استلار چیست و چگونه کار می کند؟

استلار (Stellar) چیست و چگونه کار می کند؟

استلار (Stellar) یک پروتکل متن باز برای مبادله پول است که در اوایل سال 2014 توسط Jed McCaleb (سازنده eDonkey) و Joyce Kim تاسیس شده است. توکن های این ارز دیجیتال به اختصار “XLM” نامیده می شوند. پروتکل Stellar توسط یک سازمان غیر انتفاعی به نام بنیاد توسعه استلار (Stellar Development Foundation) پشتیبانی می شود. در زمان نگارش این مقاله، استلار (XLM) بر اساس حجم معاملات بازار با 4.32 میلیارد دلار در جایگاه هفتم در میان ارزهای رمزپایه قرار دارد.


تاریخچه پیدایش استلار (Stellar)


در هنگام راه اندازی، Stellar بر اساس مفاهیم شبکه ریپل بود. پس از ایجاد چندین تغییر در کدنویسی بخش Consensus، شبکه استلار به عنوان شاخه ای جدید در ارزهای دیجیتال پدید آمد. پس از آن Joyce Kim، یکی از بنیانگذاران استلار، ادعا کرد این یک نقص در پروتکل ریپل بوده است اما این بیانیه در یک پست وبلاگ توسط مدیر ارشد فناوری شرکت Ripple Labs، استفان توماس، مورد چالش قرار گرفت.

پس از آن بنیاد توسعه استلار یک نسخه به روز شده از پروتکل را با یک الگوریتم توافق جدید، بر اساس کد کاملا جدید ایجاد کرد. کد و مقاله برای این الگوریتم جدید در آوریل 2015 منتشر شد و شبکه به روز شده در ماه نوامبر 2015 فعال شد.

قابل ذکر است که هم اکنون شرکت IBM، غول دنیای فناوری، از شبکه Stellar برای ایجاد یک سیستم پرداخت بین المللی با همکاری برخی از بانک های بزرگ استفاده می کند.

خالق شبکه استلار
خالق شبکه استلار

لومن (XLM) چیست؟


لومن واحد ارز استفاده شده در شبکه استلار است. یک لومن یک واحد ارز دیجیتالی است، مانند یک بیت کوین. لومن ها به جابجایی پول در سراسر جهان و انجام معاملات بین ارزهای مختلف با سرعت و ایمنی بالا کمک می کنند.

شبکه استلار در سال ۲۰۱۴، صد میلیارد از توکن های STR را عرضه کرد که در نهایت در سال ۲۰۱۵ این پلتفرم به Lumens تغییر نام داد. فرآیند تغییر نام توکن برای جلوگیری از سردرگمی کاربران انجام شد. درحال حاضر حدود 18 میلیارد توکن XLM در شبکه استلار در حال گردش است.


شبکه پرداخت استلار (Stellar) چگونه کار می کند؟


سرورها پروتکل نرم افزاری را اجرا می کنند و از اینترنت برای برقراری ارتباط با دیگر سرور های استلار و ایجاد یک شبکه تبادل پول جهانی استفاده می کنند. هر سرور سابقه تمام حساب ها را در شبکه ذخیره می کند. این پرونده ها در یک پایگاه داده به نام “دفترکل توزیع شده” ذخیره می شوند.

مثل اینترنت،‌ استلار شبکه ای غیرمتمرکز از سرورهایی در سراسر جهان است که یک دفتر کل را می‌سازند. این دفتر کل تمام تراکنش های افراد و شرکت های مختلف را در خود ثبت می‌کند.

دفتر کل شبکه استلار
دفتر کل شبکه استلار

آنگاه سرورها با مطرح کردن معاملات، اطلاعات دفترکل را تغییر می دهند که می تواند صرف هزینه جهت جابجایی پول یا تغییر مالکیت حساب ها باشد. همه سرورها در یک فرایند به نام «Consensus» به توافق می رسند که کدام یک از تراکنش ها به عنوان دستورالعمل فعلی انجام شود. فرایند توافق عام با یک فاصله زمانی منظم، معمولا هر 2 تا 4 ثانیه اتفاق می افتد.

فرآیند توافق عمومی در شبکه استلار
فرآیند توافق عمومی در شبکه استلار (Consensus)

سرور های استلار با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و همگام می شوند تا اطمینان حاصل شود که معاملات معتبر هستند و به طور موفقیت آمیز در دفترکل جهانی ثبت می شوند.

به عنوان مثال اگر می خواهید 5 دلار به دوست خود در شبکه ارسال کنید، لیستی از سرورهای مورد اعتماد فرآیند توافق را جهت تایید پرداخت 5 دلار به دوست شما آغاز خواهند کرد. اکثر این سرورها قبل از اینکه معامله انجام شود باید موافقت کنند که شما ارزش اعتباری 5 دلار را در شبکه دارید.

مهم ترین ویژگی استلار (Stellar) : معاملات بین ارزهای مختلف

استلار پل ارتباطی بین ارزهای مختلف

مهمترین ویژگی لومن ها این است که آنها خواهند توانست تراکنش های بین چندین ارز را انجام دهند. این قابلیت را می توان به عنوان یک پل بین ارزهای مختلف که بازار مستقیم خود را ندارند معرفی کرد. این امر موجب شده که شبکه استلار توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند و ارزش لومن ها از چند ماه پیش تا اکنون افزایش چشمگیری داشته باشد.

مقیاس پذیری استلار (Stellar)

معامله در شبکه شامل یک یا چند عملیات است. پرداخت ها، عرضه ها و کارمزدها همه نمونه هایی از این عملیات هستند که می تواند یک معامله واحد را تشکیل دهد. بسته به سخت افزار و تنظیمات شبکه، برآورد محافظه کارانه سرعت پردازش استلار 1000 عملیات در ثانیه است.

کارمزد انتقال در شبکه استلار (Stellar)

یک کارمزد اسمی وجود دارد که به عنوان کارمزد پایه به همراه هر عملیات در یک معامله شناخته می شود. این کارمزد بسیار اندک در عمل مانند یک سپر محافظ در برابر افرادی است که با ثبت میلیون‌ها تراکنش همزمان قصد ایجاد ازدحام ساختگی در شبکه را دارند.

کارمزد انتقال در حال حاضر 0.00001 XLM است – کسری از کسری از یک پنی. فرستنده تراکنش کارمزد را پرداخت می کند. هیچ کس از کارمزد پایه سود نمی برد؛ بلکه دفترکل این کارمزدها را جمع آوری می کند و آنها را در روند تورم توزیع می کند.

همچنین برای جلوگیری از ایجاد اسپم در شبکه، تمام دارندگان حساب های استلار باید حداقل ۲۰ XLM (لومنس) در حساب خود داشته باشند.


معرفی کیف پول های معتبر استلار (Stellar)


در ادامه به معرفی کیف پول های معتبر استلار که توسط وب سایت اصلی تاییده شده اند، می پردازیم:

1)کیف پول رسمی استلار

کیف پول رسمی استلار

Stellar Desktop یک کلاینت متن باز است. این کیف پول به شما این اجازه را می دهد تا کلید رمز مخفی خود را رمزگذاری کنید و بتوانید آنرا به صورت فایل بر روی رایانه خود ذخیره کنید. در این کیف پول می‌توانید لومن های خود را ذخیره، ارسال و یا دریافت کنید. این کیف پول از سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی می کند.

لینک دانلود کیف پول Stellar Desktop

2)کیف پول Stargazer

کیف پول Stargazer

Stargazer یک برنامه کیف پول برای تلفن همراه (iOS،Android) و دسکتاپ است. این کیف پول اجازه می دهد تا حساب های چندگانه و دارایی های متعدد خود را مدیریت نمایید. رابط کاربری ساده و در عین حال متن باز بودن از قابلیت های این نرم افزار است.

لینک دانلود کیف پول Stargazer

3)کیف پول Centaurus

کیف پول Centaurus

Centaurus اولین کیف پول موجود در Google Play برای استلار بود. این کیف پول کاملاً متن باز است. در اولین راه اندازی، برنامه یک آدرس استلار برای شما ایجاد می کند و شما می توانید بلافاصله لومن ها را در این آدرس دریافت کنید.

لینک دانلود کیف پول Centaurus

4)کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S

کیف پول سخت افزاری ledger nano

لجر نانو اس (Ledger Nano S) یک کیف پول سخت افزاری برای بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال است که بر اساس ویژگی های امنیتی قوی برای ذخیره سازی ارزهای رمزنگاری شده و تأمین پرداخت های دیجیتال طراحی شده است. این کیف پول برای آن دسته کاربرانی طراحی‌شده که نیازمند امنیت بیشتر برای حفاظت از دارایی خود هستند. قیمت این کیف پول حدوداً 80 دلار است.


