تحلیل ارز های دیجیتال

تحلیل قیمت 20 اسفند 98 بیت کوین، اتریوم، ریپل، بیت کوین کش، لایت کوین

روز دوشنبه قیمت نفت خام با 30% کاهش به پایین ترین سطح از فوریه 2016 تا به حال رسید. این موضوع سبب فروش زیر قیمت سهام در بازارهای جهانی شد که پیش از این هم تحت فشار شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی بوند. تاجران نفت خام از ابتدای سال تا به حال شاهد کاهش 55 درصدی قیمت نفت بوده اند.  البته وضعیت بازارها در آمریکا هم با همین شرایط رو به رو بوده و از ابتدای سال میلادی تا به امروز با کاهشی 15 درصدی همراه بوده اند.

اگرچه بیت کوین نسبت به بالاترین سطح خود 26% کاهش قیمت داشته اما قیمت فعلی نسبت به قیمت ابتدای سال 7% بالاتر است. این موضوع نشان می دهد که عملکرد قیمتی بیت کوین از ابتدای سال تا به حال، از بازارهای سهام و نفت بهتر بوده است. هنوز نمی توان به صورت قطعی یک دلیل مشخص برای سقوط بیت کوین اعلام کرد اما به نظر می رسد که تاجران کالا و سهام با مارجین کال رو به رو شده اند و مجبور  بودند تا دارایی های کریپتو خود را نقد کنند تا مشکلات مارجین کال خود را حل و فصل کنند. (مارجین کال: زمانی که میزان بدهی تریدر از مبلغ ضمانت شده بیشتر شود، وام دهنده می تواند درخواست مارجین کال دهد و از بازپس گیری پول خود را اطمینان حاصل کند.)

نمودار قیمت ارز دیجیتال
نمودار قیمت ارز های دیجیتال

با کاهش قیمت ها، تریدرهایی که منتظر مشخص شدن وضعیت بازار بودند خریدهای خود را به تاخیر انداخته اند و منتظر آشکار شدن قیمت های کف هستند. همین امر سبب شده تا به دلیل کاهش تقاضا قیمت ها همچنان کاهش پیدا کنند. این موضوع را هم می توان در کنار سایر عوامل دیگر قرار داد تا سقوط ناگهانی بازار رمزارزها را توجیه نمود.

با هم نگاهی داشته باشیم به نمودار های رمزارزهای برتر تا سطوح بحرانی را برای خریداران بلقوه مشخص کنیم.

تحلیل قیمت بیت کوین

در روزهای 6 و 7 مارس قیمت بیت کوین نتوانست بالاتر از میانگین متحرک 20 روزه EMA باقی بماند و همین امر سبب شد تا افراد بد بین شروع به فروش بیت کوین کنند.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین (منبع سایت TradingView)

حرکت رو به پایین قیمت بیت کوین بر روی نمودار زمانی آغاز شده که افراد بد بین قیمت را به زیر میانگین 200 روزه SMA و به سطح 8670 دلار کاهش دادند و این در حالی بود که سطح حمایت بعدی در 8400 دلار قرار داشت. این موضوع نشان دهنده ی فروش بیت کوین توسط تریدر هایی است که در دوره کاهش قیمت قبلی خرید کرده بودند.

در حال حاضر  افراد خوشبین تلاش می کنند تا از منطقه حمایتی 7856.76 دلار و خط حمایتی کانال نزولی دفاع کنند. جهش قیمت از این منطقه حمایتی می تواند قیمت را تا 8400 دلار افزایش دهد که این سطح در شرایط فعلی به عنوان یک سطح مقاومتی عمل می کند.

اگر قیمت از سطح 8400 دلار رو به پایین بازگشت، افراد بد بین تلاش می کنند تا قیمت بیت کوین را به منطقه حمایتی بعدی در 6435 الی 7000 دلار کاهش دهند. میانگین 20 روزه EMA رو به پایین حرکت می کند و RSI هم در نزدیکی منطقه اشباع فروش قرار دارد و این موارد نشان دهنده غلبه افراد بدبین بر بازار است.

اولین نشانه مثبت جهش قیمت به بالای میانگین 200 روزه SMA و خط مقاومتی کانال صعودی خواهد بود. اگر قیمت در بالای این کانال باقی بماند به شما توصیه می کنیم که خود را برای خرید آماده کنید. تا آن زمان به تریدرها توصیه می کنیم که خرید و فروش زیادی انجام ندهند.

تحلیل قیمت اتریوم

کاهش قیمت اتریوم در 8 مارس سبب در هم شکستن سطح مقاومتی 209.95 دلار و فعال شدن حد ضرر در 208 دلار شد که پیش از این به شما پیشنهاد داده بودیم. در حال حاضر افراد خوش بین تلاش می کنند تا از منطقه حمایتی 197.75 دلار دفاع کنند. در صورت ایجاد جهشی از این منطقه، قیمت اتریوم تا 209.95 دلار و بعد از آن تا میانگین 20 روزه EMA در 229 دلار بالا می رود.

با این وجود اگر افراد خوشبین نتوانند از منطقه حمایتی 197.75 دلار دفاع کنند، احتمال کاهش قیمت به سطح میانگین 200 روزه SMA در 179 دلار وجود دارد. میانگین 20 روزه EMA شیبی رو به پایین دارد و RSI هم در منطقه منفی قرار دارد که این دو نشان می دهند افراد بد بین در بازار برتری دارند. ما همچنان منتظر یک موقعیت خرید مناسب می مانیم و فعلا پیشنهاد خاصی ارائه نمی دهیم.

 نمودار قیمت اتریوم
نمودار قیمت اتریوم (منبع سایت TradingView)

اگر قیمت اتریوم در بالای میانگین 20 روزه EMA باقی بماند، احتمال افزایش قیمت تا 288.599 دلار بیشتر می شود. از همین رو ممکن است که در صورت افزایش قیمت به بالاتر از سطح 237 دلار به شما توصیه کنیم که خرید خود را آغاز نمایید.

اگر اوضاع به شکل دیگری  پیش رفت و افراد خوشبین نتواسنتند قیمت را به بالای میانگین 20 روزه EMA افزایش دهند، افراد بدبین باز هم تلاش می کنند تا قیمت را به زیر 209.95 دلار کاهش دهند و در صورتی که موفق به چنین کاری شوند احتمال کاهش فراتر قیمت به 197.75 دلار دور از انتظار نخواهد بود.

تحلیل قیمت ریپل

قیمت ریپل با اینکه به نزدیکی میانگین 20 روزه EMA در 7 مارس رسیده بود اما ناگهان کاهش یافت. میزان بالای فروش در 8 مارس سبب پایین آمدن قیمت به زیر منطقه حمایت بحرانی در 0.22250 دلار شد. میانگین 20 روزه EMA در حال پایین آمدن است و RSI هم در نزدیکی منطقه اشباع فروش قرار دارد که این دو مورد حاکی از تسلت افراد بدبین بر بازار است.

  نمودار قیمت ریپل
نمودار قیمت ریپل (منبع سایت TradingView)

در حال حاضر افراد خوش بین سعی می کنند تا از منطقه حمایت روانی در 0.20 دلار دفاع کنند. در صورتی که موفق به این کار شوند احتمال جهشی برای رهایی از این شرایط تا 0.22250 دلار امکان پذیر است. ما انتظار داریم که افراد بدبین به شدت از این سطح دفاع کنند.

اگر قیمت از این سطح به سمت پایین باز گردد، افراد بد بین با ادامه این روندقیمت را به 0.17468 دلار کاهش می دهند. دیدگاه “خرسی” ما در صورتی بی اعتبار خواهد شد که قیمت ریپل از میانگین متحرک 20 روزه بالاتر رود و در آن شرایط پایدار بماند.

تحلیل قیمت بیت کوین کش

روز 7 مارس برای بیت کوین کش هم به خوبی پیش نرفت و  قیمت آن از میانگین 20 روزه EMA پایین تر رفت. این به معنای فروش بالای بیت کوین کش توسط افراد بدبین در سطوح مقاومتی پیش روی آن است. در روز 8 مارس قیمت به زیر منطقه حمایتی 306.78 دلار و میانگین 200 روزه SMA در 282 دلار رسید و وضعیت را برای این آلت کوین به شدت منفی کرده است.

   نمودار قیمت بیت کوین کش
نمودار قیمت بیت کوین کش (منبع سایت TradingView)

در شرایط فعلی افراد خوش بین تلاش می کنند تا از منطقه حمایتی 270.15 دلار دفاع کنند و در صورتی که موفقت به این کار شوند ممکن است قیمت بیت کوین کش به 306.78 بازگردد و سپس تا 360 دلار بالا برود.

با این وجود اگر قیمت از 270.15 دلار پایین تر برود شرایط بیت کوین کش بیش از حد منفی خواهد شد. در صورت وقوع این اتفاق باید به سطح حمایت روانی بعدی که در 200 دلار قرار دارد چشم بدوزیم. ما منتظر می مانیم تا قیمت بیت کوین کش از سطح 270.15 دلار جهشی انجام دهد و نظر ما را برای خرید جلب کند.

تحلیل قیمت بیت کوین SV

شکست های متعدد افراد خوشبین برای بالاتر بردن قیمت از میانگین 20 روزه EMA سبب افزایش میزان فروش بیت کوین SV شده است. این آلت کوین با کاهش قیمت به زیر 204.310 دلار در روز 8 مارس همراه بود که این موضوع نشان دهنده ی وضعیت منفی آن است.

    نمودار قیمت بیت کوین SV
نمودار قیمت بیت کوین SV (منبع سایت TradingView)

اگر افراد بد بین بتوانند قیمت را در زیر منطقه حمایتی 200 دلار حفظ کنند، ممکن است قیمت بیت کوین SV از میانگین 200 روزه SMA در 159 دلار پایین تر رفته و به زیر 120 دلار برسد.

بیت کوین SV در شرایط فعلی در کانالی نزولی خرید و فروش می شود. اولین نشانه خوب زمانی رخ خواهد داد که قیمت از میانگین 20 روزه EMA در 246 دلار بالاتر برود که این سطح درست در بالای کانال نزولی قرار دارد. با این وجود از آنجا که عملکرد بیت کوین SV در چند روز گذشته بسیار بد بوده، ما همچنان منتظر پیدایش موقعیت های خوبی برای خرید می مانیم و فعلا نظر مثبتی نسبت به آن نداریم.

تحلیل قیمت لایت کوین

افراد بدبین به شدت در حال دفاع از میانگین 20 روزه EMA هستند. میزان بالای فروش در 8 مارس سبب کاهش قیمت لایت کوین به زیر میانگین 200 روزه SMA شده و این به معنای منفی بودن شرایط لایت کوین است. در حال حاضر افراد خوش بین تلاش می کنند تا از منطقه حمایتی بحرانی 50 دلار دفاع کنند.

 نمودار قیمت لایت کوین
نمودار قیمت لایت کوین (منبع سایت TradingView)

اگر این سطح حمایتی در هم شکسته شود امکان سقوط قیمت تا 40 دلار و یا حتی کمتر از آن تا 35.8582 دلار نیز وجود دارد. میانگین EMA 20 روزه در حال حرکت به پایین است وRSI هم در منطقه اشباع فروش قرار گرفته که این دو نشانه ی غلبه ی افراد بدبین بر این بازار هستند.

با این وجود اگر افراد خوش بین بتوانند از منطقه حمایتی 50 دلار دفاع کنند ممکن است بتوانند قیمت را تا 66.1486 دلار  افزایش دهند و پس از آن قیمت تا مدتی میان این دو سطح محدود خواهد شد. ما در مورد لایت کوین هم منتظر فرصت مناسبی برای خرید می مانیم و تا آن زمان پیشنهادی برای خرید و فروش آن ارائه نمی دهیم.

تحلیل قیمت ایاس

کاهش قیمت ایاس نسبت به میانگین 20 روزه EMA از 7 مارس آغاز شد و در 8 مارس قیمت آن از میانگین 200 روزه SMA هم پایین تر رفت. عدم توانایی افراد خوش بین برای دفاع از میانگین 200 روزه SMA در 3.35 دلار یک نشانه ی منفی است و مشخص می کند که تعداد خریداران حتی در این سطوح کم است.

نمودار قیمت ایاس
نمودار قیمت ایاس (منبع سایت TradingView)

در شرایط فعلی افراد خوشبین تلاش می کنند تا از منطقه حمایتی در 3 دلار دفاع کنند اما در صورتی که موفق به چنین کاری نشوند احتمال افزایش میزان فروش بالاتر خواهد رفت. اگر قیمت ایاس به زیر 3 دلار کاهش یابد امکان پایین تر رفتن قیمت تا سطح 2.4001 دلار هم وجود دارد. میانگین 20 روزه EMA با شیبی رو به پایین در حال حرکت است و RSI هم در منطقه اشباع فروش قرار دارد و این دو بیانگر برتری افراد بدبین در بازار هستند.

اما اگر شرایط به گونه ای دیگر رقم بخورد و قیمت از 3 دلار بالا تر رود، افراد خوشبین تلاش می کنند تا قیمت را از میانگین 200 روزه SMA بالاتر ببرند و در صورتی که موفق شوند احتمال ایجاد یک جهش به بالای میانگین 20 روزه EMA و بالاتر از آن در سطح 4 دلار دور از ذهن نخواهد بود. ما منتظر یک فرصت مناسب برای خرید می مانیم و تا آن زمان پیشنهادی برای خرید ارائه نمی دهیم.

تحلیل قیمت بایننس کوین

افراد خوشبین نتوانستند قیمت بایننس کوین را از مقاومت پیش رویش در سطح 21.80 دلار بالاتر ببرند. این مورد سبب شد تا میزان فروش افزایش یابد و قیمت این آلت کوین به پایین تر از میانگین 20 روزه EMA و 200 روزه SMA در 18.50 دلار نزول کند.

نمودار قیمت بایننس کوین
نمودار قیمت بایننس کوین (منبع سایت TradingView)

در سطح 16 دلار مقاومت اندکی وجود دارد و در صورت پایین تر رفتن قیمت از این سطح ممکن است این کاهش قیمت تا 14 دلار یعنی منطقه حمایت بعدی ادامه یابد. میانگین 20 روزه EMA شیبی رو به پایین دارد و RSI هم در منطقه اشباع فروش قرار دارد که این موضوع بیانگر برتری افراد بدبین است.

اما اگر قیمت بایننس کوین در منطقه حمایتی 16 دلار با جهشی رو به رو شود امکان افزایش قیمت تا بالای میانگین 200 روزه SMA و حتی بالاتر از آن تا میانگین 20 روزه EMA هم وجود دارد. در سطوح فعلی هیچ موقعیتی برای خرید وجود ندارد و از همین رو به تریدرها توصیه می کنیم که از انجام معاملات بزرگ خودداری کنند.

تحلیل قیمت تزوس

ارز دیجیتال تزوس توانسته بود تا 3 روز قیمت بالای 3.011 دلار خود را حفظ کند اما افراد خوش بین نتوانستند یک جهش در قیمت آن ایجاد کنند. این موضوع بیانگر تعداد کم خریداران در سطوح بالاتر است.  شرایط برای این آلت کوین در روز 7 مارس تغییر کرد و قیمت آن به زیر منطقه حمایتی 2.5263 دلار کاهش پیدا کرد.

نمودار قیمت تزوس
نمودار قیمت تزوس (منبع سایت TradingView)

این کاهش قیمت سبب فعال شدن قیمت های حد ضرری شد که در تحلیل های پیشین مشخص کرده بودیم. در حال حاضر افراد خوشبین تلاش می کنند تا از منطقه حمایتی 2.284513160 دلار دفاع کنند که این قیمت برابر است با 61.8% از سطح بازگشت فیبوناچی نسبت به جهش اخیر تزوس. در صورت ادامه روند کاهش قیمت ممکن است شاهد رسیدن قیمت به خط حمایتی کانال نزولی در سطح 2 دلار باشیم.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments