگری از دارایی دیجیتال است که زنجیره بلاک نامتمرکز و عمومی مخصوص به خود را دارد و شبکه ای را میزبانی می کند که سریع تر، مقایس پذیر تر و ایمن تر از بسیاری دیگر از ارز هاست. این دارایی دیجیتال را نمی توان هک، نابود یا جعل کرد. همین موضوع باعث می شود تا این دارایی برای محافظت از چیزهای با ارزش مانند ارز، اطلاعات یا داده های مهم دیجیتال به کار بیاید. مبنای ساخت این شبکه این بود که جایگزینی بهتر برای بیت کوین باشد و طرفداران آن می گفتند که به مرور زمان فناوری بهتر آن در برابر بیت کوین، لایت کوین و دیگر گزینه های پول نقد دیجیتال برنده می شود. زنجیره بلاک دیجی بایت در بیش از 100,000 سرور، تلفن همراه، کامپیوتر و گره در سراسر جهان پخش شده است که به این ترتیب هدف نامتمرکز بودن به طور کامل محقق می شود.

سکهبیت کویندیجی بایتبرتری دیجی بایت
مقیاس پذیری8 تراکنش در ثانیه560 تراکنش در ثانیهمقیاس پذیر تر است
سرعتهر 10 دقیقه یک بلاکهر 15 ثانیه یک بلاکسریع تر است
تعداد الگوریتم استخراج1 الگوریتم5 الگوریتمایمن تر است
تعداد گره های کامل7,400 گره43,000 گرهنامتمرکز تر است
تغییر در سختی شبکههر دو هفتهآنیسازگار تر است
تعداد کل سکه ها21 میلیون سکه21 میلیارد سکهبیشتر می توان روی آن مدیریت داشت

اما به طور ذاتی، دیجی بایت به عنوان یک چالش مستقیم برای رهبری عملیات انتقالات مالی مانند کاری که وسترن یونیون و پی پل انجام می دهند (پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در روز)، ساخته شده است. به این منظور تیم توسعه دهنده این ارز، محدودیت 21 میلیارد سکه دیجی بایت را قرار داده که در طی 21 سال (17 سال باقی مانده) استخراج می شود که هزار برابر بیشتر از ساز و کار بیت کوین است. از نظر تئوری، این موضوع دیجی بایت را به روشی بهتر برای پرداخت تبدیل می کند چرا که خرید یک فنجان قهوه نیاز به کلنجار رفتن با ارقامی مانند 0.03 (بیت کوین) نیست و می تواند 30 دیجی بایت باشد. در حال حاضر بیش از 9 میلیارد DGB یا دیجی بایت در چرخه وجود دارد که از طریق صرافی های آنلاین از جمله وبسایت Pay98 می توانید آن را خریداری کنید یا به یک استخر استخراج برای استخراج کردن آن بپیوندید.

متوسط زمانی که طول می کشد تا بلکی جدید در شبکه بیت کوین تولید شود، 10 دقیقه است در حالی که دیجی بایت سرعت بیشتری در این مورد دارد و بلاک هایش هر 15 ثانیه تولید می شود. اما نتیجه این است که تراکنش ها در شبکه دیجی بایت سریع تر پردازش و تایید می شوند ولی از طرفی سریع بودن تولید بلاک ها مشکل مقیاس پذیری را هم به همراه دارد چرا که هر گره در این شبکه می بایست کل تاریخچه زنجیره بلاک را برای تایید تراکنش های جدید دریافت کند.

برای مبارزه با این چالش، دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار داد که همین باعث بروز نوآوری های دیگری مانند تراکنش های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.

با وجود این که زمان هر بلاک هر 2 سال دو برابر می شود و دیجی بایت قصد دارد که مانند سرویس دهنده ای چون Visa به 2,000 تراکنش در ثانیه برسد، نیاز مبرم به سرعت خواهد داشت. جالب است بدانید که در حال حاضر شبکه بیت کوین ظرفیت انجام 560 پردازش را در ثانیه داراست که در مقایسه با 8 تراکنشی که در شبکه بیت کوین در ثانیه انجام می شود، بسیار سریع تر است.

دیجی بایت به خاطر این که در زمینه رمزپایه بسیار توسعه یافته است و سودی جانبی که داشته پلی برای ایجاد ارتباط بین بازی های کامپیوتری و ارز دیجیتال بوده است چرا که گیمر ها در بازی خود با توکن DGB جایزه دریافت می کردند و از همین جهت محبوبیت بسیاری کسب کرده است.

همه چیز برای دیجی بایت در یک لحظه اتفاق افتاد و صحبت هایی می شد که ظاهرا دیجی بایت قرار است در بازی های بسیاری مانند Minecraft، League of Legends، World of Warcraft و نینتندو آمیخته شود. DigiByte Gaming در اواخر سال 2015 ارائه شد ولی بعد از بروز یک مشکل فنی در ماه می سال 2017 تیم پشت آن تصمیم گرفتند که آن را ببندند.

معرفی تیم توسعه دهنده دیجی بایت (Digibyte)

تمام مسئولیت های دیجی بایت بر روی شانه های جرد تیت، کسی که در سال 2013 دیجی بایت را به وجود آورد و اولین بلاک آن را در ژانویه سال 2014 منتشر کرد، است. دیجی بایت بدون فروش اولیه توکن یا ICO شروع به کار کرد و در آن زمان یکی از تعداد اندک پروژه های عمومی زنجیره بلاک به شما می آمد.

بنیان گذار ارز دیجیتال دیجی بایت
بنیان گذار ارز دیجیتال دیجی بایت

جرد تیت

تیت یکی از کارآفرینان موفق و با سابقه اجتماعی قوی است که حضور موثری در جامعه آنلاین و فیزیکی داشته است. پس از به اجرا در آمدن، او خود را وقف توسعه دیجی بایت کرد و از آن زمان تامین هزینه های پروژه از طریق حمایت های مردمی بوده است.

مهم است که بدانید که پروژه دیجی بایت بر خلاف بیت کوین، یک پروژه متن باز است و تیم آن از هزاران مشارکت کننده در سراسر دنیا تشکیل شده است. در مورد افرادی که در تیم دیجی بایت فعالیت دارند، حتی نمی توانید اعضای اصلی پروژه را در وایت پیپر پروژه (صفحه ای که درباره پروژه توضیحاتی داده شده) ببینید چرا که اصلا وایت پیپری وجود ندارد. موضع رسمی دیجی بایت در این باره این است :

ما می خواهیم نه این که فقط ادعا کننده، بلکه عمل کننده باشیم. این خیلی بهتر است که کمتر وعده بدهیم و بیشتر ارائه کنیم.

همان طور که پیش از این هم گفته شد، سخت است که درباره پشتیبانان پروژه پیدا کنیم ولی با یک جستجو در LinkedIn به 5 توسعه دهنده که از جمله آن ها خود آقای تیت است، ادعا دارند که برای دیجی بایت کار می کنند.

یک نکته مهم که لازم است بدانید این است که ظاهرا تیم این پروژه از طریق کانال های شبکه های اجتماعی مختلفی مانند فیسبوک، یوتیوب، توییتر و… در دسترس هستند.

در طول یک سال گذشته، تیت گفته است که در حال کار کردن روی اساس و پایه پروژه است تا روی بحث آموزش، دسترسی و توسعه پروژه کار وضعیت بهتری پیدا کند.

تاریخچه دیجی بایت (Digibyte)

جرد تیت از امنیت و سرعت شبکه بیت کوین ناراضی بود و بنابراین ایده ساخت چیزی بهتر به ذهنش رسید. تیت و تیمش شروع به گسترش دیجی بایت در سال 2013 کردند و بلاک پیدایش دیجی بایت در دهمین روز از ماه ژانویه سال 2014 منتشر شد. در زمان اجرا از یک الگوریتم اثبات کار در زنجیره بلاک آن استفاده می شد ولی کمی بعد از انجام یک هارد فورک، پنج الگوریتم اثبات کار را معرفی کرد.

فقط چند ماه پس از عرضه، دیجی بایت به اولین موفقیت خود رسید. هاردفورک DigiShield که به زنجیره بلاک دیجی بایت این امکان را می داد تا در برابر استخراج مقدار زیادی از این سکه با سختی کم توسط چندین استخر استخراج از خود دفاع کند. این فناوری با ارزشی است و دیگر زنجیره های بلاک ارز های رمزپایه مانند دوج کوین و زی کش با کمک تیم دیجی بایت این فناوری را به زنجیره بلاک خود نیز افزودند.

دومین برد بزرگ در سال 2016 رخ داد. زمانی که مایکروسافت این فناوری را به ابزار Azure خود که پلتفرم پردازش ابری عمومی است و طیف گسترده ای از خدمات ابری محاسباتی، نگهداری، تحلیل و شبکه را ارائه می کند، اضافه کرد. حتی مایکروسافت این ارز رمزپایه را برای BizSpark نامزد کرد که برنامه ای برای کمک به استارتاپ هاست تا بتوانند نرم افزار، پشتیبانی و خدماتی که برای موفق شدن نیاز دارند، بدست بیاورند

این ها قطعا نشانه هایی است که از مستحکم بودن بنای دیجی بایت خبر می دهد اما همان طور که پیش ار این هم اشاره کردیم، این سکه با این که از چندین پروژه با رشد سریع هم پیشی گرفته اما هنوز نسبت به ارز های رقیبش مبهم می باشد و اقدام موثری برای پذیرش این ارز در حجم بالا صورت نگرفته است.

قیمت سکه دیجی بایت چندین سال بدون تغییر بوده ولی از اوایل دسامبر سال 2017 زمانی که جان مکافی، سرمایه گذار مشهور در ارز های رمزپایه درباره دیجی بایت به عنوان کمپانی ارزشمند توییت کرد، تغییرات زیادی داشته است. در طی 12 ساعت این سکه 120 درصد رشد در قیمت را تجربه کرد که باعث شد در سر خط خبر های جهانی قرار بگیرد.

خرید و نگهداری از دیجی بایت (Digibyte)

دیجی بایت در چند صرافی از جمله Bittrex، Poloniex، Kucoin، Cryptopia و Pay98 در دسترس است. دیجی بایت (DGB) نه به طور مستقیم بلکه در ازای بیت کوین، اتریوم یا تتر می توانید، بخرید. در این صورت می بایست ابتدا وابسته با صرافی که می خواهید از آن خرید کنید، یکی از ارز های گفته شده را خرید و سپس با استفاده از آن دیجی بایت بخرید. پس از خرید مقداری DGB برای نگهداری از آن نیاز به یک کیف پول دارید.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments