استیکینگ چیست

استیکینگ ارز دیجیتال چیست و چگونه باعث سود بیشتر می شود؟

استیکینگ (staking) در حوزه ارزهای دیجیتال به زمانی گفته می شود که فردی ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول ارزی برای مدت مشخصی ذخیره کند به این منظور که در عملیات مربوط به حفظ امنیت بلاک چین نقش داشته باشد. میزان سودی که از استیکینگ بدست می آید وابسته به شرایط و طول مدت زمانی متفاوت است. روش staking، یک متد جدید برای سرمایه گذاران است که می تواند میزان سود بدست آمده از سرمایه گذاری را بیشتر کند. این متد با استفاده از اثبات سهام (POS) و DPOS کار می کند.

برای درک بهتر استیکینگ در ارزهای دیجیتال، باید دقیقا بدانید که staking چیست، چگونه کار می کند، تفاوت بین الگوریتم ها چیست و چرا این تفاوت وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه در این خصوص نیاز است را با شما به اشتراک بگذاریم.

استیکینگ (coin staking) چیست؟

staking وسیله ای برای تضمین معتبر بودن (valid بودن) معاملات در بلاکچین است. اگر کسی ارز بیشتری در حساب بلاکچین خود نگه دارد، احتمال حضور او در اعتبار سنجی تراکنش های ارز دیجیتال او، افزایش می یابد. کسانی که اعتبار سنجی تراکنش ها را انجام می دهند اغب به طور تصادفی انتخاب می شوند اما کوین بیشتر می تواند به عنوان یک فاکتور در برخی از سناریوها، زمانی که اعتبار سنج ها انتخاب می شوند؛ در نظر گرفته شود.

اگر بخواهیم استیکینگ را دقیق تر بررسی کنیم و عملکرد آنرا شرح دهیم، باید ابتدا دو مفهوم POS و DPOS توضیح داده شود.

staking چیست

اثبات سهام یا POS چیست؟

اگر شما با نحوه کار بیت کوین آشنا باشید، احتمالا با اثبات کار (POW) آشنا هستید. اثبات کار مکانیزمی است که این امکان را ایجاد می کند که تراکنش ها در یک بلاک قرار بگیرند. سپس این بلاک ها به یکدیگر متصل می شوند و بلاک چین را به وجود می آورند. به طور دقیق تر، ماینر ها برای حل یک معمای ریاضی پیچیده با یکدیگر رقابت می کنند و هرکسی که زودتر آنرا حل کند برنده است و حق دارد بلاک بعدی را به بلاکچین اضافه کند.

Proof Of Work یک مکانیزم بسیار قوی است برای اجماع به روشی غیر متمرکز. نکته ای که در خصوص اثبات کار وجود دارد، این است که این روش محاسبات زیادی را شامل می شود. پازلی که ماینر ها برای حل آن رقابت می کنند، هدفی جز امنیت شبکه ندارد. اما سوالی که پیش می آید این است که آیا روش دیگری برای حفظ توافق عمومی (اجماع) غیرمتمرکز بدون هزینه محاسباتی بالا وجود ندارد؟

اینجاست که اثبات سهام یا Proof Of Stock وارد می شود. ایده اصلی این است که شرکت کنندگان می توانند کوین ها (سهام) خود را قفل کنند و در فواصل زمانی خاص، پروتکل به طور تصادفی این حق را به یکی از آنها برای validate کردن بلاک بعدی اختصاص می دهد. به طور معمول انتخاب شرکت کنندگان متناسب با میزان کوینی می باشد که قفل شده باشد. هرچه کوین بیشتری قفل شده باشد، شانس انتخاب بالاتر خواهد بود.

به این ترتیب چیزی که تعیین می کند کدام شرکت کنندگان یک بلوک ایجاد کنند، بر اساس توانایی آنها در حل چالش های هش نیست (الگوریتم POW) بلکه تعداد سکه های ذخیره شده است که تعیین می کند چه کسی بلاک بعدی را ایجاد کند.

برخی ممکن است این گونه استدلال کنند که تولید بلاک از طریق staking مقیاس پذیری بیشتری برای بلاک چین به همراه می آورد و به همین دلیل نیز است که بلاکچین اتریوم تصمیم دارد در اتریوم 2.0 از بلاکچین مبتنی بر POW به POS مهاجرت کند.

اثبات سهام محول شده (DPoS) چیست؟

این الگوریتم در سال 2014 توسط Daniel Larimer ساخته شد و ابتدا به عنوان بخشی از بلاک چین Bitshares استفاده می شد اما اندکی بعد، شبکه های دیگری نیز این مدل را پذیرفتند. به عنوان مثال شبکه های EOS و Steem که هردو توسط Larimer ساخته شه اند.

این الگوریتم اجازه می دهد تا بلوک های بلاکچین بدون اتکا به سخت افزار تخصصی استخراج مانند ASIC تولید شوند. در حالی که استخراج با ASIC ها به سرمایه زیادی نیاز دارد، استکینگ تنها به سرمایه گذاری مستقیم بر روی ارز های دیجیتال نیاز دارد. بنابراین، به جای رقابت برای ماین بلوک بعدی و هزینه های محاسباتی بالا، Validator های PoS بر اساس تعداد کوین هایی که Stake (ذخیره) کرده اند، انتخاب می شوند.

در حالیکه بلاکچین PoS ارز های استیکینگ ویژه خود را دارد، برخی از شبکه ها با دو توکن منطبق هستند و پاداش های خود را بر اساس توکن دوم پرداخت می کنند.

به طور عمومی تر و کلی، استیکینگ (staking) فقط به معنی نگه داشتن ارز و سرمایه در یک کیف پول مناسب است. این موضوع اساسا به هر فردی این اجازه را می دهد تا در ازای دریافت پاداش، اعتبار سنجی شبکه را انجام دهد.

استیکینگ چگونه کار می کند؟

staking مانند یک سپرده گذاری ثابت است که به موجب آن هرچه سرمایه شما طولانی تر و بیشتر باشد، شما سود بیشتری بدست خواهید آورد. اگرچه استیکینگ در هر ارز دیجیتال متفاوت عمل می کند، اما عملکرد کلی برای همگی یکسان است . افراد بایستی یک مستر نود یا یک نود برای ذخیره کوین روی سیستم های اثبات سهام (PoS) استفاده کنند تا بتوانند از طریق استیکینگ کسب درآمد کنند.

چیزی که کاربران بایستی در خصوص staking اطلاع داشته باشند این است که برای استفاده از پاداش استیکینگ بایستی شما در کیف پول هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند، ارز دیجیتال در بلاکچین PoS را خریداری و برای مدتی نگهداری کنید. به این نگهداری به اصطلاح استیک کردن دارایی گفته می شود و به کسانی که در PoS دارایی خود را قفل می کنند، Validator گفته می شود چرا که این افراد با تایید اعتبار تراکنش های شبکه، به بلاکچین امنیت می دهند و البته در قبال این مسئولیت ، پاداش دریافت می کنند.

اگرچه به ظاهر بدست آوردن پاداش از طریق استیکینگ آسان به نظر میرسد، اما هر کدام از ارز های فعال در PoS قوانین و مقررات خاص خود را برای Validaor ها وضع می کنند که برای رسیدن به پاداش بایستی آنها را رعایت کرد. برای مثال کیف پول شما بایستی از استیکینگ پشتیبانی کند، کیف پول شما بایستی به صورت 24 ساعته آنلاین باشد و یا اینکه کوین های شما برای چند روز بایستی قفل باشند. دربرخی از استیکینگ ها بایستی ارز های ذخیره شما به حداقل سطح تعیین شده برسد تا پاداش به شما تعلق بگیرد.

پس بهتر است قبل از شروع فعالیت در staking در خصوص قابلیت های مختلف استیکینگ در هر ارز به دقت تحقیق کنید.

استخر استیکینگ چیست؟

staking pool به گروهی از ذخیره کنندگان ارز گفته می شود که به منظور افزایش شانس خود برای validate شدن و دریافت پاداش افزایش دهند. از آنجایی که هرچه ارز ذخیره شده بیشتر باشد، شانس اعتبار سنجی بیشتر می شود، افراد با ایجاد استخر استیکینگ درصد انتخاب شدن خود را بالاتر می برند و در مقابل پاداش بدست آمده را بین خود تقسیم می کنند.

علاوه بر آن استخر های استیکینگ برای افراد تازه کار گزینه مناسبی محسوب می شوند. چرا که در حالتی که هر فرد به تنهایی ارزهای خود را استیک کند، بایستی آنها را برای مدتی قفل کند و امکان برداشت وجود نخواهد داشت. با شرکت کردن در استخر های استیکینگ امکان برداشت زودتر از موعد اغلب وجود دارد و بر اساس پروتکل های هر pool ، کار برای سرمایه گذاران راحت تر می شود.

چه ارز هایی از staking پشتیبانی می کنند؟

هفت ارز مهم که از استیکینگ پشتیبانی می کنند به شرح زیر است:

بهترین پلتفرم ها برای استیکینگ کدامند؟

  • Ledger Wallet
  • Binance Exchage Wallet
  • Trust Wallet
  • Stakebox
  • Huobi Wallet
استیکینگ ارز دیجیتال

آیا staking سودمند است؟

استیکینگ یک شبه شما را ثروتمند نخواهد کرد اما یک راه عالی برای درآمدزایی Passive یا منفعل می باشد. staking این امکان را به شما می دهد که با دارایی های دیجیتال خود که از آنها هیچ استفاده ای نمی کنید، یک درآمد اضافی داشته باشید. علاوه بر این استیکینگ به پشتیبانی از عملیات حیاتی و مهم شبکه بلاکچین کمک می کند.

از سوی دیگر اگر شما در دنیای کریپتوکارنسی ها فعال باشید، می دانید که این صنعت ناپایداری های خاص خود را دارد و این موضوع می توان سود سرمایه گذاری شما را تحت تاثیر قرار دهد.

از آنجایی که شما برای استیکینگ، سرمایه خود را در کیف پول های آنلاین ذخیره می کنید، خطر هک برای آن همواره وجود دارد و نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت باشید.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments