توضیح مفهوم دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger)

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل، که اساس و پایه حسابداری می باشد، به اندازه پول و نوشتار باستانی است. ابزار ساخت این دفاتر کل در قدیم گل، تکه های چوب، سنگ، پاپیروس و کاغذ بوده اند. زمانی که کامپیوتر در بین دهه 80 و 90 میلادی وسایل عادی تری شدند و عده ای بیشتری آن را مورد استفاده قرار دادند، اسناد کاغذی به روش ورود مستقیم توسط کاربر، دیجیتالی شدند. در این دفاتر کل دیجیتالی اولیه از شیوه کاتالوگ کردن و حسابداری روی کاغذ تقلید شده بود و در واقع دیجیتالی کردن بیشتر روی سازماندهی کردن این اسناد کاغذی صورت گرفته بود. سازمان ها و اداراتی که با کاغذ کار می کردند به عنوان ستون فقرات جامعه ما می مانند. پول، مهر و موم، امضای های نوشتاری، قبض ها، گواهینامه ها و حسابداری های تفکیک شده همگی از این مثال هستند. قدرت محاسباتی و پیشرفت ها در رمزنگاری در کنار کشف و استفاده از برخی الگوریتم های جالب امکان خلق دفتر کل توزیع شده را فراهم ساخت. حال این که این اصطلاح دقیقا چیست و چه تفاوت هایی با دفتر کل های قدیمی دارد و مفهوم آن در فناوری Blockchain چیست را در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دفتر کل توزیع شده چه مشخصاتی دارد؟

در ساده ترین زبان، دفتر کل توزیع شده یک پایگاه داده ای است که به صورت مداوم توسط هر شرکت کننده (یا یک گره) در یک شبکه بزرگ بروزرسانی و نگهداری می شود. توزیعی که در این شبکه بزرگ انجام می شود یکتاست یعنی رکورد ها توسط یک مرکز کنترلی به گره ها منتقل نمی شود ولی به صورت مداوم توسط هر گره در این شبکه ساخته و نگهداری می شود. هر یک از گره ها در شبکه همه تراکنش را پردازش می کنند و هر کدام از این گره ها در پردازش خود به نتیجه ای می رسند و در نهایت همه گره ها به یک نتیجه جمعی می رسند.

سیر تاریخی دفتر کل
سیر تاریخی دفتر کل از دفتر کل گلی تا دفتر کل توزیع شده

با توجه به این که یک اجتماع در این بحث وجود دارد دفتر کل توزیع شده بروزرسانی می شود و همه گره ها یکی کپی مشخص از آن دفنر کل را برای خود نگه می دارند. معماری به کار رفته در این ساختار قابلیتی جدید را به عنوان سیستم اسناد می دهد که آن را فراتر از یک پایگاه داده معمولی می کند.

دفاتر کل توزیع شده شکلی پویا از رسانه هستند و مشخصات و قابلیت هایی دارند که در دفتر کل های کاغذی آن را نمی توان یافت. دفتر کل توزیع شده این امکان را می دهد تا روابط از نوع جدید را در دنیای دیجیتال رسمی و ایمن کنیم.

خلاصه این که بخواهیم این نوع جدید روابط را توضیح دهیم این است که خسارات (که پیش از این توسط وکلا، بانک ها، حکومت و… ارائه می شد) در این معماری و قابلیت های دفاتر کل توزیع شده از بین رفته است.

اختراع دفاتر کل توزیع شده در شیوه جمه آوری اطلاعات و انتقال آن انقلابی ایجاد کرد. از دفتر کل توزیع شده می توان هم در داده های ایستا و داده های پویا (تراکنش ها) استفاده کرد. این دفاتر توزیع شده به کاربران امکان می دهند که بجای صرف وقت و هزینه روی نگهداری یک پایگاه داده روی شیوه استفاده از آن، دستکاری و استخراج مقادیر از آن صرف کنند. بیشتر سیستم رکورد ها را مدیریت کنند به جای این که روی راه اندازی آن وقت بگذارند.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سعید
سعید
6 سال قبل

بسیار خوب و مفهومی

جمشیدی
جمشیدی
6 سال قبل

فناوری بلاک چین واقعا جالبه و میتونه درآمد بسیاری تولید کنه تو هر زمینه ای