نوسانات قیمت استلار (Stellar) از ابتدا تا کنون


سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال توجه خود را به قیمت Stellar از زمانی که به ارزش 0.1 دلار رسید، معطوف کرده اند. در طول چند هفته گذشته این ارزش با وجود برخی از مخالفت های عمده بازار به دلیل کشمکش های Bitcoin، به تدریج افزایش یافته است،

در اوج خود، قیمت استلار تا 0.91 دلار افزایش یافت. این مقدار یک شیب تند صعودی برای این ارز دیجیتال بود که در اوایل ماه دسامبر 2017 کمتر از 0.20 دلار ارزش داشت. اگر سال گذشته ۱۰۰ دلار استلار می خریدید، امسال حدود ۳۵,۰۰۰ دلار سرمایه داشتید که با توجه به کاربرد ها و توسعه شبکه امکان افزایش قیمت آن بسیار زیاد است. در زمان نگارش این مقاله ارزش استلار در حدود 0.7 دلار می باشد.

متاسفانه قیمت استلار متکی بر این موضوع است که چگونه بیت کوین در بخش قیمت ها رشد می کند. هنوز هم خیلی زود است که درباره افق های جدید در آینده ای نزدیک صحبت کنیم، امّا در این مرحله از توسعه استلار هر چیزی ممکن است رخ دهد.

نمودار قیمت استلار (Stellar)
نمودار قیمت استلار (XLM)

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

4.5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سعید بهنام گل
سعید بهنام گل
4 سال قبل

سلام .من میخوام استلار بخرم و به کیف پولم تو سایت بلاکچینblockchain.comبریزم بعدا برای انتقال ازین سایت به مشگل نمیخورم؟

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  سعید بهنام گل
4 سال قبل

درود، خیر چه مشکلی؟

شهریار نوروزی
شهریار نوروزی
5 سال قبل

سلام واسه خرید ارز حتما باید ثبت نام کنیم؟

آرتین محسنی
آرتین محسنی
پاسخ به  شهریار نوروزی
5 سال قبل

درود، بله

سارا
سارا
6 سال قبل

سلام. میخوام ریپل و استلار و ایوتا بخرم ولی کار با کیف پول رو نمیدونم. نمونه های دسکتاب.چون من اعتقاد زیادی به کیف پول انلاین ندارم به خاطر اینکه هر لحضه ممکنه بلوکه بشه.لطف میکنید اموزش کار با کیف پول این 3تا ارز رو اموزش بدین منظور گزینه های امنیتی و غیرش هستش.

سهراب
سهراب
پاسخ به  سارا
6 سال قبل

با احترام،
شما می تونید برای نحوۀ استفاده از ریپل به مقاله آموزش ساخت کیف پول ریپل روی ویندوز و جهت آگاهی از بهترین کیف پول های ریپل در سال 2018 به مقاله بهترین کیف پول ریپل منتشر شده در وبلاگ Pay98 مراجعه کنید.
جهت استفاده از آیوتا (IOTA) نیز می توانید مقاله آموزش ساخت کیف پول آیوتا را مشاهده کنید.
آموزش ساخت کیف پول استلار (XLM) نیز به زودی در وبلاگ منتشر حواهد شد.

farid soleimani
farid soleimani
6 سال قبل

من میخوام سرمایه گذاری روی استلار رو شروع کنم. سایت شما استلار میفروشه؟؟

سهراب
سهراب
پاسخ به  farid soleimani
6 سال قبل

بله دوست عزیز؛ شما میتونید با مراجعه به بخش “خرید سایر ارزها” از پنل کاربری Pay98 اقدام به خرید استلار یا سایر ارزهای دیجیتالی نمایید.

Bitcoinist
Bitcoinist
6 سال قبل

من لومن استلار رو از binance خریداری میکنم،به نظرتون این صرافی میتونه برای ایرانیا خطرناک باشه؟

سهراب
سهراب
پاسخ به  Bitcoinist
6 سال قبل

تا به امروز که صرافی Binance هیچ تصمیمی در رابطه با تحریم کاربران ایرانی نگرفته. ولی بهتره که پس از انجام مبادلات، ارزهای دیجیتالی خودتون رو به کیف پول های معتبر مانند لجر نانو اس یا Jaxx انتقال بدید.