اتریوم کلاسیک(Ethereum Classic) چیست

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) چیست و چه تفاوتی با ارز دیجیتال اتریوم دارد؟

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) یک پلتفرم محاسباتی متن باز و همتا به همتا است که بر پایه فناوری زنجیره بلاک و کد های اتریوم ساخته شده است. درست مانند اتریوم، اتریوم کلاسیک هم یک توکن (ETC) دارای ارزش یا در واقع نوعی آلت کوین به نام Classic Ether ارائه می کند که برای پرداخت هزینه محصولات، خدمات و هزینه تراکنش در زمان استفاده از برنامه های کاربردی نامتمرکز مانند قرارداد های هوشمند توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد.

اتریوم کلاسیک ارز رمزپایه جدیدی نیست و در واقع حاصل ایجاد شکافی در ارز رمزپایه اتریوم است. زنجیره بلاک هر دو تا بلاک 1920000 یکسان است که در این بلاک هارد فورک بازگشت دادن دارندگان توکن های DAO پیاده سازی شد؛ به این معنا که تمام موجودی ها، کیف پول ها و تراکنش هایی که تا زمان اجرای هارد فورک در اتریوم وجود داشت همچنان در زنجیره بلاک اتریوم کلاسیک معتبر هستند. بعد از هارد فورک، زنجیره های بلاک دو بخش شد و هر کدام جداگانه ادامه دادند.

اتریوم کلاسیک همچنان همان قابلیت هایی را دارد که اتریوم دارد. از جمله ساخت و اجرای قرارداد هوشمند و برنامه های کاربردی نامتمرکز و جزئیات کاری سیستم مانند متوسط زمان ساخت بلاک، اندازه و پاداش نیز دقیقا به همان شکل است.

داستان ساخته شدن اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)

DAO یا Distributed Autonomous Organization به معنای سازمان خودمختار توزیع شده برای مدتی طولانی مهمترین پروژه اتریوم بوده است که در طی یک فراخوان عمومی اوایل سال 2016 توانست 150 میلیون دلار اتریوم، که ارز رمزپایه شبکه اتریوم است، جمع آوری کند. این فراخوان آنلاین برگذار شد و هر کسی که اتر داشت می توانست در آن شرکت کند. از نظر تئوری ایده آن ساده بود؛ سرمایه گذاران به DAO پول میفرستادند و توکن های رای گیری در ازای آن دریافت می کردند و سپس آن هایی که سرمایه داشتند (و رای داده بودند) می توانستند به صورت جمعی تصمیم بگیرند که DAO چگونه باید ان اعتبارات جمع شده را به مصرف برساند.

درست در زمان نگهداری از رای ها، به عبارتی DAO هک شد. از همان اول مشکلات چنین کاری برای برخی از جامعه تحصیل کرده مشخص و بدیهی و بحث ها در سر جدیت این موضوع پیش از این کار بالا گرفته بود.

نتیجه این شد که زمانی که یک شخص یا اشخاصی می خواستد تا اعتبارات خود را برداشت و به DAO دیگری منتقل کنند، ممانعت صورت گرفت. در مورد پلتفرم اتریوم، این کار معتبر مطابق با قوانین قرارداد قابل اجرا اما از نظر دیگر افراد سرمایه گذار کاری ناخوشایند بود.

در ادامه، جامعه اتریوم به طور ناگهانی رای گیری کرد و اکثریت شرکت کنندگان در این رای گیری موافق تغییر کد اتریوم برای بازگشت دادن اعتبارات به سرمایه گذاران و دور کردن از حمله کنندگان بودند.

چیزی که سپس اتفاق افتاد، این بود که اقلیت کوچکی که با این تصمیم مخالف بودند دست به کار شدند.

ساخت اتریوم کلاسیک
داستان ساخت اتریوم کلاسیک به طور خلاصه!

در حالی که اکثریت بر این عقیده بودند که زنجیره های بلاک اگر به اندازه کافی موافقانی داشته باشد، می تواند و بهتر است که تغییر یابد، دیگر توسعه دهندگان ادعا کردند که به منظور ارائه تاریخچه ای خوب، یک زنجیره بلاک می بایست در برابر سانسور مقاوم و غیر قابل دستکاری باشد.

بنابراین در زمانی که اتریوم یک زنجیره بلاک کاملا جدید ساخت، آن اقلیت به جای انتقال، به استخراج زنجیره بلاک قدیمی ادامه دادند. به طور موثر، اتریوم کلاسیک ورژن موازی زنجیره بلاکی است که اعتبارات هیچ گاه به دارندگانی که دارایی خود را در جریان سقوط DAO از دست دادند، بازگشت داده نشد. اما در نقطه مقابل، اتریوم یک زنجیره بلاک است که آن اعتبارات را به آدرسی دیگر منتقل کرد.

اما ظاهرا این عدم توافق غیر قابل ملاحظه باعث تاثیر بزرگی شد.

وبسایت اتریوم کلاسیک در این باره توضیحی می دهد :

بنیان اتریوم به خرابکاری DAO به بدترین شکل ممکن پاسخ داد. ما معتقدیم که در ورژن اصلی اتریوم به عنوان یک کامپیوتر جهانی که نمی توانید آن را خاموش کنید، قرداد های هوشمند به صورت غیر قابل برگشت، اجرا می شوند.

مدیران پروژه یک بیانیه صادر کردند که در آن قوانینی که از دید آن ها زنجیره های بلاک می بایست از آن ها طبعیت کند را مشخص می کرد. از جمله این موارد، باز بودن سیستم و از همه مهمتر غیر قابل تغییر بودن آن بود. ایده کلی این بود که زمانی که تراکنش ها انجام شدند، دیگر نباید قابل بازگشت باشند.

و با ماندن در این ورژن دست نخورده از اتریوم، آن ها ارزش بدست آوردند. حتمالا تا الان می دانید که چرا نام آن اتریوم کلاسیک است!

چه کسانی پشت اتریوم کلاسیک هستند؟

طبق گفته مدیر ارشد، با نام مستعار آرویکو، تیم اتریوم کلاسیک در حال حاضر چهار گسترش دهنده دارد که البته هر کسی می تواند به این تیم بپیوندد. درست مانند اتریوم، اتریوم کلاسیک توسط جامعه ای متن باز پشتیبانی می شود.

تعداد قابل توجهی گسترش دهنده دیگر نیز علاقه خود را برای کمک به پروژه اتریوم کلاسیک اعلام کردند که از جمله آن ها می توان به مدیر عامل سابق اتریوم، هاسکینسون اشاره کرد که در سال 2014 این تیم را ترک کرد.

اما نکته مهم قابل توجه این است که این زنجیره بلاک صرفا برای دلایل عقیدتی پشتیبانی نشد بلکه تعداد رو به رشدی از ماینر های اتریوم قدرت محاسباتی را صرف زنجیره بلاک قدیمی کردند، ظاهرا به این دلیل که آن ها ایمن سازی تراکنش های این زنجیره بلاک و برنده شدن پاداش ماینینگ در آن را ارزشمند می دانستند.

چه چیزی اتریوم کلاسیک را ارزشمند می کند؟

این سوال که ارزش اتریوم کلاسیک (ETC) از کجا می آید، هنوز محل بحث بسیاری است ولی به طول خلاصه، این سکه ارزش دارد چون مردم به این پروژه باور دارند و کسانی که علاقه به پشتیبانی از آن دارند می توانند روی آن سرمایه گذاری کنند.

از آن جایی که اتریوم کلاسیک اساسا یکی از انواع ارز های دیجیتال است، دارندگان اتر نمی توانند با ساخت یک حساب کاربری در ورژن اتریوم کلاسیک زنجیره بلاک پول در بیاورند و موجودی خود را چند برابر کنند.

چون اتریوم کلاسیک به نوعی بازتولید شده از زنجیره بلاک اصلی است، البته به جز یک سری تغییراتی که به منظور بازگردانی تراکنش های DAO صورت گرفته، هر کسی که توکن های اتریوم را در زمان فورک داشته است، حالا به همان اندازه توکن در اتریوم کلاسیک دارد. برای سرمایه گذاران، این به معنای پول رایگان است!

اگر در زمان اجرای فورک 100 دلار اتر داشتید (زمانی که در هر اتر 12 دلار می ارزید)، به عبارتی می شد 8 اتریوم که یعنی حالا شما 8 اتریوم کلاسیک دارید یا در واقع یک 16 دلار اضافه نصیب شما می شد. اما آن هایی که اتریوم بیشتری داشتند، حالا کلی پول نصیبشان می شد.

این موضوع، مشکلات زیادی را برای صرافی ها به وجود آورد چرا که حتی اگر نمی خواستند توکن های اتریوم کلاسیک را فهرست کنند، مسلما آن ها اعتبارات مشتریان را با نگه داشتن اتریوم ها در زمان جداسازی نگه می داشتند. اما اکثر صرافی ها کوین جایگزین اتریوم را پذیرفتند و حالا می توانید با اتریوم، اتریوم کلاسیک معامله کنید.

صرافی های Poloneix اولین صرافی اتریوم بود. در مدت کوتاهی Kraken، Shapeshift و Bitfinex هم اضافه شدند که به این معناست که اکثر صرافی هایی که اتریوم را پشتیبانی می کردند حالا اتریوم کلاسیک را نیز می پذیرند.

کاربرد های فعلی اتریوم کلاسیک

از سپتامبر 2017، اتریوم کلاسیک هنوز نتوانسته به طور گسترده مورد پذیرش ارز مادر خود یعنی اتریوم قرار بگیرد. پس از هارد فورک صورت گرفته، اکثر پذیرندگان و عوامل بازار اتوریم کلاسیک را ترک کردند و به دنبال اتریوم رفتند.

خرید اتریوم کلاسیک از وبسایت Pay98
خرید اتریوم کلاسیک از وبسایت Pay98

اما با این حال می توانید از طریق چندین صرافی آنلاین اتریوم کلاسیک خریداری کنید که این کار از طریق وبسایت Pay98 نیز امکان پذیر است.

خرید از Pay98

از موارد کاربرد اتریوم کلاسیک به سرمایه گذاری روی آن و روشی برای افزایش ارزش اشاره کرد.

سرمایه گذاری روی اتریوم کلاسیک به سادگی خرید و نگهداری ارز آن است. همچنان که کاربران بیشتری ETC می خرند و توسعه دهندگان برنامه های کاربردی نامتمرکز بیشتری برای زنجیره بلاک اتریوم کلاسیک تولید می کنند، اطمینان بیشتر در مورد این پلتفرم حاصل می شود و نتیجه آن افزایش ارزش و قیمت این کوین است.

وضعیت قیمت اتریوم کلاسیک اوایل آغاز به کار
وضعیت قیمت اتریوم کلاسیک اوایل آغاز به کار

سال 2017 برای تمام ارزهای رمزپایه سال رشد بوده است و اتریوم کلاسیک هم از این قائده مستثنا نبوده است. از 1.40 دلار در 1 مارس 2017

رشد قیمت اتریوم کلاسیک
رشد قیمت اتریوم کلاسیک

در 20 ژوئن 2017 به 23.01 دلار رسید.

افت شدید قیمت اتریوم کلاسیک
افت شدید قیمت اتریوم کلاسیک

شوربختانه، در سپتامبر 2017 قیمت اتریوم کلاسیک به شکل شگفت آوری تا رسیدن به 7.69 دلار افت کرد و بنابراین آینده این پلتفرم نامشخص باقی می ماند.

مقایسه اتریوم و اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک

مزایا

 • همچنان به فلسفه غیر قابل تغییر بودن زنجیره بلاک پایبند است.
 • اخیرا افراد سرشناسی آن را حمایت کرده اند.

معایب

 • به آخرین بروزرسانی های صورت گرفته در زنجیره اتریوم دسترسی ندارد (مانند تغییر الگوریتم از اثبانت کار به اثبات سهم)
 • تمام ارزش های اتریوم به ETH منتقل شده است
 • به عنوان نوعی پشت کردن و حمله به جامعه اتریوم به حساب می آید
 • به اشباع بودن از متقلبان شهرت دارد.

اتریوم

مزایا

 • به صورت گسترده در حال رشد است
 • پشت آن افراد سرشناس و مهره های اصلی سازنده اتریوم هستند
 • واقعه هک شدن DAO را بازگرداندن و پول های به سرقت رفته را به صاحبان اصلی بازگشت داد
 • به طور مداوم به آخرین تغییرات بروز می شود
 • نسبت به اتریوم ETC قدرت تولید هش بیشتری دارد
 • زمانی که صحبت از حل مشکلات توسط جامعه اتریوم می شود، مثال بهتری است

معایب

قانون غیر قابل بازگشت بودن را نادید گرفته است

نتیجه گیری

با خواندن داستان ساخت و پیدایش اتریوم کلاسیک متوجه می شویم که این ارز دیجیتال سر اختلاف نظر برخی از کاربران با نظر اکثریت به وجود آمد و در واقع همان طور که از نام این ارز دیجیتال نیز پیداست همان ورژن قدیمی و کلاسیک زنجیره بلاک اتریوم است که حالا تبدیل به ارزی به نام اتریوم کلاسیک شده است. با وجود این که پایدار ماندن این ارز تا به امروز قابل توجه است اما پیشرفت چشمگیری در این ارز رمزپایه دیده نمی شود و بیشتر شبیه به یک زنجیره بلاک ترک شده است. البته تا به حال که این طور بوده ولی باید ببینیم در آینده چه اتفاق هایی می افتد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام پی98 بپیوندید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
نیما
نیما
3 سال قبل

سلام
اسم یه ولت بگید که بشه توش اتریوم کلاسیک اکسچنج کرد به ارزهای دیگه
چند تا ولت دانلود کردم نمیدونم چرا نمیشه
مثل اکسودوس گرینه اکسچنج اتریوم کلاسیک سفید شده و نمیشه

زهرا جباری
ویرایشگر
پاسخ به  نیما
3 سال قبل

درود بر شما.
کیف پول های مختلفی مانند Trezor Wallet، Coinomi، Atomic Wallet و… از این ارز پشتیبانی میکنند. اما قطعا در این زمینه خودتان تحقیقات لازم را به عمل بیاورید و کیف پول مناسب را انتخاب کنید.

کامران
کامران
پاسخ به  زهرا جباری
3 سال قبل

درود بر تو دوست من

علی
علی
پاسخ به  نیما
1 ماه قبل

من این اتریوم کلاسیک رو سه سال پیش خریدم ،الا ن.که میخوام بفروشم نوع شبکه را نشان نمیده ودرسایت اکس نوین ورودکردم میگه فروش این ارز محدود شده است.🤣✋️