ان اکس تی (Nxt) چیست و چگونه کار می کند؟

ان اکس تی (Nxt) چیست و چگونه کار می کند؟

ان اکس تی (Nxt) یک ارز رمزنگاری شده متن باز و شبکه پرداخت است که در نوامبر 2013 توسط توسعه دهنده ناشناسی به نام BCNext راه اندازی شد.

این ارز رمزنگاری شده از الگوریتم (POS (Proof-Of-Stake برای رسیدن به توافق دسته جمعی برای معاملات استفاده می کند؛ به همین دلیل میزان عرضه آن ثابت است و بر خلاف بیت کوین، هیچ فرآیند استخراجی در آن وجود ندارد. Nxt به طور خاص یک پلتفرم انعطاف پذیر است که برای ساخت برنامه های کاربردی و خدمات مالی طراحی شده است. همچنین کاربران می توانند ارزهای جدید را در این سیستم ایجاد کنند. آخرین نسخه اصلی، قابلیت چند امضایی بودن تراکنش ها و یک سیستم افزونه برای Client را فعال نموده است.

در ویدئو زیر به طور خلاصه نسل جدید ارزهای رمزنگاری شده، Nxt، معرفی شده و به مقایسه آن با بیت کوین پرداختیم:

تاریخچه پیدایش ان اکس تی (Nxt)

Nxt با مجموع عرضه اولیه 1،000،000،000 سکه ایجاد شد. در 28 سپتامبر 2013، BCNext کاربر انجمن Bitcointalk موضوعی را ایجاد کرد که پیشنهاد راه اندازی Nxt به عنوان نسل دوم ارز های رمزنگاری شده بود. او همچنین برای تعیین نحوه توزیع اولیه سهام، درخواست کمک های کوچک به واحد بیت کوین نمود. در 18 نوامبر 2013، جذب منابع مالی برای ایجاد Nxt بسته شد.

اولین بلوک در 24 نوامبر 2013 منتشر شد. این انتشار نشان داد که 1،000،000،000 سکه به نسبت میزان سهم میان 73 سهامدار آن توزیع شده است. بخشی از کدنویسی پایه این پلتفرم در تاریخ 3 ژانویه منتشر شد. کد منبع کامل در تاریخ 1 مارس 2014 تحت مجوز دانشگاه MIT منتشر شد. در جولای 2016، Nxt سایت کاملی برای قالب های هوشمند معاملات راه اندازی کرد.

ایده طراحی شبکه ان اکس تی (Nxt)

همانند بیت کوین، بلاک چین هسته مرکزی ان اکس تی است. اما Nxt به طور کامل از ابتدا نوشته شده و از چندین روش رمزنگاری موجود استفاده کرده است. مهمتر از همه طبق اظهارات بنیانگذارش، BCNext، از همگان خواست که سکه Nxt را به عنوان بخشی مهم نادیده بگیرند و به ایجاد ارزهایی مبتنی بر این پلتفرم اقدام کنند که احتمالاً ارزش ارز اصلی را کاهش می دهد.

Nxt در جاوا کدنویسی شده است. این اولین ارز بود که صرفاً بر الگوریتم اثبات سهام (POS) برای توافق جمعی تکیه می کرد. ان اکس تی به جای ذخیره کلیدها در یک فایل کیف پول، امنیت را از طریق یک عبارت عبور مخفی تأمین می کند؛ به این معنی که از هر نمونه از نرم افزارهای Nxt قابل دسترسی است.

مکانیسم توافق گروهی (POS (Proof-Of-Stake چگونه عمل می کند؟

مکانیسم توافق گروهی (POS (Proof-Of-Stack چگونه عمل می کند؟

بیت کوین از قدرت هش کردن و الگوریتم POW جهت اثبات تأیید معاملات خود استفاده می کند؛ در حالی که Nxt با میزان سهامی که کاربران مالک آن هستند، کار می کند. ایجادکنندگان بلوک ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند و دارایی بیشتر آنها باعث افزایش احتمال اضافه کردن یک بلوک به زنجیره می شود.

در حالی که در مورد بیت کوین هزینه سرمایه گذاری در استخراج به عنوان انگیزه ای برای حمله نکردن به شبکه محسوب می شود؛ هر کسی به دنبال حمله به شبکه Nxt باشد در فرآیندی باید ارزش دارایی های خود را لزوماً کاهش دهد. این امر به طور موثّر بیش از 50 درصد از مشکلات امنیتی و حمله به شبکه پرداخت را کاهش می دهد.

الگوریتم Proof-of-Stake نیاز به محاسبات و انرژی کم دارد و می تواند بر روی گوشی های هوشمند و دستگاه های کوچک مانند Raspberry Pi اجرا شود.

ایجاد سکه ها در شبکه ان اکس تی (Nxt) چگونه است؟

ایجاد سکه ها در شبکه ان اکس تی (Nxt)

از آنجا که Nxt دارای میزان عرضه اولیه بدون تغییر است، هیچ سکه جدیدی برای پاداش های بلوک در شبکه ایجاد نمی شود. پس از داشتن Nxt برای حدود یک روز (1440 تایید)، نرم افزار Nxt شروع به تکمیل فرایند تولید بلوک می کند و کاربر به طور بالقوه می تواند سکه ها را تا زمانیکه حساب آنلاک باشد، کسب کند.

همانطور که در بیانیه انتشار آن آمده است، نسخه های آینده Nxt شامل قابلیت “Transparent Forging” خواهد بود؛ ویژگی که اجازه می دهد تا نرم افزار پیش بینی کند که کدام حساب ها بلوک های آینده را ایجاد خواهند نمود. این قابلیت سرعت پردازش تراکنش ها را افزایش می دهد، زیرا حساب کاربری که بلوک بعدی را ایجاد می کند شناخته شده است.

ویژگی های شبکه ان اکس تی (Nxt)

  • مبادله ارز : Asset Exchange یک سیستم مبادله همتا به همتا است که به طور مستقیم در نرم افزار Nxt ساخته شده است و اجازه می دهد تجارت های امن و سریع بدون تمرکز در شبکه Nxt داشته باشید. این قابلیت کاربران را قادر می سازد تا دارایی های خود را به صورت غیر متمرکز به یکدیگر متصل کنند. تمام هزینه های مبادله برای ارسال یا لغو سفارش به میزان 1 NXT است.
مبادله ارز (Asset Exchange) در ان اکس تی
سیستم مبادله ارز (Asset Exchange) در ان اکس تی
  • ایجاد ارز دیجیتالی جدید : سیستم پولی Nxt اجازه می دهد تا شما توکن های جدیدی ایجاد و به تجارت آنها بپردازید. این توکن ها “Currencies (ارزها)” نام دارند. ارزها یک کلاس خاص از دارایی هستند که دارای چندین پارامتر اضافی هستند، مانند توانایی پشتیبانی کردن از آنها با NXT برای تثبیت ارزش آنها. سیستم پولی اجازه می دهد یک فرد یا یک پروژه که نیاز به ارز دیجیتال برای خود دارد، سریعاً آنرا ایجاد و سپس بلافاصله از آن استفاده نماید.
ایجاد ارز دیجیتالی جدید در شبکه Nxt
سیستم ایجاد ارز دیجیتالی (Monetary System) در ان اکس تی
  • بازار فروش کالا : ویژگی Nxt Marketplace به شما اجازه می دهد لیست اقلام را برای فروش تهیه کنید و آنها را در Blockchain بفروشید. شما نیازی به تکیه بر سایت های خارجی برای انجام کسب و کار خود ندارید و معاملات بین فروشنده و خریدار به طور مستقیم انجام می شود.
سیستم فروش کالا (Marketplace) در ان اکس تی
سیستم فروش کالا (Marketplace) در ان اکس تی
  • پیام رسان : سیستم پیام رسانی NXT به شما امکان ارسال و دریافت اطلاعات در Blockchain را میدهد، بنابراین به هر دارنده حساب Nxt اجازه می دهد به طور مستقیم با تمام صاحبان حساب دیگر ارتباط برقرار کند. پیام ها را می توان همراه با هر تراکنش ارسال کرد و شما می توانید همه معاملات خود را با توضیحات همراه کنید. پیام ها به طور پیش فرض بصورت ایمن رمزگذاری شده اند، اما متن یا داده نیز می تواند بدون رمزگذاری ارسال شود.
سیستم پیام رسان (Messaging) در ان اکس تی
سیستم پیام رسان (Messaging) در ان اکس تی
  • رأی گیری : رأی دادن در Nxt بسیار مهم است؛ سیستم ها و سازمان های غیرمتمرکز باید راهی برای رسیدن به توافق داشته باشند. به عنوان مثال برای ارزیابی افکار عمومی و یا انتخاب نامزدها، سیستم رأی گیری به عنوان بخشی از سیستم کنترل حساب Nxt استفاده می شود؛ به طوری که می توان تراکنش ها را با نظر یک گروه از کاربران تایید یا رد کرد. نتایج حاصل از رأی گیری می تواند به شیوه های مختلفی، بسته به پروژه مورد نظر، مورد استفاده قرار گیرد. رأی دادن می تواند به دارنده یک دارایی یا ارز خاص محدود شود، همانطور که امکان انجام نظرسنجی به صورت عمومی (یعنی همه دارندگان حساب Nxt) و یا در میان یک گروه کوچک تر نیز وجود دارد.
سیستم رأی گیری (Voting) در ان اکس تی
سیستم رأی گیری (Voting) در ان اکس تی
  • ذخیره سازی ابری : Data Cloud یک سیستم ذخیره سازی اطلاعات غیر متمرکز است. بلاک چین، علاوه بر نگهداری سابقه معاملات Nxt، می تواند برای ذخیره داده های تعریف شده توسط کاربران نیز استفاده شود. هر فرمت دلخواهی از فایل ها را را می توان به بلوک های Nxt ارسال کرد. این ویژگی یک روش ذخیره سازی، بازیابی و انتشار اطلاعات امن و در صورت تمایل دائمی را فراهم می کند.
سیستم ذخیره سازی ابری (Data Cloud) در ان اکس تی
سیستم ذخیره سازی ابری (Data Cloud) در ان اکس تی
  • سیستم نام مستعار : سیستم نام مستعار یکی از ساده ترین و قدرتمند ترین ویژگی های Nxt است. سیستم نام گذاری مستعار اساساً اجازه می دهد که یک متن جایگزین متنی دیگر شود. این بدان معنی است که یک رشته طولانی، پیچیده یا به سختی قابل یادآوری از داده ها می تواند با عبارتی کوتاه جایگزین شود. مزیت اصلی این قابلیت آن است که شما به راحتی می توانید از یک کلمه یا عبارت برای نشان دادن چیزی بسیار پیچیده تر استفاده کنید؛ به عنوان مثال جزئیات حساب شما برای Nxt و یا یک ارز رمزنگاری شده دیگر، شماره تلفن یا آدرس فیزیکی شما، آدرس وب سایت، IP و ایمیل شما؛ یا تقریبا هر چیز دیگری که ممکن است لازم باشد.
سیستم نام گذاری مستعار (Alias System) در ان اکس تی
سیستم نام مستعار (Alias System) در ان اکس تی

نوسانات قیمت ان اکس تی (Nxt)

در حال حاضر حجم معاملات Nxt در بازار حدوداً 280 میلیون دلار است. قیمت Nxt نیز معادل 0.282 دلار در 1 فوریه 2018 است. بیشترین نوسان قیمتی که این ارز دیجیتالی تجربه کرده است، ارزش آن را به حدوداً 1.5 دلار رسانده است.

در Pay98 ما ارزش آینده ارزهای دیجیتالی را با تحلیل های تکنیکال بررسی و پیش بینی می کنیم. اگر شما به دنبال ارزهای دیجیتال با بازگشت سرمایه خوب هستید، NXT می تواند گزینه ای برای سرمایه گذاری سودآور باشد. اگر امروز معادل 100 دلار NXT خریداری کنید، مجموعاً NXT 354.524 دریافت خواهید کرد. براساس پیش بینی های ما در روندی بلند مدت، انتظار می رود قیمت NXT برای سال 2023 (5 سال آینده) 2.262 دلار آمریکا باشد. با سرمایه گذاری 5 ساله، بازگشت سرمایه حدوداً 701.82٪ خواهد بود.

نمودار قیمت ان اکس تی (Nxt)
نمودار قیمت ان اکس تی (Nxt)

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
M&M trader
M&M trader
6 سال قبل

برگشت سرمایه بعضی از این ارزای دیجیتالی مثل ان اکس تی واقعا حیرت اوره! مرسی از تیم pay98 بابت مطالب جامع و مفیدتون.

GM.H
GM.H
6 سال قبل

ارز دیجیتالی هر نوعش که میخاد باشه محکوم به شکسته. اینم از بازار شب عید، منفی منفی 😐

بهاره.کریمی
بهاره.کریمی
6 سال قبل

اینقد ارز زیاده واقعا گیج شدم من یکی 🙁 هر کدوم رو که میخام بخرم میبینم یکی بهترشم هست

سهراب
سهراب
پاسخ به  بهاره.کریمی
6 سال قبل

با دقت بازار ارزهای دیجیتال رو رصد کنید و تحلیل های Pay98 رو دنبال کنید تا یک سرمایه گذاری مطمئن تر و کم ریسک داشته باشید.